הסכמה ב"קוקפיט": ממשלת המיעוט ירדה מהפרק - רוצים ממשלת חירום

גנץ נפגש עם ח"כים רבים מכחול לבן, והגיע למסקנה משותפת יחד עם צמרת המפלגה - אפסו הסיכויים לממשלה צרה • אשכנזי בשיחות סגורות: "יש לרדת מהמאבק על יו"ר הכנסת כדי לא להכעיס את הליכוד"

זמן צפייה: 02:07

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש היום (שלישי) עם חברי הכנסת מחוסן לישראל ועם כמה חברי כנסת מיש עתיד ומתל"ם, והמסקנה שלו היא שאפסו הסיכויים לממשלת מיעוט. גם שלושת בכירי המפלגה הנוספים - יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי - שותפים להבנה הזאת. לכן, המסקנה שלהם היא שצריך ללכת לממשלת אחדות במתווה של חירום תחילה.

בתוך כך, מחר תתקיים הצבעה על יו"ר הכנסת. יולי אדלשטיין טרם הכריע, אך הוא שוקל להתפטר קודם לכן כדי להקדים את המהלך. בשיחות סגורות  אמר אשכנזי שצריך לרדת מהמאבק על יו"ר הכנסת - כדי לא להכעיס את הליכוד. אנשי גנץ העבירו מסרים לליכוד לפיהם גם אם חבר הכנסת מאיר כהן ייבחר לתפקיד - הם יוכלו לאפשר מצב שבו יזיזו אותו מתפקידו.

יאיר לפיד, בני גנץ, בנימין נתניהו, גבי אשכנזי
יאיר לפיד, בני גנץ, בנימין נתניהו, גבי אשכנזי | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום פנה יו"ר הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן ליו"ר הכנסת, וביקש ממנו לאשר באופן דחוף הקמה של ועדה מיוחדת להתמודדות עם משבר הקורונה ושלוש ועדות מיוחדות נוספות. "זאת בהתאם להחלטת הוועדה המסדרת, בכדי לאפשר לחברי הכנסת למלא את תפקידם ולשרת את אזרחי ישראל", נכתב בהודעת כחול לבן.

בתוך כך, מפלגת הליכוד תקפה את הקמת הוועדה המסדרת, ובהודעה שפרסמה נכתב: "כחול לבן יחד עם ליברמן והמשותפת החליטו לגזול את הכנסת מ-2.5 מיליון מצביעי מחנה הימין. תוך דורסנות חסרת תקדים, התעלמות מכל נוהג קיים מאז ומעולם בכנסת, הם החליטו להקים לא פחות משש ועדות זמניות כשבכולן קבעו רוב לעצמם כשנציג מטעמם עומד בראשן, וזאת בניגוד מוחלט לחלוקת המנדטים הכוללת בין סיעות הכנסת ומהנוהל המקובל. מחנה הימין לא ישתתף בדיונים ובהצבעות הלא דמוקרטיות הללו שדורסות ומתעלמות מ-58 חברי כנסת שהעם בחר".

יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין
יו''ר הכנסת יולי אדלשטיין | צילום: חדשות 13

אמש פסק בג"ץ פסק כי על אדלשטיין לכנס את המליאה לבחירת יו"ר כנסת חדש עד יום רביעי, לאחר שזה הודיע שאין בכוותנו לעשות זאת. חמישה שופטי בית המשפט העליון קבעו זאת פה אחד, ובהחלטה ציינה נשיאת ביהמ"ש העליון אסתר חיות כי "הסירוב הנמשך לאפשר הצבעה במליאת הכנסת על בחירתו של יו"ר קבוע לכנסת, חותר תחת יסודות התהליך הדמוקרטי".

חיות המשיכה להעביר ביקורת חריפה על אדלשטיין ואמרה כי סירובו "פוגע במובהק במעמדה של הכנסת כרשות עצמאית, וכן בתהליך המעבר השלטוני, וככל שנוקפים הימים מאז השבעת הכנסת ה-23, מקבלים הדברים משנה תוקף. על כן, אין מנוס מן המסקנה כי בנסיבות שנוצרו מדובר באחד מאותם מקרים חריגים שבהם נדרשת התערבותו של בית משפט זה על מנת למנוע פגיעה בשיטת המשטר הפרלמנטרית שלנו".