כעס בכחול לבן: "יועז הנדל מזלזל בבני גנץ באוזני ח"כים"

גורם בסביבת יו"ר המפלגה אמר שהח"כ מסיעת תל"ם הביע כלפיו זלזול בשיחות שניהל עם חברי כנסת אחרים, על רקע התרחיש האפשרי של קיום ממשלת מיעוט. טרם נרשמה התקדמות במו"מ עם הליכוד

זמן צפייה: 01:36

הפלונטר הפוליטי: גורם בכיר בסביבת יו"ר כחול לבן בני גנץ סיפר כי ישנו כעס כלפי חבר הכנסת יועז הנדל. זאת, בעקבות שיחות שניהל עם חברי כנסת אחרים ובהם נשמע מזלזל ביו"ר המפלגה, על רקע התרחיש האפשרי של קיום ממשלת מיעוט.

יועז הנדל כבר הביע באופן פומבי על התנגדותו לקיום של ממשלת מיעוט והוא צפוי, לצד חבר סיעתו צביקה האוזר, להצביע נגד מהלך כזה. לכן, התנגדותם מפחיתה משמעותית את הסיכויים לקיום ממשלה כזאת ואף לא מאפשרים עיון בהיתכנות זו. הנדל הכחיש כי אמר את האמירות המיוחסות לו על גנץ.

לכתבות נוספות בנושא: 

המו"מ נמשך: כחול לבן נפגשה עם המחנה הדמוקרטי והעבודה-גשר

במהלך הפגישה עם גנץ: נתניהו חזר על התחייבותו לגוש הימין

אחרי כשעה וחצי: תמה פגישת כחול לבן-הליכוד – ללא הבנות

גנץ והנדל
גנץ והנדל | צילום: רויטרס

בתוך כך, לא נרשמה התקדמות במשא ומתן בין מפלגת הליכוד ומפלגת כחול-לבן. ישנו ערוץ סודי בין גנץ לראש הממשלה נתניהו. עם זאת, ככל הידוע, אין פריצת דרך בשיחות אלה.

אתמול צוות המשא ומתן של כחול לבן פגש את נציגי המפלגות המחנה הדמוקרטי, והעבודה-גשר בכפר המכביה שבמרכז הארץ. בפגישה נכח ראש צוות המו"מ מטעם כחול לבן, ד"ר יורם טורבוביץ וכן שלום שלמה. נציגי העבודה-גשר בפגישה היו אור רמתי ויאיר אוחנה. בפגישת המפלגה עם נציגי המחנה הדמוקרטי, נכחו יוסי קוצ׳יק, תומר רזניק, ואבי וידרמן.

כחול לבן והעבודה-גשר מסרו בתום הפגישה: "נדונו נושאים מהותיים, הצוות של כחול לבן הבהיר את כוונתו להיכנס למרתון של דיונים בנושאי תוכן, מהות וקווי יסוד במטרה להגיע להסכם קואליציוני חתום בין שתי המפלגות. פגישת המשך תקבע בקרוב".

יו''ר כחול לבן בני גנץ נפגש עם יו''ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ
יו''ר כחול לבן בני גנץ נפגש עם יו''ר המחנה הדמוקרטי ניצן הורוביץ

גם המחנה הדמוקרטי הוציאה הודעה משותפת עם כחול לבן בתום פגישתם של צוותי המו"מ: "הפגישה התקיימה באווירה טובה, ובמהלכה הועלו הבקשות השונות של המחנה הדמוקרטי. כחול לבן הבהירה את כוונתה להקים ממשלה בהקדם האפשרי, אך הדגישה שכל האופציות עדין על השולחן. פגישות נוספות יתקיימו בקרוב".

פגישת גנץ ונתניהו
פגישת גנץ ונתניהו | צילום: אלעד מלכה

לפני יומיים, התקיימה הפגישה הראשונה של צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד, לראשונה מאז שגנץ קיבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ראובן ריבלין. בתום הפגישה, מכחול לבן נמסר כי "נציגי הליכוד המשיכו להתעקש לאורך הפגישה שהם מייצגים את בלוק החסינות של ה-55, ואינם מוכנים לשום פשרה בנושא". מהליכוד נמסר כי "נציגי כחול לבן סרבו פעם נוספת לקבל את מתווה נשיא המדינה".

הליכוד טענו כי "השר לוין הזהיר מפני הקמת ממשלת מיעוט הנשענת על המפלגות הערביות בהיותה מסוכנת לישראל. נציגי כחול לבן סירבו להתחייב כי לא יקימו ממשלת מיעוט מסוכנת זו. הצדדים הסכימו להמשיך בשיחות, והשר לוין הביע תקווה כי בישיבות הבאות תשתנה הגישה של כחול לבן, תיזנח האופציה הסהרורית של הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות, יתקבל מתווה הנשיא והדיונים יהיו מעשיים ומהירים".

ח''כ יריב לוין מטעם מפלגת הליכוד בדרכו למו''מ הקואליציוני
ח''כ יריב לוין מטעם מפלגת הליכוד בדרכו למו''מ הקואליציוני | צילום: חדשות 13

צוות המשא ומתן של כחול לבן נפגש אתמול גם עם צוות המו"מ של ישראל ביתנו, ובתום הפגישה נמסר מטעם ישראל ביתנו: "הבהרנו כבר בעבר וגם היום כי בתקופת המעבר ננהל באופן שקול, אחראי וממלכתי. משמעות הדבר - לא נתמוך בשום יוזמה מרחיקת לכת ושנויה במחלוקת. אנו סבורים שעד להקמת ממשלה חדשה חייבים להסתפק במינימום הכרחי של חקיקה וגם היא תוך כדי הסכמה רחבה בנושאים שמחייבים פתרון מיידי".

מטעם כחול לבן נמסר: "הפגישה התקיימה באווירה טובה וחיובית מתוך רצון של שני הצדדים לקדם הסכם קואליציוני. בפגישה, נציגי ישראל ביתנו הציגו את סך דרישותיהם בתחומים השונים, והפגישה נדונה בעיקר בנושאי התוכן והמהות של הממשלה העתידית. יקבעו פגישות המשך בימים הקרובים".

פגישת יו''ר כחול לבן בני גנץ ויו''ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן
פגישת יו''ר כחול לבן בני גנץ ויו''ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן | צילום: אופק אבשלום

השר לוין אמר בפתח ישיבת המשא ומתן של נציגי הליכוד עם כחול לבן: "אנחנו מייצגים את כל גוש הימין המונה 55 חברי כנסת. כפי שאמרנו כל הזמן - אין דרך אחרת חוץ ממשלת אחדות על פי מתווה נשיא המדינה, ולכן אנו חושבים שנכון היה לקיים משא ומתן מואץ כדי להגיע להסכם. רצינו לעשות את זה כשהמנדט היה בידינו, ואנחנו נכונים לעשות את זה גם כשהמנדט בידיו של בני גנץ".

"אני מתכוון להעלות בפתח הישיבה שני נושאים שלטעמי מחייבים תשובה והם הבסיס לכל הדיון", הסביר שר התיירות. "לקבל סוף סוף תשובה אם כחול לבן מקבלת את מתווה הנשיא, שהוא הדרך היחידה להקים ממשלת אחדות. השאלה השניה היא אם המשא ומתן שמתקיים הוא אמיתי, או שזו הצגה כאשר המשא ומתן מתקיים בעצם במקום אחר עם איימן עודה ועם הרשימה המשותפת להקמת ממשלת מיעוט".