גנץ: בודק את האפשרות של הקמת ועדת בדיקה על פרשת הצוללות

שר הביטחון התייחס בריאיון ל"ווינט" להתפתחויות בפרשה, בין היתר לאחר שבכיר לשעבר בזמן העסקה אמר לחדשות 13 כי "שמרון השתמש בשמו של נתניהו", והבהיר: "שוקל את האפקטיביות של מהלך כזה"

זמן צפייה: 00:41

שר הביטחון בני גנץ אמר היום (חמישי) כי "אני בודק את האפשרות להקים ועדת בדיקה על פרשת הצוללות, זה צעד שייתכן שאעשה אותו - אני שוקל את האפקטיביות של מהלך כזה". את הדברים אמר בריאיון ל"ווינט".

"אני צריך להקשיב לפרסום האחרון שהיה, לבדוק אם הוא מזיז את המחט לכיוון פעולה פנים-משרדית במשרד הביטחון", הוסיף גנץ. "אני שר הביטחון, ואני פועל במסגרת המשרד. לא ייתכן שמקבלים החלטות ללא היוועצות בגורמים המקצועיים".

שר הביטחון בני גנץ
שר הביטחון בני גנץ | צילום: חדשות 13

מפלגת הליכוד הגיבה לדברי גנץ ומסרה כי "אחרי שנתניהו הצליח להוריד את נתוני התחלואה בקורונה ובמקום להתאחד במאבק ולהציל חיים, כחול לבן ממשיכים לקיים ממשלה בתוך הממשלה ולמחזר את פרשת הצוללות. כולם יודעים שפרשת הצוללות נסרקה במסרקות ברזל ע״י כל גורמי אכיפת החוק, גם אלה שידועים בעוינותם לראש הממשלה נתניהו, שאפילו הם נאלצו לקבוע שאין בטענות דבר וחצי דבר".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד בירך על דברי גנץ וכתב כי "מדובר בפרשת השחיתות הביטחונית החמורה בתולדות המדינה. ראש הממשלה עדיין לא ענה על השאלה - למה אישר למכור צוללות מתקדמות למצרים בלי לעדכן את שר הביטחון והרמטכ"ל. הגיע הזמן לוועדת חקירה, הגיע הזמן לקבל תשובות".

פרשת הצוללות - רה''מ נתניהו ובן דודו נתן מיליקובסקי | צילום: רויטרס

לקראת הגשת תשובת היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ בעניין הפרשה, המדינה מבקשת צו איסור פרסום על התצהירים החסויים בתיק. בצהריים ייערך דיון בעניין.

עורך הדין אחז בן ארי שימש כיועץ המשפטי של משרד הביטחון ועד מרכזי ומשמעותי בפרשת הצוללות, בעיקר על עניין אחד ממוקד שנחשף על ידי חדשות 13 בשנת 2016 - אימייל שבו מוזכר ראש הממשלה בעניין מכרז הצוללות. האימייל הזה נחשב לראיה הכי קרובה להגדרה "אקדח מעשן" בדבר מעורבותו לכאורה של ראש הממשלה בפרשה. כזכור, עורך הדין דוד שמרון הוא פרקליטו ובן דודו של נתניהו, ושניהם טוענים להגנתם כי במשך כל השנים בהן שמרון ייצג את מיקי גנור, שייצג את התאגיד הגרמני "טיסנקרופ", נתניהו לא ידע מכך ושמרון לא ידע מצדו, כך הוא טוען, שנתניהו בעצמו מקדם את עסקת הרכש עם הגרמנים.

אז נחשף המייל, שבו שמרון מפנה במפורש ל"מה שנתבקשנו על ידי ראש הממשלה". כלומר, שמרון לכאורה לא רק מודע שנתניהו מקדם את רכש הצוללות וכלי השיט עם הגרמנים ללא מכרז, אלא אפילו משתמש בשמו. לקראת תשובתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מחר לבג"ץ על העתירה שדורשת לחקור את הפרשה, פורסמה אמש בחדשות 13 גרסתו של בן ארי למייל המפורסם.

עו''ד אחז בן ארי
עו''ד אחז בן ארי | צילום: חדשות 13

ביולי 2014, לחץ כביר ובלתי מוסבר מופעל על בכירים במשרד הביטחון לעצור את הליכי המכרז לרכישת כלי השיט, כדי שהרכישה תתבצע ללא מכרז על ידי התאגיד "טיסנקרופ", שכלל לא התמודד במכרז. לדברי בן ארי, "אבריאל בר יוסף (סגן ראש המל"ל לשעבר וחשוד מרכזי בפרשה) ביקש לעצור את הליכי המכרז". הלחץ של בעלי האינטרס, ולימים החשודים בפרשה, לא הפסיק. "שבוע אחרי זה התקשר אליי עורך דין שמרון וחזר על הבקשה", סיפר בן ארי.

באימייל, כזכור, טען בן ארי ששמרון הזכיר במפורש את ראש הממשלה, ובריאיון בחדשות 13 המשיך לטעון כך: "למיטב זיכרוני, שמרון ציטט את ראש הממשלה - אני לא חושב שעורך הדין שמרון, עצר את המכרז או אבריאל עצר את המכרז, ברור שמישהו במשרד ראש הממשלה, אני לא יודע באיזו רמת בכירות - הורה למשרד הביטחון לעצור. מערכת הביטחון התבקשה לשבת בצד והיוזמה והמגעים היו בעיקר של משרד ראש הממשלה. בדיעבד, מסתבר שזה כנראה הוליד את החטא הגדול".

מקורביו של עורך הדין דוד שמרון מסרו בתגובה: "עו"ד שמרון לא הזכיר את ראש הממשלה נתניהו בשיחתו עם עו"ד אחז בן ארי, פשוט משום שלא ידע שנתניהו עוסק בעסקת רכש הצוללות".

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "לא היו דברים מעולם. אחז בן ארי סותר את עצמו. בריאיון שנתן בתוכנית "דקל סגל" הוא אמר דברים הפוכים לחלוטין. זו עוד כתבה ממוחזרת ומגמתית שכולה העלאת גירה של מידע ישן, שנסרק במסרקות ברזל על ידי כל גורמי אכיפת החוק, גם אלה שידועים בעוינותם לראש הממשלה, שאפילו הם נאלצו לקבוע שאין בטענות נגדו דבר וחצי דבר".