"ארה"ב לאיראן: מוכנים להגיב בנחישות על כל פעולה עוינת נגדנו"

ערוץ "אל-חדת" דיווח כי שר החוץ של עומאן העביר מסר מאיים מוושינגטון לטהראן, לפיו אין בכוונתה להכיל פגיעה בה או בבעלות בריתה • "משלחת מעיראק הגיעה לאיראן ותדון ביוזמה לפתרון המשבר"

זמן צפייה: 00:33

(בווידאו: נשיא איראן מתייחס למתיחות עם ארצות הברית)

המתיחות במפרץ: שר החוץ של עומאן העביר בביקורו באיראן מסר חריף מארצות הברית, לפיו "וושינגטון רצינית במוכנותה להשתמש בכוח נגד טהראן, והיא מוכנה להגיב בנחישות על כל פעולה עוינת נגדה או נגד בעלות בריתה" – כך פרסם אמש (שלישי) הערוץ "אל-חדת'".

כמו כן, פורסם כי "ארצות הברית מוכנה לערוך מו"מ עם איראן על בסיס 12 הנקודות של שר החוץ מייק פומפאו – שמתמקדות בטילים הבליסטיים של איראן ובהתנהלות שהיא מבצעת מחוץ לגבולותיה".

בתוך כך, ערוץ "אל-ג'זירה" דיווח אתמול מפי מקורות עיראקים רשמיים כי משלחת מבגדד הגיעה הלילה לטהראן, ותציע יוזמה עיראקית לפתרון המשבר בין ארה"ב ואיראן.

נוסף לכך, אמיר כווית סבאח אל-אחמד א-סבאח פרסם הודעה רשמית בעניין המתיחות במפרץ ובה טען כי "כווית מקווה כי ההתמודדות עם האירועים המתחוללים באזור תיעשה בתבונה והיגיון. האזור חווה כעת זמנים רגישים ומסוכנים ביותר בשל ההסלמה הגוברת בו".

לעוד כתבות בנושא:

"השיחות שיורטו חשפו: איראן הורתה לחזבאללה לתקוף אמריקנים"

זריף: "העלאת הנוכחות הצבאית האמריקנית באזור -משחק מסוכן"

נשיא איראן: "אין טעם לשיחות עם ארה"ב במצב הנוכחי"

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו
שר החוץ האמריקני מייק פומפאו | צילום: רויטרס

מוקדם יותר באותו יום דווח בערוץ "אל-חדת" כי ארצות הברית יירטה שיחות שבהן איראן דרשה מחזבאללה לפגוע באזרחים אמריקנים. לפני כן, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו אמר כי "סביר שאיראן עמדה מאחורי תקיפת צינור הנפט בסעודיה לפני כשבוע". את הדברים אמר לפני תדרוך לקונגרס בנושא המתיחות עם טהראן, שיתקיים הערב.

בתוך כך, שר ההגנה האמריקני בפועל, פטריק שנהאן, נשאל בתדרוך לגבי איום מצד איראן וענה כי "נכון לעכשיו סיכלנו את ההתקפות האפשריות נגד אמריקנים", אך הוסיף כי האיום נותר ממשי ויש לוודא כי "אין אדישות" בנוגע לאיראן.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר אתמול כי "איראן לא תנהל מו"מ עם הנשיא טראמפ, אלא אם ארצות הברית תפגין כלפינו כבוד ותכבד את הסכם הגרעין. ארה"ב משחקת משחק מאוד מסוכן כשהיא מעלה את נוכחותה הצבאית באזור". את הדברים אמר בריאיון ל-CNN. בד בבד, התייחס נשיא איראן חסן רוחאני למתיחות במפרץ ואמר: "הנשיא טראמפ נסוג מהאיומים שלו על טהראן אחרי שראה את האחדות בקרב האומה האיראנית".

זריף בהצגת הסכם הגרעין. האחראי על השכנועים
זריף בהצגת הסכם הגרעין. האחראי על השכנועים | צילום: רויטרס

במהלך הלילה אמר רוחאני כי "במצב כיום, אין טעם בשיחות עם ארה"ב, לכן אנו בוחרים בהתנגדות. נשיא איראן הוסיף כי הוא בעד שיחות ודיפלומטיה, אך לא תחת התנאים הנוכחיים. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי אם איראן תנסה לפגוע באינטרסים של מדינתו במזרח התיכון, היא תיענה ב"עוצמה גדולה". עוד אמר טראמפ כי הוא מוכן לשיחות עם טהראן "כשיהיו מוכנים לכך".