ועדת הבחירות פרסמה מתווה לפיקוח קלפיות שאושר ע"י נציג הליכוד

הוועדה פרסמה תוכנית לשמירה על טוהר הבחירות, שתכלול תיעוד ספירת קולות בקלפיות בעייתיות. הליכוד בתגובה לכך שדוד ביטן אישר אותה: "הוא הבהיר כי המתווה לא נותן מענה כולל לבעיית הזיופים"

זמן צפייה: 08:38

במקביל לאישור חוק המצלמות בממשלה, פרסמה היום (ראשון) ועדת הבחירות את מתווה הפיקוח שלה בקלפיות. המתווה אושר על ידי כל נציגי הוועדה, בהם נציג הליכוד ח"כ דוד ביטן. המתווה יכלול סיירת פיקוח על טוהר הבחירות שתהיה מורכבת מ-3,000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף משוכללות שעומדות בתקן של המשטרה.

המפקחים יסיירו במהלך יום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות רק באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית במקרה ויעלה חשש לפגיעה בטוהר הבחירות. בנוסף, בעת ספירת הקולות, הליך הספירה יצולם במלואו בקלפיות בעייתיות מן העבר ובקלפיות שנבחרו על פי קריטריונים שגיבשה הוועדה.

מיקי זוהר (הליכוד) שוקל להוסיף לחוק המצלמות סעיף שישלול את יום השבתון מאנשים שלא יגיעו להצביע. שלילת יום השבתון היא דרישה של ישראל ביתנו, כך שמדובר בצעד שנועד להבטיח את תמיכתם בחוק.עם זאת, ההליך קשה עד בלתי אפשרי - רישום כל מי שהגיע ולא הגיע להצביע, זיהוי במצלמות ואז שלילת השבתון.

מוועדת הבחירות נמסר: "נשיאות הוועדה סברה כי יש במתווה זה הסדר מספק לכל ההסתייגויות שהועלו, וכי נקיטה בדרך אחרת עלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובסדר התקין של הבחירות".

עוד בחדשות 13:

סערה בכנסת לאחר אישור חוק המצלמות: "נתניהו מכין הקרקע לכאוס"

היועמ"ש יזהיר את השרים: חוק המצלמות ישבש את הבחירות

חרף התנגדות היועמ"ש: הממשלה אישרה את חוק המצלמות

קלפי בבחירות 2013 (ארכיון)
קלפי בבחירות 2013 (ארכיון) | צילום: רויטרס

מטעם הליכוד נמסר בתגובה: "ח"כ דוד ביטן הבהיר לנו שהחלטות ועדת הבחירות ביחס ליישום המתווה של השופט מלצר אינן נותנות מענה כולל לבעיית הזיופים בקלפיות. מדובר בפיקוח על מיעוט הקלפיות וגם בהן רק חלק מהזמן, מה שמשאיר פירצה ענקית לזיופים. הצבת מצלמות נותנת פתרון ראוי לבעיה זו ומבטיחה את טוהר הבחירות. לכן הממשלה תביא מחר את חוק המצלמות לאישור הכנסת. הליכוד דוחה את ההתנגדות השערוריתית של לפיד-גנץ, ליברמן והרשימה המשותפת שנובעת אך ורק מרצונם לאפשר גניבת בחירות".

כאמור, מוקדם יותר היום אישרו שרי הממשלה פה אחד את חוק המצלמות, חרף עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט שבצעד חריג השתתף בישיבה על מנת להביע את התנגדותו והצהיר כי "‏אני בעד מצלמות - אבל צריך לדעת איך לעשות את זה נכון".

ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך הישיבה כי "אני מבין למה לפיד, גנץ וליברמן מסכימים עם הרשימה המשותפת נגד פיקוח במצלמות על הקלפיות, כדי לאפשר זיופים וגניבת בחירות. אני לא מבין למה הגורמים המשפטיים מעלים טיעונים טכניים מופרכים במקום להתייצב בעד שמירה על טוהר הבחירות, במקום לעשות את תפקידם". בפתח הישיבה אמר נתניהו כי "כל אחד מצלם. הכול בסטורי. אז דווקא את אולם הקלפיות אי אפשר לצלם? מצלמות לטוהר הבחירות זה שקוף וזה צודק".

אישור החוק בממשלה עורר סערה במערכת הפוליטית. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס לחוק שאושר ואמר: "מי שמערער על ההליך הדמוקרטי הבסיסי ביותר, לא ראוי להנהיג את המדינה. נתניהו רוצה לפגוע בלגיטימציה של תוצאות הבחירות העתידיות, ומכין את הקרקע לכאוס ביום הבחירות ואחריהן", גנץ הוסיף: "כחול לבן תגבה כל החלטה של ועדת הבחירות המרכזית והיועץ המשפטי לממשלה, ותילחם למען טוהר הבחירות".

בני גנץ
בני גנץ | צילום: אלון מאור

חבר הכנסת יאיר לפיד הוסיף: "לא היה אחד מכל ערימת הפחדנים הזאת, שקם ואמר לביבי שכל חוק המצלמות זה הסחת דעת גזענית שנועדה לתקוף את שלטון החוק".

ראש הממשלה לשעבר וחבר מפלגת המחנה הדמוקרטי, אהוד ברק, התייחס אף הוא לחוק המצלמות: "ממשלת מעבר שבראשה חשוד בשוחד, אין לה סמכות ציבורית ומוסרית לחוקק חוק שוועדת הבחירות, היועמ"ש והאופוזיציה מתנגדים לו", אמר והוסיף: "חוק שמטרתו אינה הבטחת חוקיות הבחירות אלא הפחדה וזריעת אנרכיה. לא ניתן לנתניהו לגנוב את הבחירות!"