חבר אמיתי בבית הלבן: מה באמת צפוי לנתניהו בוושינגטון?

אודי סגל על משמעויות הפגישה עם טראמפ

זו עומדת להיות נחיתה רכה, הכי רכה אי פעם בוושינגטון. לא עוד פגישות ליליות בלי התקשורת, לא עוד רגליים על השולחן, לא עוד הפתעות בדרך בטיסה. טראמפ יקבל את נתניהו לגמרי אחרת מאובמה - הוא יאותת בביקור שיש לישראל ולנתניהו חבר אמיתי בבית הלבן. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת במערכת הבחירות האחרונה הסביר טראמפ מה הוא יעשה שונה מאובמה ביחס לישראל ונתניהו גמל לו בפגישה בניו יורק. טראמפ היה המעומד חסר הסיכוי, המוקצה, ונתניהו נתן לו לגיטימציה. הוא גם השקיע נכון וגם גמל לו על התגייסות אישית משלו בבחירות הקודמות ב-2013. השאלה היא האם חוץ מכל הגינונים, האירוח בבלייר האוס, החיבוק הפומבי והמוחצן, אפשר יהיה לחלץ מהפגישה גם השיגים של ממש. בנט, הבית היהודי, שרים בליכוד ופעילים בכירים של המתנחלים, רוצים שנתניהו ינצל את הקשר הקרוב לחסל את רעיון המדינה הפלסטינית. לעבור לתוכנית חלופית, לסיפוח, אזרוח או סתם בניה רחבת היקף. בינתיים ישראל הודיעה על בניה ועל חוק ההסדרה ובבית הלבן שתקו או גמגמו. נתניהו יוצא לוושינגטון עם ציפיות אדירות של הימין. ביום ראשון תתקיים ישיבת קבינט. מה אנחנו רוצים? שואלים אנשי הימין. האם נתניהו ישמר את מדיניות ההפרדה ושתי המדינות שאין לה תמיכה בממשלה? בנט לוחץ על נתניהו להיפטר מרעיון המדינה הפלסטינית, נתניהו מצדו הזהיר שיש לנהל את המגעים באחריות ובזהירות.
אודי סגל
אודי סגל
לכל הפחות נתניהו יוכל לחזור עם אישור להמשך הסטאטוס קוו - אבל בימין רוצים יותר. השאלה היא מה רוצה טראמפ, ומה יכול לחלץ נתניהו. יש עידן חדש, השאלה אם אפשר באמת לייצר נתיב חלופי? ויש עוד אתגר אחד: החיבוק של נתניהו לטראמפ ולהפך ייגבה מחיר מישראל. כל מי שנגד טראמפ בעולם וגם בארה"ב יעדיף לחבוט בישראל מאשר בארה"ב. נתניהו חייב להראות שהוא מחובק, אבל לא בכיס של הנשיא החדש ושל הרפובליקנים. ספק אם הוא יוכל להצליח במשימה כה מורכבת ועדינה.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ