אשכנזי: "נהיה חומת מגן מול ניסיונות לרמוס את הדמוקרטיה"

בכיר כחול לבן נאם לראשונה במליאה ותקף את חוקי החסינות של רה"מ והמגעים להפחית מכוחו של ביהמ"ש העליון. "נעמוד על המשמר בכנסת, ברחובות ובכיכרות. לאור המציאות המתהווה - זה קרוב מתמיד"

זמן צפייה: 09:23

חבר הכנסת גבי אשכנזי, בכיר מפלגת כחול לבן, תקף היום (שלישי) בנאום הבכורה שלו את חוקי החסינות של ראש הממשלה נתניהו ואת המגעים הקואליציוניים שכוללים ניסיונות להפחית מכוחו של בית המשפט העליון ואמר כי "כאשר יהיה ניסיון לשים למרמס את עקרונות הדמוקרטיה, לפלג ולשסע - אנחנו נהיה חומת מגן שלא ראיתם כמותה".

"נעמוד על המשמר למען עקרונות אכיפת החוק. נעשה זאת בכנסת, ברחובות ובכיכרות. לאור המציאות הנוכחית המתהווה - זה קרוב מתמיד", המשיך אשכנזי. "מחויבותה של כחול לבן יחד עם האופוזיציה, היא לוודא שראש הממשלה לא יצליח להעביר את חבילת החוקים האנטי דמוקרטיים וליצור לעצמו עיר מקלט. אני פונה לחבריי בקואליציה - אל תאפשרו בהסכמים הקואליציוניים חסינות לחשודים בפלילים. אני מאמין כמוכם שאף אדם לא מעל החוק, גם אם הוא ראש הממשלה".

לכתבות נוספות בנושא >> 

גנץ בכנסת: "שלטון החוק לא מעניין כלל את העומד בראשות הממשלה"

"אם נתניהו לא יגיע לשימוע - נגיש נגדו כתב אישום למחרת"

לפיד: "על היועמ"ש לבטל את השימוע של ראש הממשלה"

גבי אשכנזי נואם לראשונה בכנסת
גבי אשכנזי נואם לראשונה בכנסת

ח"כ עופר כסיף מרשימת חד"ש-תע"ל נאם גם הוא במליאת הכנסת ואמר כי "ממשלת ישראל בראשות החשוד בפלילים החלה בתהליך מואץ של פשיזם המוחק כל מראית עין של דמוקרטיה". עוד אמר כסיף כי "משנתו של הרב קוק הייתה נגועה ביסודה ביסודות של גזע". כמחאה על דבריו, חברי הכנסת רפי פרץ, חילי טרופר, מיקי לוי ואלעזר שטרן יצאו מהמליאה.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-state-policy-20190514-1735' autoplay='0' credit='' desc='חברי כנסת יוצאים במחאה על דברי כסיף.' kid='0_6zvub9e1' duration='48'']

אתמול נאם לראשונה בכנסת יו"ר כחול לבן, בני גנץ. במהלך דבריו תקף את ראש הממשלה נתניהו: "כמות החשדות שמנסים להדחיק באמצעות הסכמים פולטיים מעידים כי שלטון החוק אינו מעניין כלל את העומד בראשות הממשלה הקיימת ושל זו המסתמנת. כמות המאמצים המוקדשים לקידום פסקת ההתגברות וחוק החסינות, ולכונן לו קואליציה של מבצר משפטי, מעידה כי נתניהו מציב את עצמו לפני הכול".

גנץ המשיך: "כשראש הממשלה ממנה את איש ימינו ליועמ"ש ואחר כך תוקף אותו כשהוא ממלא את חובתו, זה מעיד כי הממנה מצפה לנתין צייתן ולא למשפטן מקצוען, זה מעיד שהאינטרס האישי גובר על השיקול הממלכתי. מדינת ישראל ראויה למנהיגות צנועה ולא מתנשאת, שלא נחשדת בשוחד, שפנויה כל כולה לצרכי המדינה, שמשרתת את כל אזרחיה ולא את צרכיה האישיים".

"מגיע לישראל יותר מרה"מ בחצי משרה והנהגה שמבקשת להיות מעל החוק", אמר יו"ר כחול לבן, "אני אומר בקול ברור - נאבק ברחובות, בשכונות, בזירה המשפטית והתקשורתית על שלטון החוק. אחרת, ישראל תימצא עצמה בימים החשוכים ביותר שידעה".

בני גנץ נואם לראשונה בכנסת
בני גנץ נואם לראשונה בכנסת

מוקדם יותר, יו"ר סיעת יש עתיד במפלגת כחול לבן, יאיר לפיד, תקף אף הוא את נתניהו ואמר: "היועמ"ש צריך לבטל את השימוע של נתניהו - אף אחד לא חייב לו שימוע. אף נאשם אחר במדינה לא זוכה לכזה יחס". עוד הדגיש לפיד: "עורכי הדין של ראש הממשלה מבזים את הפרקליטות ואת מוסד היועמ"ש. מנדלבליט צריך לזרוק אותם מכל המדרגות. לכל אחד אחר היו מבטלים את השימוע ואומרים לו, 'לך למשפט'". את הדברים אמר במסיבת עיתונאים שכינס.

לפיד טען כי "כמו שזוכרים את מי שהצביע בעד ההתנתקות - כך יזכרו את מי שהצביע בעד החסינות", והוסיף: "אין חוק שמחייב את היועץ לערוך שימוע. יש לו את הסמכות המלאה לבטל את השימוע. הוא צריך להשתמש בה, אחרת זה נראה כאילו התובעים מפחדים מהחשודים", אמר לפיד. "ממילא נתניהו לא באמת רוצה שימוע. הוא רוצה רק דבר אחד: למשוך זמן. הוא צריך זמן כדי להקים את ממשלת היציאה מהכלא שלו. כדי להעביר את חוק החסינות, ואת פסקת ההתגברות. שזה פשוט 'החוק הטורקי'. אין פסקת התגברות. זה החוק שיהפוך אותנו לטורקיה של ארדואן".