חרף התנגדות היועמ"ש: הממשלה אישרה את חוק המצלמות

השרים העבירו פה אחד את הצעת החוק שתאפשר הצבת אמצעי תיעוד בקלפיות מטעם המפלגות. ריבלין נגד נתניהו: "מחזק את ידי היועמ"ש ויו"ר ועדת הבחירות מול המתקפות הפוליטיות נטולות הבסיס"

זמן צפייה: 07:20

שרי הממשלה אישרו היום (ראשון) פה אחד את חוק המצלמות, חרף עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט שבצעד חריג השתתף בישיבה על מנת להביע את התנגדותו והצהיר כי "‏אני בעד מצלמות - אבל צריך לדעת איך לעשות את זה נכון".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס לביקורת המופנית כלפי יו"ר ועדת הבחירות והיועמ"ש וציין כי "אני מחזק את ידיהם של חברי ועדת הבחירות המרכזית ובראשם את ידיו של המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט חנן מלצר ואת ידיו של היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, מול המתקפות הפוליטיות נטולות הבסיס ואף חסרות האחריות, אותן הם חווים בימים אלה. אין מקום למתקפות שכאלה".

לכתבות נוספות בנושא >> 

היועמ"ש יזהיר את השרים: חוק המצלמות ישבש את הבחירות

אשכנזי: "חוק המצלמות – ספין של נתניהו שמטרתו החלפת היועמ"ש"

היועמ"ש הגיש עמדתו על חוק המצלמות: "מניעה משפטית לקידומו"

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190908-1417' autoplay='0' credit='לע"מ' desc='נשיא המדינה על חוק המצלמות' kid='1_lcsqntqw' duration='172'']

עוד הוסיף ריבלין כי "לאורך כל שנות קיומה התברכה מדינת ישראל בוועדת בחירות מרכזית מקצועית ונקיית כפיים אשר עושה את עבודתה נאמנה וללא פניות והפעם, בתנאים קשים מתמיד, במערכת בחירות שניה, שנכפתה עלינו תוך זמן קצר כל כך אל לנו להטיל דופי בטובי משרתינו, העומדים על משמר הדמוקרטיה הישראלית, ומבטיחים, ככל הניתן, את טוהר הבחירות, למען כולנו, אזרחי מדינת ישראל. אני מבקש לדחות בשאט נפש את הנסיונות לערער את אמון הציבור בגופים אלה ובמקצועיות המובילה אותם בתהליך ההערכות לבחירות הקרובות".

ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך הישיבה כי "אני מבין למה לפיד, גנץ וליברמן מסכימים עם הרשימה המשותפת נגד פיקוח במצלמות על הקלפיות, כדי לאפשר זיופים וגניבת בחירות. אני לא מבין למה הגורמים המשפטיים מעלים טיעונים טכניים מופרכים במקום להתייצב בעד שמירה על טוהר הבחירות, במקום לעשות את תפקידם". בפתח הישיבה אמר נתניהו כי "כל אחד מצלם. הכול בסטורי. אז דווקא את אולם הקלפיות אי אפשר לצלם? מצלמות לטוהר הבחירות זה שקוף וזה צודק".

כמו כן, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "עולם הפוך. אני, שמבקש לשמור על טוהר הבחירות ולמנוע זיופים, מכונה על ידי לפיד וגנץ כ'רודן'. מנגד, מי שמתנגדים לשקיפות ולמניעת זיופים בבחירות, מציגים את עצמם כ'דמוקרטים'. בדיחה!".

מנדלבליט ונתניהו
מנדלבליט ונתניהו | צילום: רויטרס

יו"ר כחול לבן בני גנץ התייחס להחלטת הממשלה: "מי שמערער על ההליך הדמוקרטי הבסיסי ביותר, לא ראוי להנהיג את המדינה. נתניהו רוצה לפגוע בלגיטימציה של תוצאות הבחירות העתידיות, ומכין את הקרקע לכאוס ביום הבחירות ואחריהן. כחול לבן תגבה כל החלטה של ועדת הבחירות המרכזית והיועץ המשפטי לממשלה, ותילחם למען טוהר הבחירות".

יו"ר העבודה-גשר עמיר פרץ התייחס לאישור החוק ותקף את נתניהו: "לא ניתן לנתניהו לחטוף את הבחירות. אם החוק יעבור בשלוש קריאות, נגיש עתירה לבג"ץ. לשם הפחדת בוחרים בחברה הערבית, מהלך מתובל בריח חריף של גזענות, הוא מוכן לכופף את מערכות המדינה והחוק. חוק המצלמות הוא חוק פסול שדגל אדום מתנוסס מעליו. העבודה-גשר מתחייבת להציב ביום הבחירות מאות פעילים שימנעו מהצלמים של ביבי להפריע לאזרחים לממש את זכותם הדמוקרטית".