הסוכנות לאנרגיה אטומית: "איראן הגבירה את קצב העשרת האורניום"

ברקע איומי טהראן בשל הסנקציות האמריקניות, הבהיר מזכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, כי איראן מימשה את אזהרותיה, אך סירב לפרט אם מדובר בהפרת המגבלות של הסכם הגרעין

זמן צפייה: 00:39

מזכ"ל הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, אמר היום (שני) כי איראן הגבירה את קצב העשרת האורניום שלה, אך סירב לפרט אם מדובר בהפרת המגבלות של הסכם הגרעין. בכך, הרפובליקה האסלאמית קיימה את האיום שלה כי אכן תעשה זאת.

בתוך כך, שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר מוקדם יותר במסיבת עיתונאים משותפת עם הייקו מאס, שר החוץ הגרמני, המבקר בטהראן, כי "נתניהו מאיים על איראן בהשמדה, לא ייתכן שמישהו יאיים על עמנו ללא תגובה". זריף הוסיף כי "ארה"ב פועלת במסגרת 'עסקת המאה' לכתוש את זכויות העם הפלסטיני, מה שמאיים על יציבות האזור".

עוד כתבות בנושא >>

זריף: "לא ייתכן שנתניהו יאיים עלינו בהשמדה ולא תהיה תגובה"

זריף: "ייתכן שננקוט צעדים גרעיניים חדשים במסגרת ההסכם"

קטאר: "מנסים לגשר בין ארה"ב ואיראן ולמתן את המתיחות ביניהן"

מזכ''ל סבא''א אמאנו
מזכ''ל סבא''א אמאנו | צילום: רויטרס (ארכיון)

"אמריקה הכריזה מלחמה כלכלית כנגד איראן", המשיך שר החוץ האיראני. "אנו לא היינו ולא נהיה אלה שיפתחו במלחמה כלשהי, אך מי שכן יפתח בה לא יהיה זה שסיים אותה. לאיראן 7,000 שנה של היסטוריה וקיום באזור. באשר לאחרים, מאין הם הגיעו?".

במהלך מסיבת העיתונאים הבהיר מאס, בתגובה לשאלה על היחסים בין ישראל לגרמניה, כי "החברות האמיצה בין שתי המדינות היא עובדה ידועה ומוגמרת. גרמניה לא מפקפקת בזכותה של ישראל להתקיים", אמר שר החוץ הגרמני. "זו תוצאה ישירה של היסטוריה של שתי המדינות", הוסיף. "הנוכחות שלי בטהראן לא משנה את העמדה שלנו במאומה".

שר החוץ האיראני זריף עם מקבילו הגרמני הייקו מאס | צילום: getty images

עוד קודם לכן אמר דובר משרד החות האיראני כי מדינות אירופה נכשלו בהצלת הסכם הגרעין. לטענתו, המדינות שנותרו חתומות על ההסכם לאחר פרישת ארה"ב ממנו אשתקד - גרמניה, צרפת, בריטניה וגרמניה, לא עושות די כדי לשמר את ההסכם. "עד כה, לא ראינו צעדים פרקטיים וישימים מכיוון מדינות אירופה שיבטיחו את האינטרסים האיראנים", אמר. "טהראן לא תדון בשום עניין נוסף חוץ מהסכם הגרעין".

כזכור, בעת שפרש מהסכם הגרעין, טען נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי העסקה לוקה בחסר, מכיוון שהיא זמנית ולא כוללת את תוכנית הטילים הבליסטיים האיראנית - או מתייחסת לתפקיד שמשחקת טהראן במתיחות במזרח התיכון.

שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף
שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף | צילום: רויטרס

המדינות האירופיות פיתחו מנגנון כלכלי שיאפשר להן להמשיך לסחור עם איראן - "אינסטקס". זאת, בניסיון להגן לפחות על חלק מהכלכלה האיראנית מהסנקציות האמריקניות ובכך לתת תמריץ לאיראן להמשיך לקיים את הסכם הגרעין. המנגנון אמנם עדיין לא נכנס לתוקף, אך מאס אמר בעת ביקורו בבגדד כי הוא "ייושם בעתיד הנראה לעין". "לא פשוט להפעיל את המנגנון הזה", אמר מאס לכתבים. "אך כל הדרישות הרשמיות מולאו, כך שהוא יהיה מוכן לשימוש בקרוב".