השר אוחנה נפגש עם אריה שיף: "צריך לבטל את כתב האישום נגדך"

השר לביטחון הפנים קרא לרשויות לחזור בהן מכתב האישום שהוגש נגד שיף בגין המתה בקלות דעת. "הבעיה איננה בחוק אלא במפרשיו. כל מקרה צריך להיבחן לאור מכלול הנסיבות המרכיבות אותו"

זמן צפייה: 06:36

פרסום ראשון: השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה נפגש היום (שלישי) עם אריה שיף, תושב ערד המואשם בהמתה בקלות דעת, אשר ירה למוות לפני כחצי שנה במוחמד אל-אטרש שניסה לגנוב את רכבו. "כתב האישום נגדך לא צריך היה להיות מוגש", אמר אוחנה לשיף, "ומשהוגש – צריך לבטלו".

אוחנה הוסיף כי בניגוד לדעה הציבורית הרווחת, "הבעיה איננה בחוק ולא בלשון החוק", לדבריו, אלא "במפרשי החוק. ברצותם - יעניקו לחוק פרשנות מצמצמת עד כדי מאיינת, וברצותם - פרשנות רחבה ומאפשרת. הם נטלו לעצמם את הכוח ליצוק תוכן או לרוקן מתוכן את החוק. כל מקרה צריך להיבחן לאור מכלול הנסיבות המרכיבות אותו".

לכתבות נוספות בנושא >>

בתו של אריה שיף מספרת לראשונה על הטלטלה: אבא שלנו הוא הקורבן

הירי בפורץ בערד: שיף ירה אחרי שזיהה חוליה נוספת וחשש לחייו

אוחנה על היורה מערד: "מה הרשויות מצפות מאזרח למופת שיעשה?"

אריה שיף והשר אמיר אוחנה
אריה שיף והשר אמיר אוחנה | צילום: חדשות 13

הפגישה בין השניים התקיימה שבוע בלבד לאחר שאוחנה קרא לפרקליטות לחזור בה מכתב האישום, ואמר על שיף כי הוא "אזרח שומר חוק, מתנדב במשטרה שהדף פגיעה ברכושו ופגיעה פוטנציאלית בחייו". גם היום, קרא השר לרשויות "לחזור למקורות - החוק נועד להגן על אנשים כמו אריה שיף מפני העבריינים שממעשיהם התגונן".

אמש בתוכנית "המקור" הציג שיף בפעם הראשונה מול המצלמות את גרסתו לאירוע. לצפייה בפרק המלא לחצו כאן.

אריה שיף והשר אמיר אוחנה
אריה שיף והשר אמיר אוחנה | צילום: חדשות 13

בכתב האישום שהוגש בתחילת השנה נכתב כי שיף "גרם בקלות דעת למותו של הפורץ בכך שירה לעבר הרכב לאזור בו ישב, כשהוא נוטל סיכון בלתי סביר לגרימת מוות". בליל האירוע היה ביתו של שיף בשיפוצים, והוא ואשתו ישנו בקראוון סמוך לביתם. בסרטון ממצלמת האבטחה ניתן לראות את החשודים מגיעים ברכב שלהם לרחוב שבו גר שיף, יורדים מהאוטו, פורצים למכונית ומנסים להניעה.

בשלב הזה, דקה אחרי שהפורצים הגיעו למקום, שיף שהתעורר משינה נראה יוצא מהקראוון, צועד לעבר הרכב וצועק לו לעצור. אל-אטרש מתחיל בנסיעה, ושיף שולף את האקדח שהוא מחזיק בידו ויורה פעמיים - פעם אחת לעבר הרכב שלו, שבו יושב אל-אטרש, ופעם שנייה - לעבר הרכב שבו ישבו החשודים שסייעו לו. זמן קצר לאחר מכן נראה רכב המילוט חוזר שוב לזירה ונמלט מהמקום.

אריה שיף, שירה למוות באדם שפרץ לרכבו בערד
אריה שיף, שירה למוות באדם שפרץ לרכבו בערד | צילום: חדשות 13

עוד לפני הגשת כתב האישום, תקף אוחנה את המשטרה והפרקליטות בעניין ההליך הפלילי שהתנהל נגד שיף, ותהה: "מה רשויות החוק מצפות מאזרח למופת שכזה שיעשה? שיאפשר לגנב לגנוב את רכושו? שיצעק? שיחסום את הרכב בגופו?".

"אריה הגיע לגיל 70 כאזרח שומר חוק. יותר מזה – הוא מתנדב ביחידות חילוץ ואפילו מתנדב למשטרת ישראל. אריה נושא אקדח ברישיון", כתב השר בפוסט בפייסבוק. "גנב מהפזורה הבדואית, שזוהי לו איננה עבירה ראשונה (ישב במאסר בעבר) ניסה לגנוב את רכבו. ברור שכל עימות עם הגנב עלול לסכן את חייו. מי כמו המשטרה יודעת זאת".