טראמפ על הפלת המל"ט האמריקני: "איראן עשתה טעות גדולה"

לאחר הפלת כלי הטיס, נשיא ארה"ב צייץ מסר מאיים לטהראן. על פי דיווחים, הבית הלבן יקיים דיון חירום בעקבות האירוע. גורם אמריקני: "שלחנו כוחות ימיים לעבר זירת התרסקות המל"ט"

זמן צפייה: 00:36

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פרסם היום (חמישי) בחשבון הטוויטר שלו מסר מאיים לאיראן, בעקבות תקרית הפלת המל"ט האמריקני מוקדם יותר היום: "איראן עשתה טעות גדולה!", כתב. על פי דיווחים בארה"ב, הבית הלבן יקיים דיון חירום בנושא התקרית. במקביל, איראן הגישה לאו"ם תלונה נגד ארה"ב בעקבות התקרית.

בד בבד, גורם אמריקני טען כי בעקבות הפלת המל"ט על ידי משמרות המהפכה, שלטענתם חדר לשטח המדינה, נשלחו כוחות ימיים לעבר זירת ההתרסקות במים הבין-לאומיים.

לכתבות נוספות בנושא >>

גורם בארה"ב: איראן יירטה מל"ט אמריקני מעל המים הבינ"ל

משמרות המהפכה באיראן: "יירטנו מל"ט ריגול אמריקני"

איראן: "מגנים את הפרת ריבונותנו – נגיב בעוצמה לכל פרובוקציה"

מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton
מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton | צילום: רויטרס

בתוך כך, הסנאטור הרפובליקני הבכיר לינדסי גראהאם, אמר היום בשיחה עם כתבים כי שוחח עם טראמפ הבוקר בנוגע להסלמה מול איראן, ושהנשיא האמריקני אמר לו כי "אנחנו נכנסים למקום רע והאופציות שלי הולכות ואוזלות". גם יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי התייחסה לנושא ואמרה כי "המצב עם איראן מסוכן, ארצות הברית אינה מעוניינת במלחמה".

מוקדם יותר היום, התייחס משרד החוץ האיראני לאירועים שהתרחשו הבוקר בדרום המדינה, והעביר מסר תקיף לארצות הברית: "אנו מגנים בחריפות כל הפרה של המרחב האווירי על ידי מל"ט אמריקני. נגיב בעוצמה לכל פרובוקציה". בתוך כך, גורמים בארצות הברית אמרו לרשת "פוקס" כי בשעה זו מתנהל מרוץ אחר שרידי כלי הטיס מהחשש שיפול לידי ידיים איראניות. כמו כן, נטען כי הרפובליקה האסלאמית ניסתה להפיל מל"ט נוסף - אך פספסה.

גורם אמריקני אישר מוקדם יותר את הדיווח האיראני, כי משמרות המהפכה יירטו מל"ט של צבא ארצות הברית, אך סייגו כי הדבר אירע מעל המים הבין-לאומיים, כ-17 מיילים ימיים מהשטח האיראני. זאת בניגוד זאת בניגוד להודעת משמרות המהפכה, לפיה כלי הטיס יורט בשטחה. את הדברים אמר בשיחה עם כתב הפנטגון של פוקס, ובכך סתר את דברי הצבא שהכחיש את הדיווחים האיראניים. כמו כן, הגורם מסר כי הרחפן שהופל היה מדגם טריטון MQ-4C.

נשיא ארה''ב דונלד טראמפ וסגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי
נשיא ארה''ב דונלד טראמפ וסגן ראש משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי | צילום: רויטרס

מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, אמר כי יירוט המל"ט האמריקני הינו "מסר ברור" לארצות הברית. "הגבולות שלנו הם קו אדום, נגיב בחוזקה לכל תוקפנות", אמר. "טהראן לא רוצה במלחמה מול אף מדינה, אך מוכנה להגן על עצמה".

כאמור, מוקדם יותר הבוקר משמרות המהפכה באיראן טענו כי יירטו מל"ט ריגול אמריקני מסוג “RQ-4" במרחב האווירי של דרום המדינה, באזור מצר הורמוז - כך דווח ברשת הטלוויזיה הממשלתית IRNA. באתר של משמרות המהפכה נכתב: "המל"ט יורט כשהוא נכנס לשטח האווירי של איראן סמוך למחוז הדרומי".עם זאת, דובר בפיקוד המרכז של ארצות הברית הכחיש את הדברים ואמר בריאיון ל"וויס אוף אמריקה" כי "לא הייתה שום פעילות אמריקנית במרחב האווירי של איראן היום".

ביום שישי כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו, מפי בכיר אמריקני, כי אונייה איראנית זיהתה מל"ט אמריקני במפרץ עומאן, שעות לפני שהותקפו שתי מכליות הנפט, ושיגרה לעברו טיל קרקע-אוויר. הטיל החמיץ את המטרה והתרסק בים. הבכיר האמריקני הסביר שלפני שספג אש, המל"ט מסוג MQ-9 זיהה כלי שייט איראניים מתקרבים למכליות הנפט, אך לא אמר אם זוהתה מתקפה מצד הספינות האיראניות על המכליות.

מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton
מל''ט אמריקני - MQ-4C Triton | צילום: רויטרס

ביום שלישי, סלאמי הצהיר כי טהראן מחזיקה בטילים בליסטיים שבכוחם לפגוע בנושאות מטוסים בים, והוסיף: "אם נגיע למצב שבו נוכל לפגוע בנושאות מטוסים של ארה"ב - הדבר ישנה את המשוואה הצבאית כולה".

בתוך כך, שר החוץ האמריקני מייק פומפאו הודיע כי יש להמשיך להפעיל לחץ על איראן על מנת לשכנעה שפעולותיה אינן משרתות את האינטרס שלה. לדבריו, "מחלקת המדינה האמריקנית מבקשת לוודא כי היא מצויה בתיאום עם הכוחות הצבאיים באיראן".