גנץ: "מגבה את גורמי אכיפת החוק - המשיכו לעבוד ללא מורא"

יו"ר כחול לבן התייחס למתקפת רה"מ על מערכת המשפט עקב האישומים נגדו וכתב כי "בישראל יש חוק וכל אזרח שווה בפניו". על הפלונטר הפוליטי: "ממשיך במאמצים להשגת רוב בכנסת כדי למנוע בחירות"

זמן צפייה: 02:35

מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו: יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס היום (שישי) למתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על מערכת המשפט בעקבות כתבי האישום נגדו, וכתב: "חשוב שכולנו נפנים - במדינת ישראל יש חוק וכל אזרח שווה בפניו. אני מבקש לגבות את גורמי אכיפת החוק - המשיכו לעשות את עבודתכם ללא פחד וללא מורא".

גנץ התייחס גם לפלונטר הפוליטי וכתב כי "על אף שהחזרתי את המנדט, אני ממשיך במאמצים להשגת רוב בכנסת כדי למנוע בחירות". יו"ר כחול לבן טען כי הוא שעמד מאחורי ההחלטה שלא להסכים לתנאים שהכתיבה הליכוד לממשלת אחדות. "את ההחלטות במשא ומתן קיבלתי לאחר התייעצויות מרובות, בראש ובראשונה עם חבריי להנהגת כחול לבן - יאיר, גבי ובוגי", כתב גנץ. "את ההחלטה שלא ניתן להגיע לאחדות עם נתניהו בתנאים הנתונים, קיבלתי אני".

דבריו של גנץ מגיעים ברקע פנייתה של כחול לבן ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וכן לראש הממשלה נתניהו עצמו, בדרישה שהאחרון יתפטר באופן מיידי מכל תפקידיו כשר בממשלה. זאת, לטענתה, בהתאם להחלטת העליון לפיה שר אינו יכול לכהן בתפקידו תחת כתב אישום. "לפיכך, חלה עליך חובה לסיים לאלתר את תפקידיך השונים כשר בממשלת ישראל", כתבה כחול לבן לנתניהו.

כתבות נוספות בנושא >> 

נתניהו: "ניסיון להפיכה שלטונית בעלילות שווא וחקירה מגמתית"

"שפל היסטורי": התגובות על ההחלטה להגיש כתב אישום נגד נתניהו

"קו פרשת המים": בעולם מגיבים לכתב האישום של נתניהו

יו''ר כחול לבן, בני גנץ
יו''ר כחול לבן, בני גנץ | צילום: חדשות 13

כאמור, אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, על החלטתו להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בשלושת התיקים שבהם הוא מעורב. "ההחלטה התקבלה בלב כבד - אך בלב שלם", אמר מנדלבליט בהצהרתו אמש. "ההחלטה התקבלה אך ורק משיקולים ראייתיים - שום שיקול אחר לא השפיע עליי". בנוסף קרא מנדלבליט לפוליטיקאים "להתנער מהשיח האלים והמתלהם נגד אנשי מערכת אכיפת החוק". לפי החלטת היועמ"ש, בתיק 1000 יואשם רה"מ במרמה והפרת אמונים וכך גם בתיק 2000. בתיק 4000 הוא יואשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים.

רה"מ נתניהו מסר הצהרה לאחר הודעת היועמ"ש וכינה את החלטתו "ניסיון להפיכה שלטונית". כמו כן הוא טען לחפותו, התעקש כי נעשה לו עוול וכי תהליך החקירה נגדו היה "מזוהם ומגמתי" ותקף את מערכת אכיפת החוק.

"צריך להיות עיוור כדי לא לראות שמשהו לא טוב קורה אצל חוקרי המשטרה ואנשי הפרקליטות", אמר נתניהו. "אנו עדים לניסיון של הפיכה שלטונית נגד ראש ממשלה - בעלילות שווא ובתהליך חקירות מזוהם ומגמתי. יש להקים ועדה חיצונית שתחקור את השיטה ותשים לה סוף. צריך לחקור את החוקרים".

הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו
הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

בימין המשיכו הבוקר לעמוד לצד נתניהו. יהדות התורה הודיעה כי היא מגבה את ראש הממשלה במאבקו המשפטי. "לראש הממשלה עומדת חזקת החפות, ובהתאם לחוק יש לאפשר לו להמשיך בתפקידו עד לבירור משפטי חלוט וסופי כדין", מסרה הסיעה.

גם שר החוץ ישראל כץ כתב דברים ברוח דומה. "ישראל מדינת חוק וחזקת החפות עומדת לכל אדם, בוודאי לראש הממשלה, פטריוט ישראלי, שהקריב ופעל כל חייו למען בטחונה של המדינה. ראוי שגם יריבינו הפוליטיים יפנימו, כי כל עוד אין פסול משפטי לכהונתו של נתניהו כראש ממשלה, הוא רשאי להמשיך בתפקידו ורק הציבור ונציגיו בכנסת הם שיכריעו באופן דמוקרטי מי יוביל את מדינת ישראל בתקופה מאתגרת ועתירת סיכונים זו".

שר החינוך רפי פרץ התייחס גם הוא לכתבי האישום וכתב כי "נתניהו הוא אדם עתיר זכויות. כמו לכל אדם, חזקת החפות עומדת לראש הממשלה והוא חף מפשע אלא אם בית המשפט החליט אחרת". "אני מתפלל שהדברים יתבהרו והצדק יצא לאור בהקדם", הוסיף פרץ. "עם ישראל יצטרך לצאת מהתקופה הזו חזק יותר ומאוחד יותר".