איחוד האמירויות נגד הצהרת נתניהו: "ניצול מכוער של הבחירות"

שר החוץ עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן, גינה את ההכרזה של רה"מ על סיפוח בקעת הירדן: "הסלמה מסוכנת שמפרה את כל ההסכמים הבינ"ל". אבו מאזן: "נתניהו הרס את כל המאמצים לסיום הסכסוך"

זמן צפייה: 03:14

שר החוץ של איחוד האמירויות, עבדאללה בן זאיד אל-נהיאן, גינה היום (רביעי) את הצהרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפיה יספח חלקים מהגדה המערבים לאחר הבחירות, ופרסם הודעה שבה נמסר: "מדובר בהסלמה מסוכנת שמפרה את כל ההסכמים וההחלטות הבין-לאומיות. ניצול של הבחירות באופן מכוער".

כמו כן, הוסיף השר כי מדינתו תהיה מוכנה להיענות באופן מיידי לקריאה לקיום פגישה דחופה, במטרה לבחון את ה"הסלמה הישראלית האחרונה". זאת, לאחר שהלילה פרסם משרד החוץ הסעודי הודעץ גינוי להצהרת נתניהו בשם ארמון המלוכה, ולאחר שארגון שיתוף הפעולה האסלאמי הכריז כי יקיים פגישה מיוחדת בג'דה שבסעודיה ביום ראשון, כדי לבחון את תוכניתו של נתניהו.

נוסף על כך, יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אמר במהלך פגישה עם שר החוץ של לוקסמבורג במוקטאעה ברמאללה, כי "הצהרתו של נתניהו משמעותה חיסול כל ההזדמנויות להשגת שלום באזור. נתניהו הרס את כל המאמצים הבין-לאומיים לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני". משרד החוץ הטורקי הגיב אף הוא וקרא לקהילה הבין-לאומית לנקוט בצעדים נגד ההפרות שמבצעת ישראל.

לכתבות נוספות בנושא: 

גנץ על הצהרת נתניהו: "דרמה גדולה והכרזה מאוד קטנה"

בכיר בבית הלבן על הצהרת רה"מ: "אין שינוי בעמדתנו לגבי הבקעה"

נתניהו: "אם אבחר – אחיל ריבונות על בקעת הירדן וצפון ים המלח"

עבדאללה בן סולטאן אאל נהיאן
עבדאללה בן סולטאן אאל נהיאן | צילום: רויטרס

חזבאללה הגיב גם הוא על הצהרתו של נתניהו: "מדובר בהחלטה תוקפנית כלפי העם הפלסטיני. לציבור הפלסטיני יש כל זכות להתנגד ולהתקומם נגד כל תוקפנות כלפי אדמתו".

כאמור, בלילה משרד החוץ הסעודי פרסם הודעה בשם ארמון המלוכה: "סעודיה מגנה באופן מוחלט את הצהרתו של ראש ממשלת ישראל על כוונתו לספח חלקים בגדה המערבית אם ינצח בבחירות, ודוחה אותה על הסף".

ירדן גינתה את הצהרת נתניהו אף היא: "מדובר בהסלמה מסוכנת שתביא לקריסת היסודות של תהליך השלום. הבטחת הבחירות הזו תמוטט את ההזדמנויות לפתרון הסכסוך ותגרור את האזור לאלימות ומשברים נוספים", מסר שר הירדני, איימן א-ספדי.

דובר האו"ם התייחס להצהרה ואמר כי "עמדתנו בעניין לא השתנתה - פעולות חד צדדיות לא מסייעות לתהליך השלום. מדובר בצעד בעל פוטנציאל הרסני, שיסכן את האפשרות לקיום מו"מ ואת היציבות באזור".

בנימין נתניהו, שטחי יהודה ושומרון
בנימין נתניהו, שטחי יהודה ושומרון | צילום: רויטרס

בד בבד, בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, תקף את דברי נתניהו: "אם ראש הממשלה יישם את תוכנית הסיפוח שלו הוא יצליח לקבור כל סיכוי לשלום בין הפלסטינים לישראלים. הקהילה הבין-לאומית חייבת לשים סוף לטירוף הזה". "אנחנו צריכים לשים סוף לקונפליקט ולא להמשיך אותו עוד מאה שנים", הוסיף. "קחו בחשבון שלפי המשפט הבין-לאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. מספיק עם מלחמות, אנו צריכים שלום - שתי מדינות בגבולות 1967. בקעת הירדן היא מקום מגוריי, ונתניהו רוצה שהנכדים שלי יהיו כלואים בין חומות".

בלשכתו של יו"ר הרשות אבו מאזן החריפו את הטון ומסרו כי "כל ההסכמים עם הצד הישראלי יבואו לקצם אם נתניהו יממש את איומיו. ההחלטות של נתניהו מפרות את ההחלטות של המוסדות הבין-לאומיים והדין הבין-לאומי".

גם הליגה הערבית פרסמה הצהרה על כוונותיו של ראש הממשלה לפיה "התוכנית של נתניהו לספח חלקים מהגדה המערבית מפרה את החוק הלאומי ואת החלטות האו"ם".

הצהרת ראש הממשלה נתניהו
הצהרת ראש הממשלה נתניהו | צילום: חדשות 13

מוקדם יותר, בכיר בבית הלבן אמר לחדשות 13  שאין כל שינוי בעמדת הבית הלבן לגבי הגדה המערבית ובקעת הירדן נכון לעכשיו. "נפרסם את תוכנית השלום שלנו אחרי הבחירות בישראל ונפעל כדי למצוא את הנתיב הטוב ביותר להשגת ביטחון ויציבות לאזור".

לחדשות 13 נודע כי לשכת ראש הממשלה עדכנה את הבית הלבן כבר לפני כמה ימים כי נתניהו צפוי למסור הצהרה בנוגע לגדה המערבית, וביממה האחרונה היא מסרה את הפרטים המלאים. בכירים בבית הלבן אמרו כי אינם סבורים שהצהרת נתניהו תמנע קידום של הסדר מדיני בעתיד.

כאמור, אתמול בערב ראש הממשלה נתניהו כינס מסיבת עיתונאים בכפר המכבייה והכריז כי "אם אבחר - אחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים המלח".

סאיב עריקאת, מזכיר הוועד הפועל של אש''ף
סאיב עריקאת, מזכיר הוועד הפועל של אש''ף | צילום: רויטרס

נתניהו הדגיש כי אם ייבחר לראש הממשלה הבא, ויקים קואליציה המחויבת למדיניות ולעקרונות שלו, הוא יבצע את הצעד. כמו כן, רה"מ הסביר את חשיבות המהלך: "זה הגבול המזרחי של מדינת ישראל, זוהי חגורת הביטחון שלנו במזרח. זה קיר המגן המזרחי, שמבטיח לעולם לא נחזור להיות מדינה ברוחב של כמה קילומטרים ולצורך זה צה"ל חייב לשבת בכל בקעת הירדן".

רה"מ הציג מפה "המבוססת על השטח שמערכת הביטחון הגדירה כמעניק ביטחון מרבי לישראל. המפה מבטיחה עומק אסטרטגי לישראל ושטחים שולטים כלפי מזרח. היא מתחילה סמוך לבית שאן בעמק אלון וממשיכה עד עין גדי. היא כוללת את כל היישובים הישראליים, ולא יכלול את יריחו וקוג'ה וקומץ כפרים פלסטיניים בשטחי B. היא לא מספחת פלסטיני אחד, אך היא מאפשרת להם צירי גישה חופשיים מזרחה ומערבה".

"יחד עם החלת הריבונות, ברצוני להציג בממשלה הבאה תוכנית נרחבת לחיזוק ההתיישבות היהודית בקעת הירדן ופיתוח התשתיות שם. אני מאמין שיש כאן הזדמנות ייחודית לעשות דבר שיש עליו הסכמה רחבה, להביא סוף סוף לגבולות קבע בטוחים למדינת ישראל. המהלך יבטיח שיהודה ושומרון לא יהפכו לעולם לעזה ושכפר סבא, נתניה ותל אביב לא יהפכו ליישובי עוטף יהודה ושומרון".