הממשלה דנה בהגבלות; משרד הבריאות דורש: סגר מיום ו' ל-25 ימים

השרים דנים בזינוק בתחלואה. משרד הבריאות מבקש החלת מגבלת מרחק של ק"מ מהבית ואיסור שהייה בבית של אדם זר, ומציע גם סגר כפול במשכו, כשבתי הספר פתוחים. המל"ל מציע: סגר מ-30.12

זמן צפייה: 07:33

משרד הבריאות דורש בישיבת הממשלה המתקיימת בשעה זו (רביעי) להטיל סגר מלא למשך 25 ימים, כבר מיום שישי הקרוב. לפי דרישת המשרד, ייאסר לצאת למרחק של יותר מקילומטר ויחול איסור לשהות בבית של אדם אחר. חלק מהשרים צפויים להתנגד לתאריך תחילת הסגר.

בד בבד ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור שיש להטיל עוצר מלא בערב השנה האזרחית החדשה, שיכלול איסור יציאה מוחלט מהבתים, למעט לצרכים חיוניים - כך פורסם לראשונה בחדשות 13.

קיימת מחלוקת לגבי פתיחת מערכת החינוך בזמן הסגר. משרד הבריאות דורש שבתי הספר יהיו סגורים, למעט החינוך המיוחד, אולם יציג חלופה לפיה הם יישארו פתוחים, אך משך הסגר כמעט יוכפל ל-49 ימים. במשרד מזהירים מהמוטציה הבריטית, ומציבים כיעד לסגר להוריד את מקדם ההדבקה ל-0.6.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

מות נער הגבעות: 4 שהיו ברכב נחקרו בחשד לגרימת מוות ברשלנות

נערך למרוץ לנשיאות? עמיר פרץ לא יתמודד על ראשות העבודה

פרויקטור הקורונה לפני ישיבת הממשלה: "אין מנוס מכניסה לסגר"

סגר בתל אביב
סגר בתל אביב | צילום: רויטרס

על פי המתווה שמציג המשרד, מקומות המסחר ייסגרו, למעט אלה שהוגדרו חיוביים. כל אתרי הבילוי והפנאי יהיו סגורים. כמו כן, התחבורה הציבורית תצטמצם ל-50%, והתקהלויות יוגבלו עד עשרה אנשים במקום סגור ועד 20 במקום פתוח. נוסף על כך, משרד הבריאות ידרוש צמצום מקסימלי של יציאה לעבודה.

מנגד, המל"ל מציע סגר מיום רביעי בעוד שבוע, יום לפני הסילבסטר, שבמסגרתו יפעלו מקומות עבודה ללא קבלת קהל. כמו כן, מציע המל"ל לשקול גם להשאיר פתוחים את גני הילדים בערים ירוקות וצהובות.

ישראל נכנסת לסגר שני
ישראל נכנסת לסגר שני | צילום: דוברות המשטרה

נתניהו אמר בפתח הישיבה כי "יש גל גדול של תחלואה בעולם ומספר המתים גבוה מאוד. אם לא נפעל מהר, נשלם מחירים גבוהים - גם בבריאות וגם בכלכלה. המהירות קריטית. המחלה מכפילה את עצמה - וקצב החיסונים לא מכפיל את עצמו. צריך לבלום את המגפה לא היום – אתמול. אין פתרון אחר". בין היתר, ביקש נתניהו לבחון את קיום מבצע החיסונים 24 שעות ביממה.

במהלך הישיבה, הציע פרופ' בליצר, המייעץ לשרים, להטיל שבועיים של הגבלות משמעותיות לפני הטלת סגר מלא. אול0, פרופ' אשכנזי, גם הוא מצוות המייעצים, טען שכל יום של עיכוב בהטלת סגר מעלה משמעותו 40 מתים נוספים.

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש התייחס לעומס שנוצר על קופות החולים ואמר שהוא מקווה כי הדבר לא יפגע במבצע החיסונים. השרה מירי רגב טענה כי "חצי מהישראלים מסרבים להתחסן", אך פרופ׳ אש השיב: "לא מכיר מספר כזה, יש ביקוש גבוה".

שוטרים אוכפים את הסגר בחיפה
שוטרים אוכפים את הסגר בחיפה | צילום: צילום מסך

בין היתר, סקר אש את התחלואה בישראל ואמר: "יש לנו למעלה מ-300 אלף מאומתים, ואנחנו מניחים שהמספר של מי שלא מזוהה הוא פחות או יותר זהה". עוד הוסיף אש כי אחרי הסגר מספר הנשאים ירד, ומאז למשך כחודש וחצי ישראל תתנהל תחת הגבלות כשבמקביל החיסון יתחיל להשפיע.

לפני הישיבה, הודיעה כחול לבן כי היא תתמוך בסגר, אך תדרוש לבחון אפשרויות להקל על הכלכלה ולאפשר את פעילות מערכת החינוך. זאת, בתום ישיבה שקיים יו"ר המפלגה בני גנץ, יחד עם השר יזהר שי וממונה הקורונה נחמן אש.

בדיונים מוקדמים שקיים שר האוצר ישראל כ"ץ עם משרד הבריאות לקראת הישיבה, אמר השר כי "מקומות עבודה ללא קהל, כמו הייטק, התעשיות הביטחוניות ומפעלים, כולל שירותי הרכש המקוון והמשלוחים, שהם בעלי תרומה גבוהה ביותר למשק וברור שאינם מידבקים, חייבים להשאר פתוחים גם בסגר מהודק".