האלימות ביצהר נמשכת - בשל הרוח הגבית ממערכות השלטון • פרשנות
התקריות האלימות בשומרון ממשיכות להתרחש בשל הסביבה שמאפשרת לנערי הגבעות לפעול - ורוח השלטון שמגבה אותם. צה"ל לא מצליח לשים סוף לתופעה, מכיוון ששאר הגופים לא עומדים לצידו במאבק
בתקופה האחרונה התרחשו כמה תקריות אלימות ביצהר וביישובים נוספים בשומרון - ונראה כי מערכת הביטחון לא מצליחה לשים להן סוף. מי שעומד מאחורי המעשים הם גרעין קשה של נוער גבעות - כ-200 בני אדם, מהם כרבע נחשבים אלימים, ומתוכם - עשרה נחשבים בעלי פוטנציאל טרור.
מה שמאפשר את המשך קיומן של התקריות הללו הוא המדגרה שמאפשרת לאותו גרעין קשה לפעול - היישובים שמהם הם מגיעים: בהם יצהר, בת עין ועמק שילה. ליישובים הללו יש נציגויות בממשלה.
עוד בחדשות 13:
"ד"ש מהגבעה ביצהר": חשד לפשע שנאה בכפר בשומרון
התקריות האלימות ביצהר – כרוניקה ידועה מראש • פרשנות
חשוד הצית אוהל קטן של לוחמי מג"ב סמוך ליצהר; אין נפגעים
![כוחות משמר הגבול והמנהל האזרחי בפינוי מספר צריפי עץ](https://media.reshet.tv/image/upload/v1571900913/WhatsApp_Image_2019-10-24_at_0-13_zciao7.webp)
צה"ל ביקש חמש פעמים השנה להרוס את הקרוואן שבו גרים הרווקים ביצהר – אותם אנשים שעומדים מאחורי הפעולות האחרונות, והדרג המדיני לא אישר זאת. בשבוע שעבר הותקף מג"ד, התוקף נעצר – ושוחרר יום למחרת.
המערכות לא משתפות פעולה כי זו רוח השלטון: הרוח בישראל מגבה את האלימות. באווירה הזאת צה"ל לבדו לא מסוגל לאכוף את החוק, כאשר שאר המערכות השלטוניות לא עומדות לצידו.
![הרכב הצבאי שגלגליו נוקבו ע''י מתנחלים ביצהר](https://media.reshet.tv/image/upload/v1571552849/WhatsApp_Image_2019-10-20_at_0-3_brjkrz.webp)
לאחר שאמש (חמישי) הוצת אוהל של לוחמי מג"ב בגבעת 'כיפה סרוגה', הבוקר התגלו בכפר יתמא שבאזור כמה כלי רכב פלסטינים שהושחתו, וכן כתובות "ד"ש מהגבעה ביצהר" ו-"שטח צבאי סגור" שרוססו. כוחות צה"ל נערכים לכניסה לכפר לאיסוף ממצאים, והמשטרה פתחה בחקירת האירוע. על פי ארגון "בצלם", מספר הרכבים שהושחתו הינו כ-30.
עוד הוסיף הגורם שזוהי שעת מבחן להתיישבות בשטחי יהודה ושומרון, וכי "על המנהיגים הדתיים והמקומיים לגנות בכל תוקף את התופעה ולשתף פעולה באופן מלא עם גורמי אכיפת החוק".