"בושה שהיא שרה": הביקורת על רגב בעקבות תחקיר "המקור"

בשל פעולותיה והתנהלות לשכתה, כפי שנחשפו אמש בתחקיר "המקור", שרת התחבורה ניצבת בפני ביקורת חריפה - ואף קריאות להעמידה לדין פלילי. ליברמן: "אין חדש תחת השמש". ח"כ מהאופוזיציה: "יש לה דם על הידיים". אחות החטוף: "על ההתנהלות הזו אין מחילה". התנועה לאיכות השלטון פנתה ליועמ"שית ולמפכ"ל בבקשה שיורו על פתיחה של חקירה

זמן צפייה: 00:47

ביקורת חריפה נמתחת היום (שני) על שרת התחבורה מירי רגב מכיוונם של אנשי ציבור, עיתונאים ופעילים חברתיים - בעקבות שידור החלק השני של תחקיר "המקור" אמש. במקביל, בשל התנהלותה של רגב במשרד התחבורה, היחס המיטיב שהעניקה לראשי רשויות משפיעים בליכוד מתוך אינטרסים אישיים, וכן לנוכח התעלמותה מהמלצות גורמי המקצוע, מתרבות הקריאות לפתוח נגדה בחקירה פלילית.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אמר: "מבחינתי אין חדש תחת השמש, לא מופתע מההתנהלות". בנוסף, יו"ר ישראל ביתנו טען כי ממצאי התחקיר מוכיחים שפריימריז, כמקובל בליכוד, הם אינם דמוקרטיים".

"את החשדות למעשים פליליים של מירי רגב וחבורתה תחקור המשטרה", כתב חבר הכנסת גלעד קריב (העבודה), שקבע: "כבר הערב אפשר לתת את פסק הדין הציבורי והמוסרי על הדברים של מקורביה ביחס לנקמה באנשי קיבוץ בארי ותיאוריות הקונספירציה ושיתוף הפעולה שלה עם הזוהמה הזו - אשמה, אשמה, אשמה". לסיום כתב: "מירי רגב ומקורביה עלובי הנפש – קש וגבבה, סירחון ורקב".

מירב סבירסקי, אחותו של החטוף איתי סבירסקי שגופתו מוחזקת בעזה, מתחה גם היא ביקורת על שרת בתחבורה בעקבות התנהלותה כפי שהשתקפה בתחקיר בכלל - ובפרט בשל היוזמה שנדונה בלשכתה נגד קיבוץ בארי, לאחר שתושביו מנעו את כניסתה אליו כחודש אחרי הטבח. "בשם כל הקהילה שלי אני רוצה להגיד בושה שככה מתנהלת שרה בישראל. בושה שאתם לא מגנים זאת. על הדבר הזה אין מחילה ואין סליחה", אמרה מירב.

חבר הכנסת גלעד קריב
חבר הכנסת גלעד קריב | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

ח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד), שנפצע בתאונת דרכים בשנה שעברה, תקף בחריפות את רגב על אופן הניהול של משרד התחבורה: "יש לה דם של אנשים שאני מכיר על הידיים", אמר, והוסיף "ארדוף אותה ולא אוותר לה בחיים".

ח"כ נעמה לזימי (העבודה) התייחסה לדברים שכתב מקורבה של רגב עופר מלכה, שהציע כבר ב-7 באוקטובר להתייחס לחטופים כהרוגים כדי "להתיר את הידיים הכבולות". "המועמד של מירי רגב למנכ"ל רשות שדות התעופה רצה לעשות "נוהל חניבעל" ובעצם שהמדינה שלנו תוותר מראש על תינוקות, ילדים הורים וכל מי שנחטפו והופקרו בשבעה באוקטובר כאילו הם איזה נזק שולי אגבי. זה האיש של מירי רגב", כתב לזימי, שהוסיפה: "לא צריך לדעת יותר מזה כדי להבין על האישה הזאת. לכי".

ההרס והחורבן אחרי הטבח בקיבוץ בארי
ההרס והחורבן אחרי הטבח בקיבוץ בארי | צילום: אריק מרמור, פלאש 90

בתוך כך, התנועה לאיכות השלטון דרשה היום מבכירי מערכת אכיפת החוק להורות על פתיחתה של חקירה פלילית נגד שרת התחבורה. בפניית התנועה למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי, ליועמ"שית גלי בהרב-מיארה ולמפקד יחידת להב 433, נכתב כי הטענות שעלו בתחקיר מחייבות פתיחה בחקירה - לנוכח "הקצאת כספים לרשויות מקומיות בהתאם לקריטריונים של תמיכה וקרבה פוליטית לשרה; העסקת יועצים פוליטיים על חשבון תקנים שנועדו ליעוץ מקצועי למשרד; קידום מינויים פוליטיים והענקת טובות הנאה למקורבי השרה, וכן שכתוב החלטות כאילו התקבלו בהתאם להמלצת גורמי המקצוע, גם במקרים בהם עמדת הגורמים המקצועיים הייתה מנוגדת להחלטת השרה".