פרץ מנמיך להבות: "אני וסמוטריץ' הולכים כתף אל כתף"

ברקע אמירות של גורמים בבית היהודי נגד יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, הפגין יו"ר המפלגה אחדות: "מתנער מההודעות שיצאו, נמשיך בשותפות". סמוטריץ': "מי שמנסה לפלג בינינו חייב למצוא עצמו בחוץ"

זמן צפייה: 02:26

ברקע הפרסום אמש על הקרע באיחוד מפלגות הימין - ניסה הבוקר (חמישי) יו"ר המפלגה הרב רפי פרץ להנמיך את הלהבות וכתב בטוויטר כי הוא "מתנער מכל ההודעות שיצאו" מטעם המפלגה נגד בכיר מפלגתו בצלאל סמוטריץ'. "בחודשים האחרונים בצלאל ואני הולכים כתף אל כתף על אף ניסיונות לפצל את אחדות המחנה", צייץ פרץ בחשבון הטוויטר שלו. "אני מתנער מכל ההודעות שיצאו אמש, אנחנו נמשיך להיות שותפים ונכנס לממשלה ביחד כפי שהתנהלנו לאורך כל הדרך". במקביל, תקף ח"כ דוד ביטן מהליכוד את סמוטריץ': "הוא מדבר שטויות", אמר בריאיון לאודי סגל וקרן מרציאנו בגלי צה"ל. "אנשים לא צריכים להגזים בדרישות".

בתגובה אמר סמוטריץ': "תודה הרב רפי. אף אחד לא יצליח לפלג בינינו ולקדוח חור בספינה הציונית דתית. האחדות חשובה יותר מכל דבר אחר. מי שמנסה לעשות את זה חייב למצוא את עצמו בחוץ עוד היום".

דבריו של פרץ מגיעים על רקע המתיחות שנרשמה אמש באיחוד מפלגות הימין לאחר מינוי של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) לשר המשפטים, ולקראת מינוי הצפוי של שר חינוך חדש במקום נפתלי בנט. גורמים בבית היהודי טענו אמש כי תיק החינוך הוצע לרב פרץ וכי לדעתם הוא זה שצריך להחזיק בו. זאת, חרף סירובו הראשוני לקחת לידיו את התפקיד במקרה שסמוטריץ' לא יהיה הראשון לקבל תפקיד שר.

לכתבות נוספות בנושא >>

המאבק על תיק החינוך: "רה"מ הציע לפרץ את התפקיד מפורשות"

נתניהו הבין: סמוטריץ' במשפטים – נזק לליכוד בבחירות • פרשנות

נתניהו החליט: ח"כ אמיר אוחנה ימונה לשר המשפטים

רפי פרץ
רפי פרץ | צילום: חדשות 13

"ראוי שלקראת המו"מ הקואליציוני שייערך מיד לאחר הבחירות הקרובות נפיק לקחים", הוסיפו הגורמים. "לא ברור למה סמוטריץ', איתו הלכנו כתף אל כתף לאורך כל המו"מ, בוחר לתקוף את רה"מ במקום להסיק מסקנות. הציונות הדתית ממשיכה להחזיק בתיק החינוך והחברות בקבינט, זו הייתה המשימה".

מוקדם יותר הבוקר תקפו חברי ליכוד את סמוטריץ'. בריאיון לגל"צ אמר כאמור ביטן כי סמוטריץ' היה הבעייתי ביותר בדרישותיו מבחינת הקואליציה - מכיוון שדרש יותר מדי מבלי לקחת בחשבון את תוצאות מעשיו. "סמוטריץ' מדבר שטויות", אמר ביטן. "כל מפלגה מקבלת מה שמגיע לה. הוא החליט שמגיע לו שר המשפטים. אני מבין שצריך להקים קואליציה אבל אנשים לא צריכים להגזים בדרישות. הוא גם עשה טעויות בדרך. הבעייתי ביותר מבחינת הקואליציה זה סמוטריץ'. אם הוא רוצה משהו, אין לו בעיה להגיד מה שהוא רוצה או להצביע נגד, הוא הולך על מטרה עד הסוף. זו בעיה כי אם אתה ראש מפלגה ראתה לא יכול לעשות מה שאתה רוצה. צריך להתחשב בתוצאות ובדרישות. הרב פרץ צודק כשהוא אומר שהילד אומר 'אמירות מביכות'. הוא פוליטיקאי משותף, הוא הצליח לקחת הבטחה מפרץ שהוא בוחר תיק ראשון. הבית היהודי לא יוותר על תיק החינוך, אין מצב", אמר ביטן.

דוד ביטן
דוד ביטן | צילום: חדשות 13

במקביל, ח"כ גילה גמליאל (הליכוד), יצאה בטוויטר נגד כוונת נתניהו למסור את החינוך לאיחוד הימין וקראה להשאיר את התיק בידי מפלגת הליכוד.

אמש, כזכור, הודיע ראש הממשלה כי החליט למנות את ח"כ אמיר אוחנה לתפקיד שר המשפטים - ובכך האחרון יהפוך להיות השר הגאה הראשון. זאת, שעות לפני המועד האחרון של נתניהו למנות שר לתפקיד.

בתגובה למינוי תקף סמוטריץ' את נתניהו: "אמיר אוחנה הוא חבר ואיש ראוי ואני כמובן מאחל לו הצלחה גדולה. אבל לא הוא הסיפור. הסיפור הוא נתניהו שלא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

אוחנה הוא משפטן, בעל תואר ראשון במשפטים והוא התמחה בפרקליטות מחוז מרכז. במשך כעשור עבד אוחנה כעורך דין והופיע בבתי המשפט השונים ברחבי הארץ.

חבר הכנסת אמיר אוחנה
חבר הכנסת אמיר אוחנה | צילום: החדשות 13

כזכור, ביום ראשון הודיע נתניהו על העברתם של השרים איילת שקד ונפתלי בנט מתפקידיהם כשרי החינוך והמשפטים בממשלה ומהקבינט. זאת, כפי שפורסם בחדשות 13. הנימוק הרשמי של נתניהו להחלטה היה שהיות שהשניים כבר לא מיוצגים בכנסת, הרי שהם חסרי גיבוי פוליטי לכהן בתפקידים הבכירים. לאחר מכן, באיחוד מפלגות הימין נשמעה קריאה למסור לידיהם את שני התיקים, בטענה כי הם שייכים למפלגה.