ישראל תשחרר אסירים סורים בתמורה להשבת גופת באומל

פקיד בכיר אישר את דברי השליח הרוסי לסוריה בדבר שחרור עצורים מהכלא הישראלי, וטען כי ההחלטה התקבלה רק בימים האחרונים. שרים בקבינט לחדשות 13: לא התקיימו דיון או הצבעה בעניין

פקיד ישראלי בכיר אישר היום (שבת) את דבריו של השליח הרוסי לסוריה, והצהיר כי ישראל תשחרר שני אסירים סורים בתמורה להשבת גופתו של זכריה באומל, נעדר קרב סולטן יעקוב.  שני שרים בקבינט מסרו לחדשות 13 כי לא התקיימו דיון או הצבעה בקבינט על שחרור שני האסירים הסורים.

לדברי הגורם הבכיר, רק לאחר השבת גופתו של באומל החליטה ישראל בימים האחרונים על שחרור שני אסירים כמחווה של רצון טוב, והנושא לא עלה מראש. זאת, לאחר שבמהלך נסיעתו של ראש הממשלה נתניהו למוסקבה, לאחר פרסום דבר מציאת הגופה, הדגישו ראש הממשלה ואנשיו כי החזרת גופת באומל אינה חלק מעסקה עם רוסיה או סוריה.

הלילה הצהיר השליח הרוסי לסוריה, אלכסנדר לברנטייב, כי הפעולה להשבת עצמותיו של באומל הייתה בעלת אינטרס גם לצד הסורי ולא הייתה חד צדדית. לדבריו, "ישראל קיבלה החלטה לשחרר חלק מהאזרחים הסורים שנמצאים בבתי הכלא הישראליים, ותצטרך לבצע זאת בהמשך". את הדברים אמר בריאיון לרשת RT.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

רוסיה: "ישראל תשחרר עצורים סורים בתמורה להשבת גופת באומל"

37 שנים אחרי קרב סולטן יעקוב: זכריה באומל הובא למנוחות

"מציאת גופת באומל לא תפגע במאמצי החיפוש אחר יתר הנעדרים"

נתניהו בטקס במוסקבה לזכר זכריה באומל
נתניהו בטקס במוסקבה לזכר זכריה באומל | צילום: קובי גדעון לע''מ

לברנטייב גינה את התקיפות הישראליות בסוריה, וטען כי הן אינן לגיטימיות ועלולות להסלים את המצב לא רק בסוריה, אלא באזור כולו. "אנחנו מנסים לשכנע את הצד הישראלי שישנה אפשרות להשפיע על המצב גם מבלי לגרום לנזקים חומריים בשטח סוריה", הדגיש השליח הרוסי. "לא נעשה דבר העומד בניגוד לאינטרסים של סוריה. מבקשים למנוע מצב שבו כל תקרית קטנה תוביל למלחמה גדולה, אנחנו לא רוצים שסוריה תהפוך זירה לעימות צבאי בין המעצמות".

לפני כשלושה שבועות הובא באומל למנוחות, 37 שנים לאחר מותו. זאת, לאחר שיום קודם לכן פורסם כי במסגרת מבצע צבאי גופתו אותרה והוחזרה לישראל. נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ספד לבאומל: "לפני 37 שנים, ימים מספר לפני הקרב שבו נפלת, כתבת להוריך: 'אל תדאגו, הכול בסדר, אך נראה שלא אבוא הביתה בקרוב'. 37 שנים חלפו מאז, אבל היום שבת הביתה. שבת לאדמת ארצנו. עלם חמודות, חובב כדורסל ובעל נפש רגישה. חלמת להיות פסיכולוג. אלא שאז פרצה המלחמה. חבריך נושקים לגיל 60 אבל אנחנו טומנים אותך לוחם צעיר בן 22 בסך הכל".

עוד הוסיף ריבלין: "ביום הזה מקיימת מדינת ישראל את השבועה לחיילינו, בנינו ובנותינו. היום אנחנו יכולים להעיד בפה מלא שאנחנו עושים הכול, גם את הבלתי נתפס והבלתי ייאמן, כדי לקיים את נדרנו - להשיב הביתה את הבנים שלא שבו מהקרב". נשיא המדינה התייחס לאביו של באומל, שהלך לעולמו לפני כעשור, ואמר: "יונה, אתה לא זכית, אבל המשימה הושלמה". בדבריו, הודה ריבלין למקבילו הרוסי פוטין, על מסירותו למשימה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד אף הוא לבאומל. "לפני שעה קלה נפגשתי עם הנשיא פוטין, והודיתי לו בחום בשם אזרחי ישראל והמשפחה, על הסיוע באיתור ובהשבתו של רב סמל זכריה באומל לארצנו. החזרת נעדרינו היא משימה קדושה שכל ממשלות ישראל ראו כשליחות עליונה, ופעלו למענה ללא לאות". עוד סיפר נתניהו על הטקס שנערך במשרד ההגנה ברוסיה: "הארון היה עטוף בדגל ישראל, כשחיילים רוסים מחזיקים אותו. הייתה צמרמורת בקרב כל אזרחי ישראל. גם אני הרגשתי צמרמורת כשעצמותיו זוהו. חיכינו לרגע הזה 37 שנים. ראיתי אנשים מזילים דמעה למרות שנולדו שנים רבות אחרי האירוע. השבת בנינו לגבולם נוגעת בנימים העמוקים ביותר הקשורים לזהותנו כיהודים וכישראלים".