התביעה נגד "טבע": מה יעלה בגורלה של חברת התרופות? • פרשנות

חודשים לא טובים עוברים על החברה, שמתחילת השנה המניות שלה ירדו ב-11%. גם רשות ההגבלים העסקיים האמריקנית מנהלת נגדה הליך משפטי, שעשוי לחזק את התביעה של 43 המדינות בארה"ב

זמן צפייה: 04:08

התביעה נגד חברת התרופות הישראלית "טבע" אינה חדשה, ואישומים דומים הופיעו כבר לפני שנתיים. אלא שהדרמה האמיתית היא סביב היקף התביעה: 43 מדינות, מיליארדי דולרים, והטרמינולוגיה שבה השתמש התובע – קונספירציה רחבת היקף ביחס לאחת מחברות הפרמה הגדולות בעולם.

אחרי תקופה טובה בראשותו של המנכ"ל, קאר שולץ, החודשים האחרונים לא מאירים פנים לחברה. מתחילת השנה המניות שלה ירדו ב-11%, וזה נוסף לרשות ההגבלים העסקיים בארצות הברית, שמנהלת נגדה הליך בפני עצמו. אם הרשות תוכיח את הטענות שלה, הדבר עשוי לסייע לאותן 43 מדינות בתביעה האזרחית שלהן. כעת, נשאר להמתין ולראות מחר כיצד התביעה תשפיע על מניות החברה בבורסה.

משרדי חברת טבע בירושלים
משרדי חברת טבע בירושלים | צילום: AFP

התביעה מגיעה ברקע הניסיונות של השלטונות האמריקניים להוציא "כרטיס צהוב" לתעשיית התרופות כולה, ו"טבע" עלולה להיות הראשונה לשלם את המחיר. תעשיית התרופות ייקרה בעשרות, מאות ואף אלפי אחוזים את המחירים בשנים האחרונות. לאמריקנים אין ביטוח בריאות ממלכתי, לכן הממשלה לא היא שסופגת את ההתייקרויות, אלא חברות הביטוח שמגלגלות את תוספת התשלום לפרמיות של כל אמריקני.

כאמור, מוקדם יותר היום (שבת) פרסמה סוכנות הידיעות האמריקנית "בולמברג" כי "טבע" חשודה כי היא עומדת במרכז קנוניה להעלאת מחירים מצד יצרניות תרופות גנריות בארצות הברית. לאחר חקירה כבת חמש שנים, אמש הוגשה נגד מעל לתריסר מנהלים בכירים בחברה תביעה - על ידי יותר מארבעים מדינות בארה"ב. לפי התביעה, היצרניות מואשמות בהעלאת מחיריהן של יותר ממאה סוגי תרופות. בחלק מהמקרים מדובר בהעלאה של למעלה מאלף אחוזים.

מנכ"ל טבע, קאר שולץ
מנכ''ל טבע, קאר שולץ | צילום: חדשות 13

עוד דווח, כי מנהלים בכירים של חברות תרופות גנריות מוכרות בעבר ובהווה נתבעו. התביעה הוגשה על ידי ויליאם טונג, התובע הכללי של מדינת קונטיקט, שאמר כי "יש לנו ראיות שמוכיחות שתעשיית התרופות הגנרית הוציאה לפועל הונאה במיליארדי דולרים על חשבון האזרחים האמריקנים. כולנו תהינו למה ביטוח הבריאות שלנו ובמיוחד המחירים עבור מרשמים לתרופות גנריות כל כך יקרים בארצות הברית – זו הסיבה מדוע".

המדינות התובעות טוענות כי חברות התרופות הגנריות קשרו קשר על מנת לתאם מחירים לשם העלאתם - על מנת להימנע מתחרות. בין היתר, מוזכרת בתביעה מורין קבנו, סגנית נשיא בכירה לשעבר בחברה. כמו כן, בתביעה מוזכרים שמות של חטיבות ספציפיות בחברות התרופות, דוגמת "אקטביס" ב"טבע". נציגי החברות והבכירים המוזכרים בתביעה, לא הגיבו לדיווח.