ברק על חיבור לוי-אבקסיס עם העבודה: ויתור על החלפת השלטון

יו"ר ישראל דמוקרטית התייחס לאיחוד החדש ואמר כי "הצעד עלול לסגור את הגולל על העבודה - ופותח דלת לחבירה עם נתניהו". כמו כן, הוסיף כי הוא מקווה שהמצב "עדיין לא בלתי הפיך"

זמן צפייה: 02:31

יו"ר ישראל דמוקרטית אהוד ברק התייחס היום (שישי) לצירופה של אורלי לוי-אבקסיס למפלגת העבודה, ואמר כי "הצעד הזה עלול לסגור את הגולל על העבודה, שלמעשה מוותרת על החלפת השלטון ופותחת את הדלת לחבירה עם נתניהו, אני מקווה שזה עדיין לא בלתי הפיך". את הדברים אמר במהלך מפגש עם חברי קיבוץ עין שמר, יחד עם חברי רשימת מפלגתו.

ראש הממשלה לשעבר טען כי "טובת המחנה הדמוקרטי היא איחוד רחב של כל הכוחות הדמוקרטיים בישראל, ניצחון הוא הדבר היחיד החשוב בבחירות האלה", והוסיף: "אורלי היא בהחלט שותפה אפשרית למחנה רחב שכזה".

לכתבות נוספות בנושא: 

"אישה פורצת דרך": עמיר פרץ מצרף את אורלי לוי-אבקסיס לעבודה

ה"דיילי מייל" לברק: "לא נסיר הכתבה, במאמר יש עניין לציבור"

ברק על הדיווחים אודות קשריו עם אפסטין: "עלילת דם מתועבת"

אהוד ברק בכנס פעילים של ישראל דמוקרטית
אהוד ברק בכנס פעילים של ישראל דמוקרטית | צילום: ישראל דמוקרטית

כזכור, אתמול הודיע יו"ר העבודה עמיר פרץ כי חברת הכנסת לשעבר אורלי לוי-אבקסיס תרוץ לצידו בבחירות הקרובות - לאחר שהדבר שפורסם לראשונה בחדשות 13. פרץ החליט כי מפלגתו לא תתאחד עם מפלגות נוספות, אלא רק עם אישים, שיצורפו בהמשך.

במסיבת עיתונאים שכינס יו"ר העבודה בבית סוקולוב אמר: "אני עומד לפניכם נרגש וחש את עוצמת השעה, עצומת הרגע. אני חש כי ברגע זה נוצרת ברית של התחדשות ותקווה למדינת ישראל. כל מסע חיי הציבוריים מלויים בהתלבטויות ובסימני שאלה. כאן אני חש כי מצאתי את התשובות הנדרשות לטיפול באותם שסעים מדממים בתוך החברה הישראלית".

"אני עומד בהתרגשות ובגאווה גדולה כשלצידי עומדת הגברת אורלי לוי אבקסיס", הציג פרץ את חברת המפלגה החדשה. "אורלי היא אשה פורצת דרך, עם תפיסת עולם רחבה של צדק חברתי ולא של צדקה. אישה שיודעת בדיוק מה צריכה להיות אחריות המדינה לגורלם של האזרחים. לא פעם עמדתי נפעם כשחזיתי באורלי בכנסת איך היא מפילה חומות של התנגדות, מעבירה חוקים חברתיים חשובים ומונעת גזירות כלכליות. הסתכלתי על אורלי וידעתי שמדובר במנהיגה מעוררת השראה".

עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס
עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס | צילום: רויטרס

לוי-אבקסיס התייחסה בדבריה להפסקה הקצרה שלקחה מהפוליטיקה. "אני הולכת יום יום ברחוב ואני שומעת 'אורלי תחזרי, מתגעגעים אלייך'. אז היו דיבורים שלכאורה הבחירות האחרונות שברו אותי אבל הן חישלו אותי", אמרה. "גזרתי על עצמי דבר אחד – כל עוד אני לא במערכת הפוליטית אני לא עושה לעצמי יח"צ. לא עניתי לטלפונים, אבל כאשר הגיעה השעה והבחירות הוקדמו הגיעו הצעות מימין ומשמאל".

"כשהגיעה ההצעה של עמיר, שותף לדרך בהרבה מאבקים חברתיים, הרגיש לי שזה אך טבעי להפיל את החומות האלו שעמיר דיבר עליהן, ולחפש את המאחד ומהחבר. החיבור הזה הוא בין מפלגות, גשר נשארת עצמאית, גשר מובילה את המסר החברתי שלה ביחד עם הלוחם החברתי מספר 1 בישראל".

ממפלגת כחול לבן נמסר בתגובה לחבירתה של גשר למפלגת העבודה: "אנו מברכים על כל חיבור שימנע אובדן של אלפי קולות. לאחר הבחירות נקרא לליכוד לאחר עידן נתניהו ולעבודה בראשות פרץ ולוי להצטרף לממשלת האחדות שנקים".

אורלי לוי אבקסיס ב''המטה המכזי''
אורלי לוי אבקסיס ב''המטה המכזי'' | צילום: החדשות 13

ממפלגת הליכוד נמסר: "אנחנו ממשיכים שלא להתערב באיך השמאל מחלק את הקולות שלו. כשנחרוג מכך - נודיע".

ח"כ שלי יחימוביץ', שהודיעה השבוע על פרישתה מהחיים הפוליטיים, אמרה: "הצטרפותה של אורלי לוי היא בשורה מצויינת למפלגת העבודה.‫ אורלי היא לוחמת מעולה ואפקטיבית בזירה החברתית, והצטרפותה מחדדת את הקול הצלול של המאבק לצדק, לשיוויון ולגורלם של בני אדם בכל תחומי חייהם. השילוב של עמיר פרץ ושלה הוא תשובה טובה למתלבטים למי כדאי שיתנו את קולם: למי שדואגים לעצמם או למי שדואגים לעמם".

מוקדם יותר אתמול, פרץ שוחח טלפונית עם יו"ר מרצ ניצן הורוביץ והבהיר לו כי אין בכוונתו להתאחד עם מפלגתו, וכי פניו לקולות מצביעי ימין. ממפלגת מרצ נמסר בתגובה לפרסום כי "פרץ חוזר על הטעות של אבי גבאי ומרסק את האפשרות לאיחודים בגוש השמאל. במקום איחוד גדול הוא בחר בשיריון קטן".

עמיר פרץ וניצן הורוביץ
עמיר פרץ וניצן הורוביץ | צילום: חדשות 13

הורוביץ אמר כי "באתי לשיחות עם פרץ בלב שלם ובנפש חפצה, במטרה להביא בשורה חדשה ומלהיבה לציבור בישראל. לצערי, ברגע האמת, החליט עמיר פרץ לחזור על הטעות של קודמו בתפקיד, ובחר לסרב לחיבור בין מרצ למפלגת העבודה". "מרצ בראשותי פתוחה לחיבורים וצירופים, אך מוכנה ומאורגנת לריצה לבד, בפתק אחד שכולו מרצ", הוסיף.