כשבוע לפני הבחירות: נתניהו ייפגש עם פוטין ביום חמישי במוסקבה

חמישה ימים לפני ההליכה לקלפיות ימריא ראש הממשלה לבירת רוסיה, שם תתקיים הפגישה. אתמול שוחחו השניים בטלפון, ומהקרמלין נמסר כי דנו בסוגיות אזוריות

זמן צפייה: 00:22

חמישה ימים לפני הבחירות ימריא ביום חמישי ראש הממשלה בנימין נתניהו למוסקבה, שם ייפגש עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. אתמול שוחחו השניים בטלפון, ולאחר השיחה נמסר מהקרמלין כי דנו בסוגיות אזוריות.

לפני כשבועיים גינתה רוסיה את הצהרת הנשיא האמריקני דונלד טראמפ בנוגע לגולן, ומסרה כי מדובר ב-"הפרה ישירה של החלטות האו"ם". מדובר בתגובה רשמית ראשונה של מוסקבה על דברי טראמפ כי "הגיע הזמן שארצות הברית תכיר בריבונות ישראל בגולן". דובר הקרמלין פסקוב הוסיף כי "הצהרת טראמפ עלולה לערער את היציבות באזור ולפגוע במאמצמים להביא לשלום אזורי. אנו מקווים שדבריו יישארו הצהרה בלבד".

 פוטין ונתניהו
פוטין ונתניהו

בסוף חודש פברואר נועד ראש הממשלה עם נשיא רוסיה, בפגישה הממשית הראשונה של השניים מאז תקרית הפלת המטוס הרוסי בסוריה בחודש ספטמבר אשתקד. בין היתר, השניים דנו בהתבססות איראן בסוריה, ובמצב במזרח התיכון. בפגישה נכחו גם השר להגנת הסביבה זאב אלקין וראש המל"ל, היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת.

בפתח הפגישה אמר נתניהו לפוטין כי: "ספרתי 11 פגישות בינינו מאז ספטמבר 2016. הקשר הישיר בינינו הוא נדבך שמנע חיכוכים בין הצבאות שלנו ושתרם לביטחון וליציבות באזור. האיום הגדול ביותר ליציבות ולביטחון באזור בא מאיראן וגרורותיה ואנחנו נחושים להמשיך בפעילות התקיפה שלנו נגד איראן וניסיונותיה להתבסס בסוריה".

"אני רוצה לשוחח על כך אבל גם על היחסים ההדדיים בינינו", אמר נתניהו. "אני רוצה להודות לך על ידידותך ועל הדרך הישירה והגלויה והאמיתית שבה אנחנו מקיימים את הקשר בין רוסיה לישראל". נתניהו אמר לפוטין כי יחנוך אנדרטה לזכר נופלי המצור על לנינגראד: "אני רוצה לברך אותך ואת העם הרוסי לרגל יום המולדת. לא נשכח את תפקידם של רוסיה והצבא האדום במלחמה נגד הנאצים. בקרוב נחנוך אנדרטה בירושלים לזכר נופלי המצור על לנינגראד. אני מבקש להזמין אותך כאורח הכבוד שלנו שם בירושלים, אין ראוי ממך", אמר נתניהו. לכך השיב פוטין "אני אבוא".
הנשיא פוטין אמר לנתניהו כי "חשוב מאוד שנמשיך לשתף פעולה בינינו. רוסיה הייתה שותפה בתמיכה בהקמת ישראל". "החיים מתפתחים ודורשים משא ומתן ברמה העליונה. נרצה מאוד לדבר על הסיטואציות באזור, לדבר על סוגיית הביטחון. ברוכים הבאים", הוסיף נשיא רוסיה.

כוחות אמריקניים בסוריה | צילום: רויטרס

בתחילת חודש ינואר, עם הכרזת ארצות הברית על נסיגת כוחותיה מסוריה, שוחחו ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. על פי הודעה מהקרמלין, השניים שוחחו בין היתר על "כוונת ארצות הברית להסיג את כוחותיה מסוריה בחודשים הקרובים, וכן בצורך להיאבק בטרור ולהשיב את היציבות".

עוד נמסר בהודעה, כי "השניים הסכימו שיש לחזק את שיתוף הפעולה הצבאי והדיפלומטי בין המדינות". מטעם ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה אמר שישראל נחושה להמשיך במאמציה למנוע מאיראן להתבסס צבאית בסוריה. שיחת הטלפון התקיימה על רקע המתיחות בין ירושלים למוסקבה, על רקע הפלת המטוס הרוסי בספטמבר האחרון, וכן התקיפות המיוחסות לישראל באזור דמשק לפני כשבועיים, שנטען כי סיכנו מטוסים אזרחיים רוסיים.