"ייתכן שרה"מ הרוויח מעסקאות עם לוב – שנגדו את סנקציות ארה"ב"

לפי תחקיר ה"הפינגטון פוסט", נתניהו החזיק מניות בחברה של בן דודו, שהייתה הספקית המרכזית של "C/G אלקטרודות" - חברה אחרת בבעלות מיליקובסקי, שסחרה עם משטר קדאפי

זמן צפייה: 00:33

ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו הרוויח בעקיפין מעסקאות שביצעה חברה אמריקנית בשם "C/G אלקטרודות" עם לוב, שהפרו את הסקנציות האמריקניות על משטר קדאפי – כך פורסם אמש (רביעי) בתחקיר ה"הפינגטון פוסט".

על פי התחקיר, נתניהו החזיק במניות של חברת "סידריפט-קוק", ספקית חומרי הגלם העיקרית של "C/G אלקטרודות", כאשר שתי החברות היו בבעלות בן דודו של רה"מ, נתן מיליקובסקי. לפי ה"הפינגטון פוסט" נתניהו רכש ב-2007 מניות ב"סידריפט-קוק", כחודש בלבד לאחר שהחברה החלה לסחור עם לוב, הרוויח עליהן 700% ומכר אותן ב-2010.

עוד כתבות בחדשות 13

3 נעדרים ועשרות נפגעים: קרב סולטן יעקוב שבו נפל זכריה באומל

ראש אמ"ן נמשיך לעשות הכול כדי להחזיר את חיילנו הנעדרים

התחזית: מעונן חלקית עם עלייה קלה בטמפרטורות

נתניהו בהרמת כוסית לפסח
נתניהו בהרמת כוסית לפסח | צילום: צילום מסך

התחקיר אינו מפרט עם אילו גורמים בלוב ביצעו את העסקה, אך חומרי הגלם נועדו לייצור פלדה. "סידריפט-קוק" הואשמה על ידי מחלקת המסחר של ארה"ב בעבירה על הסנקציות, ונקנסה במסגרת עסקת טיעון ברבע מיליון דולר. יש לציין כי קדאפי לא הכיר מעולם בישראל, ונתניהו קרא בשנת 2011 לקהילה הבין-לאומית לפעול על מנת להפיל את משטרו.

מיליקובסקי אמר ל"הפינגטון פוסט" כי נתניהו לא ידע על הקשר של החברה ללוב, וכי הוא היה "משקיע פסיבי" בלבד. דובר ראש הממשלה מסר לאתר האמריקני כי נתניהו היה משקיע פסיבי בלבד ב"סידריפט-קוק", בעל אחוז מניות קטן, וכי "לא לקח חלק בהנהלת החברה או בעסקיה".

נתן מיליקובסקי
נתן מיליקובסקי | צילום: getty images

כזכור, לפני כשלושה שבועות נודע לחדשות 13 כי ראש הממשלה נתניהו החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "טינסקרופ" הגרמנית, שעומדת במרכז פרשת הצוללות. לפני כשבועיים פורסם לראשונה בחדשות 13 כי בפרקליטות שוקלים לפתוח בחקירה פלילית בפרשת מכירת מניות הפלדה.

על פי גורמים שמעורים בפרשה, מידע דרמטי הגיע לידי הפרקליטות והביא אותה לשקול את הצעד. יש לציין כי הנושא נמצא בבדיקה, וחקירה פלילית תפתח, אם וכאשר, רק באישור פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

ממפלגת הליכוד נמסר אז בתגובה לפרסום: "20 יום לפני הבחירות מדליפים על ניסיון לפתוח בעוד חקירה נגד ראש הממשלה נתניהו. רק אזרחי ישראל יבחרו את ראש הממשלה - ממשלת ימין בראשות נתניהו או ממשלת שמאל בראשות יאיר לפיד וגנץ".