גנץ החזיר את המנדט: "הבלוק התעקש על טובת אדם אחד"

יו"ר כחול לבן נשא דברים לאחר שהודיע לנשיא כי כשל במלאכת הרכבת הקואליציה, תקף בחריפות את נתניהו, טען שהוא "מתבצר בממשלת מעבר" ופנה אליו: "שחרר את המדינה מעניבת החנק וכנס למו"מ ישיר"

זמן צפייה: 09:46

הפלונטר הפוליטי: ארבע שעות לפני פקיעת המנדט שלו, יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע הערב (רביעי) לנשיא המדינה כי כשל במלאכת הרכבת הממשלה - והחזיר את המנדט. בשיחתם הודה גנץ לנשיא על הסיוע בתהליך וביקש להמשיך ולהיעזר בו גם בהמשך הדרך. עוד הצהיר כי הוא "מחויב גם ב-21 הימים שנותרו להמשיך ולעשות כל מאמץ בכדי להרכיב ממשלה טובה לאזרחי ישראל".

"בשבועות האחרונים עשינו מאמצים כבירים להקמת ממשלת אחדות רחבה וליברלית", אמר בפתח דבריו. "הקמת ממשלה אינה רק משימה טכנית של חיבור אצבעות לרוב, היא שליחות ערכית מוסרית והיסטורית. מהיום שנכנסתי לחיים הציבורים התחייבתי לא להפנות גב ולא ראיתי בשליחות זו כלי להגשמת צרכים אישיים".

גנץ הפנה אצבע מאשימה כלפי גוש הימין, ואמר: "מול האבנים שהפכתי כדי להגיע לכדי אחדות ופיוס ניצב בלוק המבקש לראות את טובתו האישית של אדם אחד לפני טובת החולים במסדרונות בתי החולים".

עוד בחדשות 13:

ליברמן: "לא נצטרף לאף ממשלה צרה; נראה שאנחנו בדרך לבחירות"

גנץ: "נתניהו סרבן אחדות"; הליכוד: "אמר שרוצה ממשלת מיעוט"

נתניהו לגנץ: "תשתחרר מהווטו של לפיד – בוא לממשלת אחדות"

הצהרת יו"ר כחול לבן, בני גנץ, בגני התערוכה

"זהו מהלך מסוכן ראשון מסוגו בתולדות המדינה", המשיך גנץ. "זה מעשה מסוכן – למנוע את השלטון שבו בחרו אזרחי המדינה באופן ברור ומוחלט, ולהתבצר בממשלת מעבר למעלה משנה. מעל טובתו האישית של מנהיג כזה או אחר עומד הריבון, העם. שחרר את המדינה מעניבת החנק, וכנס למשא ומתן ישיר כעת".

"מאז שנכנסתי לחיים הציבוריים נוכחתי שאינני מתקפל מול איומים מכל סוג שהוא: לא בחירות ולא איומים בממשלות אלטרנטיביות, שום פיתוי לא קונה אותי", הוסיף. "דרשתי מראש המפלגה שהפסיד בבחירות לנהל מו"מ ישיר בכבוד ובאופן ענייני ותואם לתוצאות הבחירות - בתמורה קיבלתי ממנו וממקורביו גידופים וקריאות נאצה".

"אלו חלק ממנת רעל יומית המוזרקת לחברה הישראלית יום יום מפלגת ומרעילה. זה חלק מקמפיין שנאה והסתה שמטרתו להצדיק התבצרות בשלטון מעבר. נתניהו, קמפיין השנאה שאתה מלבה כבר גרם לאסון בעבר", אמר יו"ר כחול לבן. "נתניהו צריך לזכור – בישראל עדיין יש דמוקרטיה גם היא פחות מדברת אליו. לא מוכן לשתף פעולה עם ניסיון להפוך את רוב העם לבן ערובה של קומץ קיצונים".

[brightcove_iframe video_id='news-politics-elections-2019-20191120-2036' autoplay='0' credit='' desc='נתניהו מגיב להחזרת המנדט בידי גנץ' kid='1_u9nw7b9z' duration='67'']

ראש הממשלה נתניהו הגיב לדברי גנץ ואמר: "בני גנץ, אני לא אתייחס לדברים המופרכים שאמרת הערב, וגם על הכישלון שלך להקמת ממשלת אחדות. ניסיתם לשדל את המפלגות החרדיות להצטרף אליכם. היית מוכן להקים ממשלת מיעוט עם תומכי טרור שמקבלים הנחיות מאויבי ישראל. דבר אחד אמרת נכון - ישראל זקוקה לממשלת אחדות. למען הפיוס בעם - יש להקים אותה. אני מוכן, בלי תנאים מוקדמים, להכנס איתך לשיח מיידי עוד הערב כדי להקים ממשלת אחדות. אם נלך יחד, נצליח".

מוקדם יותר הערב, ענה חבר הכנסת יאיר לפיד לראש הממשלה נתניהו, שקרא לגנץ להיפרד משותפו למפלגה, ואמר לו: "תפנים, אין שום וטו. כחול לבן מבוססת על דברים שאתה פשוט כבר לא זוכר איך הם נראים - עקרונות, ערכים, חברות, שיתוף פעולה, כבוד הדדי".

בד בבד, חבר צוות המשא ומתן של הליכוד, השר זאב אלקין אמר בריאיון ל"לפני החדשות" כי "אתמול היינו מאוד קרובים להסכם עם כחול לבן. הפערים היו קטנים וניתן היה לפתור אותם". "כחול לבן רצו שגנץ יהיה ראש ממשלה ראשון, אחרי זה נתניהו בנבצרות שנתיים ועדיין, בפועל, גנץ יהיה ראש ממשלה", הוסיף אלקין.

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו
יו''ר הליכוד בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר, כאמור, נתניהו דיבר בישיבת כינוס סיעות המחנה הלאומי. ראש הממשלה פנה לגנץ פעם נוספת וקרא לו להקים ממשלת אחדות - עוד היום: "אני רוצה להודות לאביגדור ליברמן על שהסיר את הרעיון ההזוי של ממשלת מיעוט, ממשלה שנשענת על תומכי טרור. אני רוצה לשאול את גנץ ואשכנזי - איך יכולתם ללכת אחרי לפיד לרעיון המטורף הזה?".

"עשיתם מעשה שלא ייעשה. בני גנץ, עדיין לא מאוחר. בוא נשב ביחד ונודיע עוד הערב שאנחנו מקימים ממשלת אחדות לאומית", המשיך. "זה מה שישראל זקוקה לו. אסור לדרדר את המדינה לבחירות נוספות. גנץ, תשתחרר מהווטו של לפיד. מה הוא מהלך קסמים עליך? תעשה את הדבר הנכון ובוא לממשלת אחדות". לפיד ענה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "תפנים, אין שום וטו. כחול לבן מבוססת על דברים שאתה פשוט כבר לא זוכר איך הם נראים - עקרונות, ערכים, חברות, שיתוף פעולה, כבוד הדדי".

בהמשך התייחס נתניהו למתקפתו של ליברמן על המפלגות החרדיות, ואמר: "הלכידות שאנחנו רואים כאן היא הלכידות שאנחנו צריכים לראות בכל שדרות העם ולרוחב המדינה. אסור לפסול אף ציבור, לא את הציבור החרדי, שהוא חלק אינטגרלי מהעם, מהמדינה, בשר מבשרנו, ולא אף ציבור. יהודים ולא יהודים. כל מי שתומך במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית הוא שותף שלנו".