כעס בממשלה: הנחיות משרד הבריאות פורסמו לפני שאושרו

השרים הביעו תרעומת על כך ששורת ההקלות המתוכננת פורסמה לציבור בטרם הדיון בממשלה, ומשרד הבריאות הבהיר כי ההנחיות יוצגו במלואן לאחר מכן. השר ארדן דורש הצבעה פרטנית על כל סעיף

זמן צפייה: 07:22

מגפת הקורונה: לאחר הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו מוקדם יותר הערב (שבת) על הצעדים שיינקטו להקלה על ההסגר, התעורר כעס בקרב השרים על כך שההנחיות פורסמו לציבור טרם שאושרו בממשלה.

משרד הבריאות פרסם הבהרה לפי "ההנחיות לציבור יפורסמו במלואן בפירוט המלא - לאחר הדיון בממשלה". במקביל, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן דורש הצבעה נפרדת בממשלה על כל סעיף וסעיף באופן פרטני ומנסה לגייס לכך את כל השרים - איתות על הכעס של השרים בשל ההצהרה.

נתניהו בהצהרה על הצעדים להקלת ההסגר
נתניהו בהצהרה על הצעדים להקלת ההסגר | צילום: חדשות 13

כאמור, רה"מ התייחס הערב בהצהרה מלשכתו בירושלים לצעדים שיינקטו להקלה על ההסגר. נתניהו ציין כי החל ממחר יחל שחרור במרחב האישי והכלכלי שיכלול תשעה צעדים עיקריים. "התוצאות הטובות שלנו מאפשרות לנו היום להתחיל לעשות צעדים בכיוון ההפוך. אם נראה בתוך שבועיים שהמגמה השיפור נמשכת – נוסיף הקלות. אם תהיה התפרצות נוספת ניאלץ לחזור אחורה", ציין רה"מ. כלל ההקלות יובאו עוד הלילה לאישור הממשלה.

הצעד הראשון הוא העלאת שיעור העובדים במקומות העבודה מממוצע של 15% לממוצע של 30%. הצעד השני הוא לאפשר לתעשייה, להיי-טק ולשירותים, להיפתח עוד יותר בכפוף לעמידתם ב"תו הסגול". התו הסגול הוא נוהל מפורט שמסדיר את מספר העובדים במקום העבודה ומפרט צעדים חיוניים נוספים לצמצום סיכון ההדבקה.

הצעד השלישי, כדי להקל על בעלי העסקים, הם לא יצטרכו לקבל היתר הרחבת פעילות מראש מהרשויות, הם יצהירו שהם עומדים ב"תו הסגול" ויחול על כך פיקוח הדוק. הצעד הרביעי הוא התרת פתיחה של חנויות לפי ענפים מסויימים – חשמל, כלי בית, אופטיקה, מכבסות, ועוד. מדובר כרגע בחנויות במרחב הציבורי הפתוח ברחובות הערים ולא בקניונים ובשווקים.

הצעד החמישי הוא הנחייה למשרדי הממשלה לתת עדיפות למשרדים ממשלתיים שמשרתים את הסקטור הפרטי ואת הפעילות העסקית במשק. "העצמאים, העסקים הקטנים, העסקים בכלל - הם נשמת אפה של הכלכלה והם ראויים לכל עזרה", ציין רה"מ. הצעד השישי הוא החזרה לפעילות גם של החינוך המיוחד בקבוצות של עד שלושה ילדים וגם של משפחתונים עד שלוש משפחות עם מטפל קבוע.

הצעד השביעי הוא התאמת התחבורה הציבורית להגדלת היקף הפעילות של המשק, תוך הקפדה על ריחוק חברתי ועל לבישת מסכות. הצעד השמיני הוא התרת פעילות ספורטיבית בזוגות קבועים, והצעד התשיעי הוא איפשור תפילות בחוץ של עד עשרה אנשים, כלומר מניין, תוך שמירה של שני מטרים בין המתפללים ולבישת מסכות.