היועץ המשפטי לכנסת: "חוק המצלמות בעיתוי הנוכחי אינו חוקתי"

שעות לאחר אישור הממשלה, ההתנגדויות לחוק שיאפשר הכנסת מצלמות לקלפיות ממשיכות להגיע. עו"ד איל ינון בחוות דעת חריפה: "החוק נותן יתרון משמעותי למפלגה אחת ומעורר חשש ממשי להרתעת בוחרים"

זמן צפייה: 07:20

חוק המצלמות ממשיך לעורר סערה: היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, פרסם הערב (ראשון) חוות דעת חריפה בה הוא טוען כי חוק המצלמות לא עומד במבחן החוקתי. אי החוקתיות נובעת בין היתר ממתן יתרון משמעותי ביותר למפלגה אחת על פני יתר המפלגות, מחשש ממשי להרתעת בוחרים מלהצביע ומאי סדרים שעלולים להיווצר בקלפיות. "כל זאת תוך שמתקיים מענה מוגבר וחסר תקדים לשמירה על טוהר הבחירות, בשורה של צעדים שוועדת הבחירות המרכזית מתכננת לנקוט בהם כבר ביום הבחירות הקרוב".

"בנוסף, במישור הפרוצדוראלי", מציין היועץ המשפטי. "קידום הליך חקיקה כשבוע לפני הבחירות, שלא נעשה בהסכמה רחבה בין סיעות הבית, ושעוסק בדיני בחירות, הינו חסר תקדים ומעורר כשלעצמו קשיים משמעותיים".

עוד בחדשות 13:

חוק המצלמות עלול לשמש בסיס לערעור תוצאות הבחירות • פרשנות

סערה בכנסת לאחר אישור חוק המצלמות: "נתניהו מכין הקרקע לכאוס"

חרף התנגדות היועמ"ש: הממשלה אישרה את חוק המצלמות

קלפי , בחירות 2019
קלפי | צילום: רויטרס

בתגובה אמר יו"ר העבודה גשר עמיר פרץ: "מברך על קביעתו של יועמ״ש הכנסת בעקבות פניייתי הדחופה אליו. גם הוא מבין כי חוק המצלמות מסייע לנתניהו בניסיונו לגנוב את הבחירות וכותב שחור על גבי לבן כי החוק מעניק יתרון לליכוד". כזכור, פרץ פנה אל יועמ"ש הכנסת בשבוע שעבר שבו קרא לו להתנגד לחוק המצלמות.

ועדת הבחירות פרסמה הערב את מתווה הפיקוח שלה בקלפיות. המתווה אושר על ידי כל נציגי הוועדה, בהם נציג הליכוד ח"כ דוד ביטן. המתווה יכלול סיירת פיקוח על טוהר הבחירות שתהיה מורכבת מ-3,000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף משוכללות שעומדות בתקן של המשטרה.

המפקחים יסיירו במהלך יום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות רק באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית במקרה ויעלה חשש לפגיעה בטוהר הבחירות. בנוסף, בעת ספירת הקולות, הליך הספירה יצולם במלואו בקלפיות בעייתיות מן העבר ובקלפיות שנבחרו על פי קריטריונים שגיבשה הוועדה.

מיקי זוהר (הליכוד) שוקל להוסיף לחוק המצלמות סעיף שישלול את יום השבתון מאנשים שלא יגיעו להצביע. שלילת יום השבתון היא דרישה של ישראל ביתנו, כך שמדובר בצעד שנועד להבטיח את תמיכתם בחוק.עם זאת, ההליך קשה עד בלתי אפשרי - רישום כל מי שהגיע ולא הגיע להצביע, זיהוי במצלמות ואז שלילת השבתון.

מוועדת הבחירות נמסר: "נשיאות הוועדה סברה כי יש במתווה זה הסדר מספק לכל ההסתייגויות שהועלו, וכי נקיטה בדרך אחרת עלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובסדר התקין של הבחירות".

קלפי
קלפי | צילום: רויטרס

כאמור, מוקדם יותר היום אישרו שרי הממשלה פה אחד את חוק המצלמות, חרף עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט שבצעד חריג השתתף בישיבה על מנת להביע את התנגדותו והצהיר כי "‏אני בעד מצלמות - אבל צריך לדעת איך לעשות את זה נכון".

ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך הישיבה כי "אני מבין למה לפיד, גנץ וליברמן מסכימים עם הרשימה המשותפת נגד פיקוח במצלמות על הקלפיות, כדי לאפשר זיופים וגניבת בחירות. אני לא מבין למה הגורמים המשפטיים מעלים טיעונים טכניים מופרכים במקום להתייצב בעד שמירה על טוהר הבחירות, במקום לעשות את תפקידם". בפתח הישיבה אמר נתניהו כי "כל אחד מצלם. הכול בסטורי. אז דווקא את אולם הקלפיות אי אפשר לצלם? מצלמות לטוהר הבחירות זה שקוף וזה צודק".

אישור החוק בממשלה עורר סערה במערכת הפוליטית. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס לחוק שאושר ואמר: "מי שמערער על ההליך הדמוקרטי הבסיסי ביותר, לא ראוי להנהיג את המדינה. נתניהו רוצה לפגוע בלגיטימציה של תוצאות הבחירות העתידיות, ומכין את הקרקע לכאוס ביום הבחירות ואחריהן", גנץ הוסיף: "כחול לבן תגבה כל החלטה של ועדת הבחירות המרכזית והיועץ המשפטי לממשלה, ותילחם למען טוהר הבחירות".