המניע האמיתי לאיסור כניסת חברות הקונגרס - לחץ טראמפ • פרשנות

רה"מ אישר לפני חודש את הגעתן של עומאר וטליב, למרות שידע על תמיכתן ב-BDS. עם זאת, נתניהו זקוק לנשיא האמריקני על מנת שיסייע לו לנצח בבחירות לכנסת, ולכן האינטרס הפוליטי גבר על המדיני

זמן צפייה: 05:57

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא לאשר את כניסתן לישראל של חברות הקונגרס הדמוקרטיות, אילהאן עומאר ורשידה טליב, בגלל עמדתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שכפי שנחשף בחדשות 13 העביר מסרים שקטים לירושלים כי הוא מצפה שלא תאפשר את כניסתן.

לפני כחודש נתניהו הודיע שחברות הקונגרס יוכלו להיכנס לישראל, וזאת בעקבות אזהרות מראשי המפלגה דמוקרטית כי מניעת כניסתן תביא להשלכות חמורות. ראש הממשלה קיבל אז החלטה נכונה ואחראית, וכבר אז הוא ידע שעומאר וטליב הן תומכות בתנועת החרם נגד ישראל, ה-BDS. ולכן, הסבריו של נתניהו הערב מדוע שינה את החלטתו בנושא הם מעט מלאכותיים.

הנשיא האמריקני מתעב את עומאר וטליב ותוקף אותן בקמפיין הבחירות שלו. נתניהו צריך את טראמפ לקראת הבחירות לכנסת ה-22, שיסייע לו לנצח – ומכאן האינטרס הפוליטי של נתניהו גבר על האינטרסים המדיניים של ישראל.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

חברות הקונגרס על איסור כניסתן לארץ: "עלבון לערכי הדמוקרטיה"

טראמפ: "אם ישראל תאשר כניסת עומאר וטאליב – זו עדות לחולשה"

הזיגזג של נתניהו: שוקל להגביל את תנועתן של טאליב ועומאר בארץ

ראשידה טליב ואילהאן עומאר ונתניהו
ראשידה טליב ואילהאן עומאר ונתניהו | צילום: רויטרס

מוקדם יותר היום עומאר וטליב התייחסו להחלטת נתניהו למנוע את כניסתן לישראל. עומאר הצהירה כי "החלטתה של ישראל היא עלבון לערכים הדמוקרטים, ותגובה מצמררת לביקור של גורמי ממשל של בעלת ברית".

"מעליב שראש הממשלה נתניהו, תחת לחצי הנשיא טראמפ, מונע כניסה של נציגי ממשל ארה"ב", טענה. "ישראל מיישמתאת מדיניות טראמפ כלפי מוסלמים, נגד שתי חברות קונגרס שנבחרו כדין. שלילת כניסתנו לישראל לא רק מגבילה את יכולתנו ללמוד מהישראלים, אלא גם את כניסתנו לשטחים הפלסטיניים. למרבה הצער, זו אינה הפתעה בהתחשב בעמדותיו הציבוריות של נתניהו, שבאופן קבוע התנגד למאמצי השלום והגביל את חופש התנועה של הפלסטינים".

חברת הקונגרס טליב התייחסה אף היא להחלטה: "החלטת ישראל למנוע את כניסתי, חברת קונגרס אמריקנית, היא סימן לחולשה - מכיוון שהאמת אודות מה שקורה עם הפלסטינים היא מצמררת".

אילהן עומאר וראשידה טאליב
אילהן עומאר וראשידה טאליב | צילום: רויטרס

כאמור, ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי החליטו למנוע את כניסתן לישראל של עומאר ושל רשידה טליב, חברות הקונגרס הדמוקרטי. זאת, לדבריהם, נוכח תמיכתן בפעילות החרם נגד ישראל ובהתאם להוראות חוק הכניסה לארץ. "אין מדינה בעולם שמכבדת את ארה"ב ואת הקונגרס האמריקני יותר ממדינת ישראל", מסר נתניהו.

"כדמוקרטיה תוססת וחופשית, ישראל פתוחה לכל מבקר ולכל ביקורת, עם יוצא מן הכלל אחד: החוק בישראל אוסר על כניסת אנשים הקוראים והפועלים להטלת חרם על ישראל, כפי שמקובל גם בדמוקרטיות אחרות שמונעות כניסה של אנשים שלתפיסתן פוגעים במדינה. כך נהגה גם ארה"ב כלפי חבר כנסת ישראלי וכלפי אישי ציבור אחרים בעולם", כתב רה"מ.

ההחלטה לאסור על כניסתן של חברות הקונגרס זכתה לגינויים רבים מגורמים שונים. ארגון איפא"ק הצהיר כי "אנחנו לא מסכימים עם חברות הקונגרס עומאר וטליב ותמיכתן בתנועת ה-BDS, ובתמיכת טאליב בפתרון מדינה אחת. עם זאת, אנו מאמינים כי כל חבר קונגרס רשאי לבקר ולחוות בעצמו את ישראל". שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, התייחס גם כן להכרעה: "מכבדים את החלטת ממשלת ישראל. ישראל היא מדינת חוק ואנו תומכים בהחלטה ליישם את החוק במקרה הזה".