ישראל חוששת מהשלכות המתיחות בין ארה"ב לאיראן • פרשנות

על רקע הסנקציות שנכנסו לתוקפן, וההודעה האמריקנית על מיקום נושאת מטוסים במפרץ הפרסי, בירושלים חוששים שטהראן תפנה את זעמה כלפי פעולות ישראל בסוריה – שנענות כיום בשקט יחסי

זמן צפייה: 03:56

המתיחות בין ארצות הברית לאיראן מגיעה בשבועות החדשים לשיאים חדשים, עם הסנקציות שנכנסו לתוקפן, ההכרזה על משמרות המהפכה ארגון טרור והודעת האמריקנים הלילה (שני) על מיקום נושאת מטוסים במפרץ הפרסי. בישראל עוקבים אחר ההתרחשויות בדאגה, ומזהים רצון בצד האיראני להגיב בתקיפות על הלחץ הקשה על כלכלתם.

החשש שעולה כעת הוא שאיראן תפרוק את המתח לא רק כלפי ארצות הברית, אלא גם בגבול עם סוריה. בחודשים האחרונים נענות תקיפות חיל האוויר הישראלי בשקט יחסי מצד סוריה, וכעת חוששים בישראל כי התקיפות יתקלו בתגובה חריפה יותר. במקביל, איראן עוסקת בשאלה אם לאיים על אספקת הנפט לעולם כולו, על ידי שליטה במצרי הורמוז – צעד נוסף שעלול לפגוע בישראל.

עוד בחדשות 13:

דיווח: איראן תיסוג מסעיפים בהסכם הגרעין כתגובה לפרישת ארה"ב

ארה"ב תציב נושאת מטוסים במזה"ת: "התרעות להסלמה מצד איראן"

איראן נחלשת - ומנסה להיאבק בסנקציות: "נגביר את הייצוא"

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס

גורמים ישראלים בכירים אמרו הערב כי החלטת ארצות הברית להציב את נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" במפרץ הפרסי הושפעה רבות מידיעות שהועברו על ידי שירותי המודיעין הישראליים, ובראשם המוסד. לדבריהם, המידע שהשיגו המוסד ושאר סוכנויות המודיעין של ישראל הועבר לאמריקנים והיווה חלק מהבסיס להחלטה האמריקנית לשגר נושאת מטוסים נוספת למפרץ.

הבכירים ציינו כי ההתרעה על פיגוע איראני אפשרי עלתה לפני כשבועיים בשיחות עם האמריקנים – בין השאר במהלך שיחות שקיימה משלחת בראשות היועץ לביטחון לאומי, מאיר בן-שבת, בבית הלבן עם מקבילו האמריקני ג'ון בולטון. עוד צוין כי בשלב זה לא מדובר בהתרעה ממוקדת, אך ברור שהיעד לפיגוע אינו ישראלי, אלא אמריקני או כזה ששייך לאחת מבנות בריתה של ארצות הברית במפרץ.

פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות 13: "לא ברור לנו עדיין מה האיראנים ינסו לבצע ומי בדיוק הגורם שיבצע אבל ברור לנו שהטמפרטורה אצל האיראנים עולה בעקבות הלחץ האמריקני הכבד עליהם".

משמרות המהפכה באיראן
משמרות המהפכה באיראן | צילום: רויטרס

עבאס אסלאני, דובר המועצה האיראנית לביטחון לאומי באיראן, הגיב הערב להודעת ארצות הברית כי תציב את נושאת המטוסים "אברהם לינקולן" במפרץ הפרסי. בדבריו התייחס להצהרתו של היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, ג'ון בולטון. "בולטון חסר הבנה צבאית וביטחונית. הערותיו נובעות משחצנות", אמר והוסיף: "נושאת המטוסים הגיעה למפרץ הפרסי כבר לפני שלושה שבועות, ניסיונותיו להפעיל על איראן לוחמה פסיכולוגית מעידים על חובבנות".

כאמור, היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ון בולטון, אמר הלילה כי מדינתו מתכננת לשלוח נושאת מטוסים נוספת, טייסת מפציצים וכן כוחות צבאיים למזרח התיכון. זאת כדי להיערך "אל מול אינדיקציות והתרעות להסלמה מצד איראן", לדברי בולטון.

"כל תקיפה על כוחות אמריקניים או על בנות בריתינו תיענה במפגן כוח חסר תקדים", אמר בולטון בהצהרה שמסר, והסביר כאמור כי ההחלטה התקבלה על רקע מספר ידיעות והתרעות מדאיגות שהתקבלו לאחרונה, ועל רקע המתיחות הגוברת בין שתי המדינות. "עם זאת, ארצות הברית אינה מעוניינת במלחמה מול המשטר בטהראן, אך אנחנו מוכנים להגיב לכל מתקפה מצד משמרות המהפכה – או כל כוח איראני אחר", הוסיף.