רוסיה לא פעלה למנוע את התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה • פרשנות

כעשרה ימים אחרי פגישת נתניהו-פוטין במוסקבה, יש להניח שהרוסים עודכנו בנוגע לתקיפה שביצע חיל האוויר ע"פ פרסומים זרים, ואפשרו לצה"ל להמשיך במדיניות האגרסיבית נגד פרויקט דיוק הטילים

זמן צפייה: 05:06

כעשרה ימים אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה, בוצעה תקיפה במפעל לדיוק טילים בסוריה המיוחסת לישראל, וניתן להניח שהרוסים עודכנו והניחו לישראל להמשיך במדיניות התקיפה נגד מפעלי הטילים וההתבססות האיראנית.

לפי פרסומים זרים, מדובר בתקיפה השנייה שביצעה ישראל בסוריה תחת הרמטכ"ל אביב כוכבי, שממשיך את מדיניות קודמו בכל הקשור לזירה הסורית.

תמונות מאזור התקיפה בסוריה
תמונות מאזור התקיפה בסוריה

דיווח: לפחות 2 הרוגים במרכז לייצור טילים שהותקף הלילה בסוריה

הארגון הסורי לזכויות אדם דיווח אתמול (שבת) כי יעד התקיפה האווירית שבוצעה הלילה בסוריה ויוחסה ישראל היה מפעל לייצור ודיוק טילים לטווח בינוני בכפר א-זאווי, וכן בסיס צבאי באזור הכפר שייח רדבאן, השייך לכוחות האיראניים ולכוחות המשטר הסורי. עוד דווח כי במהלך התקיפה נהרגו לפחות שני בני אדם ו-17 נוספים נפצעו. טרם ידוע אם ההרוגים הם חיילים איראנים או גורמים חמושים הנאמנים לאיראן. בתיעוד שפרסמו גורמים סורים ניתן לראות את הירי, שמיוחס כאמור לחיל האוויר הישראלי.

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" דיווחה הלילה מפי גורם צבאי כי מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי תקפו בסיסים צבאיים בעיר מסיאף שבמחוז חמאה במערב המדינה. על פי המקור, התקיפה התרחשה מהשטח האווירי של לבנון, ובמהלכה נורו כמה טילים לעבר מרכז לפיתוח טילים לטווח בינוני. מערכות ההגנה האוויריות של צבא סוריה הצליחו ליירט חלק מהטילים לפני שהגיעו למטרותיהם.

אזור התקיפה בסוריה
אזור התקיפה בסוריה

לפני כשבוע אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי מדינתו תמשיך למחות על התקיפות התדירות של ישראל בסוריה, ותגן על ריבונותה. "עמדתנו בנוגע לתקיפות הישראליות לא השתנתה. אנחנו מתנגדים לכך שסוריה תהפוך לזירת קרב בין שחקניות האזור", אמר בריאיון לעיתון "אל-אהראם" המצרי. "במהלך שיחותינו עם כל הצדדים המעורבים, הדגשנו את החשיבות של מניעת ההסלמה שתגרור רק השלכות שליליות לשני הצדדים".

לברוב ציין כי מדינתו משתפת פעולה עם איראן וסוריה לצורך יצירת אזור מפורז בדרום-מערב סוריה. "האזורים האלו נמצאים כעת תחת שליטה סורית", אמר. "קציני משטרה ואנשי צבא רוסים הגיעו לשטח כדי לסייע בשמירת הסדר הציבורי".

לפני כשבועיים דיווחו כלי תקשורת רשמיים בסוריה על תקיפה אווירית של צה"ל באזור התעשייה "א-שיח נג'אר", הממוקם צפונית-מזרחית לחלב, לא רחוק משדה התעופה שבעיר. לפי חלק מהפרסומים במדינה, מטרות התקיפה היו מחסני תחמושת איראניים במתחם.על פי אותו דיווח, בתקיפה נהרגו ארבעה בני אדם, וכתוצאה ממנה נגרמה הפסקת חשמל בחלב. עוד פורסם כי מערכות הנ"מ הופעלו ויירטו כמה מטרות, אך חלק מהטילים פגעו במטרות והסבו נזקים במקום.

יממה לאחר מכן, התייחס שר החוץ וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, ישראל כץ, לתקיפה האווירית בסוריה שיוחסה לצה"ל ואמר כי "לפי מה שהסורים יודעים ולפי מה שאיראן יודעת - ישראל היא זו שאחראית על התקיפה". כמו כן, כץ אמר על התקיפה כי "מדובר בפעולה הרבה יותר מאתגרת צבאית והרבה יותר עוצמתית מבעבר". את הדברים אמר השר כץ בריאיון ל"כאן ב'".