אין הסכמות: תמה פגישת רה"מ-כחלון

אחרי עשרה ימים בהם היו בנתק, הסכימו נתניהו וכחלון להפגש בארבע עיניים כדי לדון בעתידו של תאגיד השידור הציבורי "כאן", שאמור לעלות לאוויר ב-30.4

המשבר נמשך. נתניהו וכחלון, ארכיון

אחרי ימים רבים של מתיחות בנושא הקמת תאגיד השידור הציבורי "כאן", ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם שר האוצר משה כחלון, כדי לדון בפשרה אפשרית בנושא. השניים סיימו את הפגישה מפאת קוצר הזמן, ללא הסכמות בנושא, וקבעו להפגש בשנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מאוחר יותר תיערך פגישת ראשי סיעות הקואליציה. נתניהו מתעקש על סגירת התאגיד, שאמור להתחיל לשדר ב-30.4, ושר האוצר משה כחלון מתנגד למהלך וקורא לנתניהו לעמוד בהסכמים ובחוק שנוסח.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, החריף הבוקר את הטון כלפי סיעת "כולנו" והעומד בראשה כחלון: "לאוצר לא אכפת לזרוק 700 מיליון שקלים כל שנה על התאגיד בעוד קשישים ונכים בקושי מתקיימים מקצבאות רעב, אותו אוצר דוחה פעם אחר פעם כל יוזמה להעלאת קצבאות הנכות אבל מגן בחירוף נפש על קומץ צפונבונים". מנגד, חברת מפלגתו של כחלון יפעת שאשא ביטון תקפה את נתניהו וכינתה אותו "קפיטליסט נהנתן שיש לו אובססיה לשליטה בתקשורת".

אולפני תאגיד השידור ''כאן''
אולפני תאגיד השידור ''כאן'' | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן תקף גם הוא הבוקר את מהלכיו של ראש הממשלה. "רק לפני שלוש שנים נתניהו תמך בסגירת רשות השידור ובפיטורי העובדים", טען. "ופתאום היום הוא רוצה בטובתם ופועל לשנות את רוע הגזירה, גזירה שהוא תמך בה? יש כאן ציניות פוליטית מכוערת על גב העובדים מצד נתניהו, הוא מזגזג משיקולים שטובת העובדים לא קשורה אליהם בכלל".

אתמול אמר ביטן בריאיון ל"פגוש את העיתונות" כי אם כחלון לא יסכים לדרישות נתניהו, הקואליציה תתפרק: "אנחנו לא הולכים על שום דבר לבחירות - מי שהולך לבחירות זה כחלון, אם הוא לא יסכים נלך לבחירות, כן".

יו"ר הקואליציה הוסיף: "אנחנו עומדים על דעתנו שהתאגיד לא צריך לקום, זו הטענה לכחלון - הוא מוביל אותנו למצב שאנחנו לא רוצים אותו. אנחנו רוצים שכחלון יסכים לעמדה שלנו שלא יהיה תאגיד", הסביר יו"ר הקואליציה את הסיבה למשבר.

''התאגיד לא צריך לקום''. ביטן
''התאגיד לא צריך לקום''. ביטן | צילום: Miriam Alster/Flash90

ביטן הסביר מדוע השתנתה עמדת הממשלה בנושא התאגיד. "ההחלטה להקים את התאגיד הייתה נכונה כי אי אפשר היה לגרום לרשות השידור להתייעל", אמר. "עם הזמן, הדברים התבררו שהם אפשריים, ברגע שהם אפשריים אפשר לחזור אחורה. זה הכול".

מנגד, השר אלי כהן מ"כולנו" כינה הבוקר את האיום בבחירות "זלזול בכספי ציבור". לדבריו, "עניין תאגיד ורשות השידור לא מעניין את הציבור". בריאיון לגלי צה"ל הביע השר ספק בקיום ההסכמים מצד נתניהו בנושא התאגיד: "היה על זה סיכום לפני שבוע, מה שווה עוד אחד?".

בשבוע שעבר נחשף כי כחלון לא מתנגד להחלפת מנהלי התאגיד כפי שדורש נתניהו: בשיחה סגורה עם בכירי גל"צ הוא התייחס לאפשרות ואמר: "לא אכפת לי מי ינהל - הם לא הגיסים שלי. אותי מעניין שהתאגיד יעלה בזמן".