בעקבות בלוני התבערה: ישראל צימצמה את מרחב הדיג ברצועת עזה

מתאם הפעולות הממשלה בשטחים הודיע כי עד להודעה חדשה הדיג יותר בטווח של 10 מיילים ימיים לכל היותר. זאת לאחר ש-15 שריפות פרצו היום בשטחי המועצה האזורית אשכול ובמועצה האזורית שדות נגב

מתאם פעולות הממשלה בשטחים הודיע אמש (רביעי) על צמצום מרחב הדיג ברצועת עזה לטווח של עד 10 מיילים ימיים עד להודעה חדשה. ההחלטה התקבלה בעקבות הפרחת בלוני התבערה מרצועת עזה לעבר שטח ישראל, שגרמו לפריצתן של 15 שריפות אתמול בשטחי המועצה האזורית אשכול ובמועצה האזורית שדות נגב.

צוותי כיבוי בסיוע קק"ל ורשות הטבע והגנים פעלו בשטח ומנעו התפשטות הדליקות. זאת ברקע גל החום הכבד ששרר ברחבי הארץ. בעזה אף מצלמים את הפרחת הבלונים ומכנים זאת "מסר לאויב", לפיו חודש טרור הבלונים ומאיימים לחדש גם את עפיפוני התבערה.

מוקדם יותר אתמול סוכלה הברחת מאות אלפי בלונים לרשות הפלסטינית, שעל פי החשד יועדו לשימוש בידי גורמי טרור. דוד כהן, תושב ראשון לציון בן 50 נעצר בחשד כי השתמש באזרחותו הישראלית כדי לחמוק מבדיקות ביטחוניות, והעביר לידי תושב חברון מאות אלפי בלונים בצבעי הדגל הפלסטיני. לאחר מכן, על פי חומרי החקירה, תכנן תחסין מאגד אחמד דופש, החשוד תושב חברון - להעביר בהדרגה את הסחורה לרצועת עזה. בית המשפט השלום באשקלון שחרר את כהן לביתו בתנאים מגבילים.

עוד בחדשות 13:

"חלק מהמדיניות למניעת הידרדרות ברצועת עזה": הורחב מרחב הדייג

"יום הנכבה" בעזה עבר בשקט יחסי: כ-10,000 פלסטינים הפגינו בגבול

חמאס על הוועידה הכלכלית: "צעד ראשון לחיסול הסוגיה הפלסטינית"

שריפה שפרצה במועצה איזורית אשכול בעקבות בלוני תבערה
שריפה שפרצה במועצה איזורית אשכול בעקבות בלוני תבערה
שריפה שפרצה במועצה איזורית אשכול בעקבות בלוני תבערה
שריפה שפרצה במועצה איזורית אשכול בעקבות בלוני תבערה
שריפה שפרצה במועצה איזורית אשכול בעקבות בלוני תבערה
שריפה שפרצה במועצה איזורית אשכול בעקבות בלוני תבערה

ח"כ אלון שוסטר ממפלגת כחול לבן, ראש מועצת שער הנגב לשעבר, הגיב לשריפות ביישובי עוטף עזה: "למרות הבטחות ההסדרה וההרגעה, העוטף שוב בוער, וממשלת ישראל בהובלת נתניהו לא מציעה לתושבים שום אופק של תקווה. נתניהו יודע שחוסנם של תושבי העוטף יעמוד בכל מבחן, ולכן מפקיר אותם לחסדי חמאס ופעיליו. נתניהו לא מעוניין להתמודד עם חמאס, הוא זקוק לארגון הטרור כיוון שעתידו הפוליטי תלוי בהמשך הסטטוס קוו המדמם והבוער, ובאי מציאת פתרון אסטרטגי ארוך טווח".

שלשום הכחיש גורם בחמאס כי הארגון הגיע להסכמות עם ישראל להפסקת אש בת שישה חודשים. "בשבועיים האחרונים לא התקיימו כל שיחות בנושא", אמר הגורם לעיתון "אל-אחבאר" הרואה אור בלבנון. "עיתוי פרסום ההבנות לכאורה קשור בהרכבת הממשלה החדשה בישראל".

הברחת בלונים לרשות הפלסטינית
הברחת בלונים לרשות הפלסטינית | צילום: דוברות רשות המסים

למרות ההכחשות מצד חמאס, הורה שלשום מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון, על הגדלת מרחב הדייג ברצועת עזה לטווח של עד 15 מיילים ימיים. לדבריו, "צעד זה הינו כחלק מהמדיניות האזרחית למניעת הידרדרות הומניטארית ברצועת עזה ומתוך מדיניות המבדילה בין טרור לאוכלוסייה בלתי מעורבת". כמו כן, נמסר כי מימוש הצעד מותנה בכיבוד ההסכמות על ידי הדייגים, ולא תתאפשר כל חריגה מהטווחים שסוכמו. הרחבה זו מגיעה לאחר שלפני עשרה ימים הורחב מרחב הדייג לטווח של עד 12 מיילים ימיים.

בשבוע שעבר סיכל צה"ל הברחה של 172 חבילות דואר שהכילו ציוד צבאי לרצועת עזה - דרך מעבר ארז. בין היתר נתפס ציוד צבאי ואלקטרוני שעלול לשמש לצרכי טרור ובו רחפנים, מיקרוסקופים דיגיטליים, כוונות לנשק, פנסים ונרתיקים לנשק, טלפון שטח, מצלמות נסתרות, ציוד תקשורת, פנסי צלילה ונעליים צבאיות.

מחקירת האירוע עלה כי תואמה העברת 250 שקי דואר מישראל לרצועת עזה, באישור מנהלת התיאום והקישור לעזה מטעם היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים. מתוך השקים זוהו 172 חבילות החשודות כמוצרים דו שימושיים על ידי קצין מנהלת תיאום וקישור במעבר ארז, שהחרים את הציוד החשוד שהוזמן באינטרנט.