משפחת יששכר על ההחלטה להסגיר את ההאקר: "בלתי אנושית"

משפחתה של נעמה יששכר מחתה על חתימת שר המשפטים על צו ההסגרה של אלכסיי בורוקוב וטענה כי מדובר בהחלטה בלתי מוסרית • האזינו: אחותו של ההאקר שמעה על ההסגרה לראשונה מחדשות 13

זמן צפייה: 00:41

משפחתה של נעמה יששכר הגיבה הערב (רביעי) בכעס להחלטת שר המשפטים אמיר אוחנה לחתום על צו ההסדרה של אלכסיי בורוקוב לארה"ב. "החלטת השר אוחנה הערב היא בלתי מוסרית ובלתי אנושית", נמסר.

"רק אתמול אמר השר שזו חובתה של מדינת ישראל לשחרר את נעמה ולצערנו הרב הוא פועל בסתירה להצהרתו", מסרה המשפחה. "נעמה חפה מפשע ומשמשת כבת ערובה וקלף מיקוח בין מעצמות. הרוסים מחריפים ומקשיחים מידי יום את תנאיה של נעמה ובאחריות מדינת ישראל להוציא אותה מהסיוט שהיא נמצאת בו".

אלכסיי בורקוב בבית המשפט, הבוקר
''אין אפשרות למנוע את הסגרתו''. אלכסיי בורקוב | צילום: חדשות 10

במקביל, אחותו של ההאקר הרוסי הופתעה לשמוע על ההחלטה להסגירו בשיחה עם חדשות 13, ולא עודכנה קודם לכן על ידי הרשויות בישראל: "מה? מתי הוא חתם על זה? לא שמעתי".

כאמור, אוחנה חתם הערב על צו ההסגרה של ההאקר הרוסי אלכסיי בורקוב לארצות הברית. בכך, דחתה ישראל את בקשת רוסיה לשחרר את בורקוב החשוד בעבירות סייבר בתמורה לשחרורה של הצעירה נעמה יששכר השוהה בכלא הרוסי. "ההחלטה התקבלה לאחר דיוני עומק רבים שנערכו בשבועות האחרונים עם גורמים שונים, ובהם גורמים מדיניים ומשפטיים", נמסר. בורקוב מתכנן לעתור לבג"ץ נגד הבקשה, באמצעות עורך דינו ולטעון כי המהלך יפגע בנעמה יששכר. עורכי דינה של יששכר מסרו כי יגישו גם הם עתירה לבג"ץ נגד ההחלטה.

עורכי הדין של יששכר, בועז בן צור ונתי שמחון, מסר בתגובה להחלטה: "אנו מצרים על החלטת שר המשפטים לחתום על צו לביצוע ההסגרה של מר אלכסיי בורקוב לארצות הברית, הואיל ובהחלטה זו יש כדי לחרוץ את גורלה של נעמה יששכר ולפגוע בזכויותיה. בכוונתנו לפעול באופן מהיר, להגשת עתירה לבית המשפט הגבוה לצדק נגד החלטת שר המשפטים, מתוך ציפייה המבוססת על יסוד הדין והצדק, כי החלטה זו לא תיוותר על כנה".

כאמור, בשבוע שעבר הציגה המחלקה הבין-לאומית בפרקליטות הציגה את עמדתה בדיונים סגורים בפני שר המשפטים אמיר אוחנה, לפיה יש להסגיר את ההאקר הרוסי לאמריקנים, ולא לרוסים. כך, פורסם לראשונה בחדשות 13.

עוד נאמר בדיונים על ידי בכירים בפרקליטות כי לא יתכן שיצרו קשר בין פרשת נעמה יששכר לבורקוב, וכי אם תענה בקשת רוסיה להסגיר את ההאקר לידיהם - זה יפתח פתח גם למדינות אחרות.

נעמה ויפה יששכר
נעמה ויפה יששכר | צילום: חדשות 13

אתמול הגיעה יפה יששכר, אימה של נעמה, לבקר את ביתה בכלא במוסקבה - אך כניסתה למקום נאסרה. זאת, לאחר שקיבלה יממה קודם לכן אישור משופט לבקרה.

ביקורה של האם נאסר בטענה כי ביקור הקונסולית בשבוע שעבר היה על חשבון ביקור האם. עוד הוסיפו בהנהלת בית הכלא כי הוחלט שלא להיעתר לבקשת יששכר לקיים שיחות טלפון.

"אני חסרת אונים ולא מצליחה להבין מדוע מדי יום מקשים יותר ויותר על נעמה", אמרה האם. "זו התעללות, ואני מבקשת מנשיא המדינה, ראש הממשלה וראש המל"ל להביא לסיום ההתעללות בנעמה. נעמה חפה מפשע ומשלמת מחיר כבד בגלל החלטה מדינית ומשפטית של מדינת ישראל שכלל לא נוגעת לנעמה. נעמה אינה יכולה להיות בת ערובה וקלף מיקוח בין מדינות".