לקראת מו"מ? הלחץ שאיראן הפעילה על ארה"ב במפרץ - עבד • פרשנות

ברקע הדיווחים על חידוש המו"מ, חל שינוי מגמה משמעותי. בניגוד לאמריקנים, טהראן מציבה תנאים רבים לפגישה אפשרית בין טראמפ לרוחאני - בשל ההבנה שנשיא ארה"ב מעוניין בה הרבה יותר

זמן צפייה: 03:34

ברקע הדיווחים על חידוש המשא ומתן בין ארצות הברית לאיראן ועל פגישה אפשרית בין הנשיא טראמפ לעמיתו רוחאני, לאיראנים יש סיבה טובה מאוד לשמוח, כי מבחינתם, או לפחות כיצד ששיווקו זאת באיראן, הלחץ שהופעל על האמריקנים במפרץ הפרסי - עבד.

יש לשים לב לתגובתם של האיראנים, שטוענים שתהיה פגישה רק אם יוסרו כל הסנקציות האמריקניות. טהראן מציבה תנאים רבים לפגישה, בניגוד לאמריקנים, בשל ההבנה שטראמפ מעוניין בה יותר - וזה שינוי המגמה הגדול.

לכתבות נוספות בנושא: 

ארה"ב: "אין כרגע תוכנית לפגישת טראמפ רוחאני – ממשיכים בלחץ"

טראמפ על הקלה בסנקציות: "נראה מה יהיה, רוצה בהסכם עם איראן"

בשל הפיגוע בקאבול: טראמפ ביטל פגישה חשאית עם מנהיג טליבאן

טראמפ ורוחאני
טראמפ ורוחאני | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום, התייחס שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין לאפשרות למו"מ בין המדינות, ואמר כי "כרגע אין תוכנית שהנשיא טראמפ ייפגש עם רוחאני". נוסף לכך, אמר מנוצ'ין על הקלה אפשרית בסנקציות: "נכון לעכשיו, אנחנו ממשיכים במדיניות של לחץ מירבי מול איראן". זאת, ברקע הדיווחים לפיהם טראמפ יוועד עם עמיתו האיראני בשולי עצרת האו"ם בניו יורק בעוד כשבועיים, ולאחר שפורסם ברשת "בלומברג" כי מנוצ'ין תמך במשא ומתן עם איראן, בעוד שהיועץ ג'ון בולטון התנגד נחרצות - ופוטר.

כאמור, אתמול דווח ברשת "בלומברג" כי ביום שני נערכה שיחה בחדר הסגלגל, שעסקה באפשרות להקל בסנקציות על טהראן, לקראת פגישה של טראמפ עם הנשיא חסן רוחאני. לפי הדיווח, מנוצ'ין תמך במהלך, אך לעומתו היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון התנגד - ופוטר יום לאחר מכן.

אמש התייחס נשיא ארה"ב טראמפ למשא ומתן האפשרי עם איראן, ואמר: "נראה מה יהיה, אני רוצה להגיע להסכם איתם, אבל אם לא נצליח - זה גם בסדר". על פיטוריו של האחרון אמר הנשיא האמריקני טראמפ כי "הוא עשה כמה טעויות, לא הסתדר עם אנשים חשובים בממשל יש חמישה מועמדים ראויים להחליף אותו".

נשיא צרפת עמנואל מקרון
נשיא צרפת עמנואל מקרון | צילום: רויטרס

בתוך כך, סוכנות הידיעות האיראנית דיווחה על שיחה נוספת שהתקיימה בין נשיא צרפת עמנואל מקרון לעמיתו האיראני, שבה אמר רוחאני כי משא ומתן עם ארצות הברית אפשרי רק אחרי הסרת הסנקציות. כל זאת בצל דיווחים על הכנות של הבית הלבן לפגישה אפשרית בין טראמפ לרוחאני, בשולי העצרת באו"ם בניו יורק בעוד כשבועיים - בתיווכו של מקרון.

כזכור, ביום שלישי הודיע טראמפ בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כי פיטר את היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, שכיהן בתפקיד מחודש אפריל אשתקד ונחשב למתנגד בולט נגד קיום מו"מ עם טהראן. "הודעתי לג'ון בולטון ששירותיו אינם נחוצים עוד בבית הלבן, לא הסכמתי עם הרבה מעצותיו. אני מודה מאוד לג'ון על שירותו בתפקיד, ובשבוע הבא אני אודיע על מינוי חדש", כתב הנשיא.

בנימין נתניהו
בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום אף הוא לאפשרות קיומו של משא ומתן בין המדינות, והצהיר כי "גם אם ארצות הברית והנשיא טראמפ יבקשו לשנות את המדיניות כלפי איראן, אני בטוח שהם ישמרו על אותה מסגרת של לחץ ודרישות שונות. לא תהיה חזרה למדיניות של הנשיא אובמה". עוד הצהיר נתניהו: "העברתי את כל המסרים הנדרשים בצינורות הישירים לנשיא טראמפ וליועציו".