המבקר לשר אוחנה: לא אבדוק את טענותיך לגבי הפרקליטות והיועמ"ש

אנגלמן הודיע לשר המשפטים שלאחר התייעצות עם גורמי המקצוע, החליט לדחות את בקשתו לבדוק את הטענות נגד מנדלבליט, אך יעביר הנושא לחטיבה הרלוונטית במשרדו. "אין מקום לסטות מתוכנית העבודה"

זמן צפייה: 01:15

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור מתניהו אנגלמן הודיע היום (שני) לשר המשפטים אמיר אוחנה כי אין בכוונתו לבדוק את טענותיו לגבי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה. במכתבו, הסביר המבקר לשר כי לאחר שבחן את הדברים לעומקם, והתייעץ עם גורמי המקצוע הרלוונטיים, הוא מצא כי "אין מקום לסטות מתוכנית העבודה שנקבעה בעניין הפרקליטות".

"התוכנית נשלחה על ידי החטיבה הרלוונטית למשרד המשפטים זה מכבר", הוסיף אנגלמן, "ומשרדנו עתיד להמשיך בפעילותו בעת הזו בהתאם לתוכנית האמורה. יחד עם זאת, הנושאים שהועלו יועברו לידיעת החטיבה הרלוונטית".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

גנץ הודיע: השבעת הממשלה תיערך ביום חמישי בצהריים

פרקליט רה"מ: המעצמה החקירתית נגדו – כאילו מדובר בפשעי נאצים

הממשלת שוקלת: תלמידי ד'-ו' יחזרו לבתי הספר – רק בימי שישי

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן | צילום: ערוץ הכנסת

כזכור, אתמול נפגשו אוחנה ואנגלמן, שם ביקש השר מהמבקר "שיפתח בבדיקה מערכתית בעניין הפרקליטות - בדגש על הפגיעה באמון הציבור". עוד בטרם החלה הפגישה, גורמים בסביבתו של המבקר טענו כי הוא לא צפוי לבדוק את הטענות נגד אביחי מנדלבליט ונגד פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן.

בשבת תקף אוחנה בחריפות את מערכת המשפט בפוסט שכתב בפייסבוק. בין היתר כתב אוחנה כי אם המבקר לא יבחן את הטענות, הוא יפעל להקמת ועדת חקירה ממשלתית "לבדיקה כוללת של כל הטענות החמורות המתרבות ונערמות".

אמיר אוחנה שר המשפטים והמחלקה לחקירות שוטרים
אמיר אוחנה שר המשפטים והמחלקה לחקירות שוטרים | צילום: חדשות 13

"המערכות נגועות עמוק מדי בניגודי עניינים, בקשרים אישיים, קליקות ושיקולים זרים המונעים זאת", הוסיף השר. "הגעתי מודאג - אני עוזב הרבה, הרבה, ועוד כמה פעמים הרבה יותר מודאג. רבים שקדמו לי זיהו במערכת המשפט חולי, נקמנות, היעדר שקיפות, ריקבון ועוד שלל תארים. אבל מה שחושפים כמה עיתונאים אמיצים בעת האחרונה ראו למשל מה שחושפת בימים האחרונים העיתונאית איילה חסון, אמור להיות רעידת אדמה של ממש".

"יש במערכת גם אנשים המכירים באמור לעיל, אך יש פחד גדול ואימה לתת לדברים פומבי. כל מי שעיניו בראשו רואה את הירידה חסרת התקדים באמון הציבור בפרקליטות ובייעוץ המשפטי לממשלה, ורק מי שהדבר איננו מדאיג אותו יכול להתעלם מכך. החשדות הולכים ומתרבים, אבל היום גם אין פרקליט מדינה שיבדוק אותן. בינתיים, יש פרקליט מדינה לשעבר שנכנס למערכות משרד המשפטים, לכאורה בניגוד לחוק".