היועמ"ש לרה"מ: אין הצדקה לעיכוב מינוי הבכירים בשירות הציבורי

מנדלבליט מסר לנתניהו שעיכוב המינויים, מבלי טעם ענייני לכך, מעורר קושי משפטי. "אי נקיטת צעדים מעצימה את הפגיעה בתפקוד שירות המדינה" • גנץ הנחה להאיץ את הליך מינוי פרקליט המדינה

זמן צפייה: 00:21

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (שלישי) במכתב ששלח לראש הממשלה בנימין נתניהו כי אין הצדקה לעיכוב מינוי הבכירים בשירות הציבורי. יתרה מזאת, לדבריו, עיכוב המינויים מעורר קושי משפטי משמעותי מבלי שניתן טעם ענייני לכך. כמו כן, מנדלבליט הבהיר כי ככל שמינוי הבכירים ימשיך להתעכב, הוא יתקשה יותר להגן על התנהלות הממשלה בבג"ץ.

"אי נקיטת צעדים בהקדם האפשרי לקידום מינויים הולכת ומעצימה את הפגיעה הקיימת כבר עתה בתפקוד ויציבות שירות המדינה", כתב היועץ המשפטי לממשלה. "אבקשכם לפעול ללא דיחוי לקידום מינויי קבע למשרות הבכירות בשירות המדינה - ככל שקיים טעם ענייני לעיכוב, אודה להבהרתו על מנת שניתן יהיה להידרש לכך".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

"המחבל שחוסל: יליד אוסטריה ממוצא אלבני – מוכר לרשויות"

גבר בן 43 נהרג לאחר שרכבו נפגע מרכבת בבית יהושע

לאחר כ-4 ימים: ילדה חולצה מהריסות מבנה שקרס בטורקיה • תיעוד

Israel's Prime Minister Netanyahu Speaks With Cabinet Secretary Mandelblit During The Weekly Cabinet Meeting In Jerusalem
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

לאחר הודעת מנדבליט, שר הביטחון בני גנץ הנחה את שר המשפטים אבי ניסנקורן להאיץ את הליך מינוי פרקליט המדינה במסגרת ועדת האיתור ולהביא אותו בהקדם לאישור הממשלה. גנץ קרא גם לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה למנות בהקדם מפכ"ל למשטרה ולקדם את כל המינויים הבכירים בשירות המדינה. "המדינה זקוקה כעת ליציבות ולתפקוד מלא. אסור לעכב מינויים באופן שיפגע במתן המענה לאזרחי ישראל", כתב.

אמש העביר מנדלבליט לנתניהו את חוות דעתו למניעת ניגוד עניינים, ובמסמך ארוך פירט את הסוגיות שלתחושותיו - על ראש הממשלה להימנע מלעסוק בהן, זאת ברקע המשפט המתנהל נגדו. לפי היועץ, לראש הממשלה אסור להתערב במינויים בפרקליטות, במשטרה ובוועדה לבחירת שופטים. "בכל מקרה שבו מתעורר חשש לניגוד עניינים, על השר לפעול בהתאם לחוות דעת היועץ", הבהיר מנדלבליט, והוסיף כי קיים צורך להעביר את הסמכות לעסוק בעניינים אלה לשר אחר - וכמה שיותר מהר.

בני גנץ
בני גנץ | צילום: רויטרס

עוד קבע היועץ כי בשל החשש לניגוד עניינים, על נתניהו נאסר לעסוק בהחלטות הקשורות לעדים או לנאשמים אחרים במשפטו, או לעיסוקים מסויימים בתחום הפעילות של משרד התקשורת. כמו כן, אסור לראש הממשלה להתערב בהליכים ממשלתיים העוסקים בחקיקה בעלת השפעה על ההליך הפלילי בעניינו.

הודעת מנדלבליט באה בהמשך ישיר למחלוקת ארוכה בינו לבין נתניהו באשר לניגוד העניינים ולמינויים שבהם יכול או לא יכול לעסוק ראש הממשלה בזמן המשפט. כבר בחודש יולי העביר מנדלבליט את טיוטת חוות דעתו לפרקליטיו של ראש הממשלה, ומייד לאחר מכן נתניהו השיב לו כי הוא לא מקבל את עמדתו. מאז, השניים עדיין לא הגיעו להסכמות בעניין.