"לא משנים אסטרטגיה בגלל שלושה צעירים שמבצעים פיגוע"

יו"ר מפלגת העבודה טען כי נתניהו לא פועל מהשיקולים הנכונים במשבר סביב הר הבית: בהתייחסות לצעירים שביצעו את הפיגוע אמר גבאי כי "אנחנו נותנים ל-3 אנשים לקבוע מדיניות"

צפו בריאיון המלא עם אבי גבאי
צפו בריאיון המלא עם אבי גבאי | צילום: חדשות 2
יו"ר מפלגת העבודה ומועמדה לראשות הממשלה אבי גבאי התראיין הערב (שבת) ל"פגוש את העיתונות" והזהיר מתהליך קבלת ההחלטות בצמרת. "אני מוטרד מתהליך קבלת ההחלטות בקבינט, לא רק עכשיו אלא כבר הרבה זמן, גם בצוק איתן", אמר. "יש לנו קבינט שמתאים את עצמו לדעת הקהל. הסיפור האמיתי הוא שהם מסתכלים על דעת הקהל". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "צריך לחשוב איך מונעים מהסכסוך להפוך לסכסוך דתי", הוסיף. "דעת השב"כ, הגוף האמון על הביטחון ביהודה ושומרון שהצליח לעצור את האינתיפאדה השלישית ב-2015, הייתה הפוכה - ובנושאים כאלה אנחנו צריכים לסמוך עליו כי הוא בעל המקצוע". גבאי הביע תנחומים למשפחה שבביתה בוצע הפיגוע: "המחבל הוא חיית אדם שטבחה והוסתה, אבל היא הייתה עושה את זה גם אם היו מסיתים אותה על דבר אחר ולא בהכרח על הר הבית. אני מניח שזה קשור לגלאים, אבל אדם שמסוגל לעשות דבר כזה היה עושה את זה גם על משהו אחר". יו"ר מפלגת העבודה הוסיף: "יש לי כבוד למשטרה, בייחוד בירושלים, אבל זו החלטה טקטית ולא של המשטרה. זאת החלטה של קבינט שצריך לשקול את השיקולים הרחבים. האם היה סוג של תיאום עם מדינות אחרות? אי אפשר לעשות את זה מעל הראש שלהם ואנחנו לא יכולים להביא את עצמם למצב שהם מסכנים את עצמם". גבאי אמר כי אם הדבר היה תלוי בו, "הייתי עושה את זה רק בתיאום עם מדינות ערב הרלוונטיות: מצרים וירדן. אם לא, לא הייתי שם את הגלאים. אנחנו מדינה למודת טרור, היה לנו טרור ולא היו גלאים במקומות האלה".
צפו בריאיון המלא עם אבי גבאי
צפו בריאיון המלא עם אבי גבאי | צילום: חדשות 2
"דווקא בהר הבית, המקום היותר שקט שיש לנו, בשנה האחרונה מספר היהודים שעלו בשקט עלה במאות אחוזים", הוסיף גבאי. "אז היה פיגוע אחד בו נרצחו שני השוטרים, אסון אבל לא משנים אסטרטגיה של מדינה בגלל שלושה צעירים שיצאו מאום אל פחם לפיגוע. הם לא יכולים לקבוע את המדיניות של מדינת ישראל, זה העניין. אנחנו נותנים לשלושה אנשים לקבוע את המדיניות שלנו". כשנשאל מה מכשיר אותו לקבל החלטות השיב גבאי: "מה שמכשיר כל אדם - היכולת שלו לנהל תהליך קבלת החלטות. זה הסיפור האמיתי. רוב ההחלטות הביטחונית בישראל, רובן המכריע, מתקבל בידי גורמי הביטחון. תפקידו של ראש הממשלה לנהל את תהליך קבלת ההחלטות ולקחת את השיקולים הרחבים וזה תפקידו ובעניין הזה כנראה שהוא לא עשה את זה". בתשובה לשאלה כיצד היה פועל אחרת אמר: "יהיו לידי אנשי ביטחון. גם היום כשאני מדבר זה אחראי ששוחחתי עם אנשי כוחות הביטחון ואני לומד מהם. בסופו של דבר עם כל הכבוד, גם נתניהו לפני שהיה רה"מ היה שגריר באו"ם וסגן שר החוץ". גבאי הוסיף כי אינו דורש מנתניהו עדכונים ותקף את יו"ר יש עתיד: "בניגוד ללפיד אנחנו אומרים את דעתנו כל הזמן". מהליכוד נמסר בתגובה לריאיון: "פרשנות ביטחונית מלומדת של מנכ"ל בזק לשעבר - נשמע כמו התחלה של בדיחה בזמן שכל הפרשנים לעת מוצא ימשיכו לרדוף אחרי המיקרופונים כדי לקושש חצי כותרות. ראש הממשלה בנימין נתניהו ימשיך לפעול בנחישות האיומים הביטחוניים".