תקרית הצוללת הגרעינית: מבוכה טכנולוגית גדולה לרוסיה • פרשנות

השריפה ב"נוסאריק" היא התאונה השלישית בשני העשורים האחרונים, דבר שמטיל צל על היכולת הטכנולוגית של המעצמה. העובדה כי על כלי השיט היו מפקדים בכירים, מעלה את הסברה שבמקום בוצע ניסוי

זמן צפייה: 03:15
התאונה בצוללת הגרעינית הרוסית "נוסאריק", שבה נהרגו 14 בני אדם, היא התקרית הבטיחותית החמורה השלישית בשני העשורים האחרונים של המעצמה, והיא מהווה מבוכה גדולה לתעשייה הביטחונית של רוסים, שכן היא מטילה צל על היכולות הטכנולוגיות שלה. פרופיל אנשי הצוות בזמן התאונה מעלה את הסברה שעל כלי השיט התרחש ניסוי. זאת, בשל העובדה כי על הצוללת שהו באותו זמן שורה של מפקדים בכירים, רבים מהם מפקדי צוללות בעצמם. בשגרה, משימת הצוללת היא התקנה של קווי תקשורת טלפוניים ואינטרנטיים תת ימיים. לכתבות נוספות בחדשות 13: אם הילד שספג התעללות בגן: "המטפלת קשרה אותו במשך 36 דקות" "קו אדום": תרעומת במשרד מבקר המדינה על מינוי המקורב לאנגלמן
צוללת רוסית (ארכיון)
צוללת רוסית (ארכיון) | צילום: רויטרס
כזכור, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אישר היום לראשונה כי הצוללת שבה פרצה שריפה לפני שלושה ימים הופעלה על ידי אנרגיה גרעינית. שר הביטחון, סרגיי שויגו, הבטיח כי הכור שסיפק לצוללת אנרגיה, לא נפגע.
בכירים רוסים הואשמו בימים האחרונים כי ניסו לטייח את כל פרטי המקרה המלאים. זאת, לאחר שהתברר כי כאמור, 14 בני אדם מתו באירוע, שהתרחש לדברי שר הביטחון בעת משימה באוקיינוס הארקטי. כמו כן, ציין שויגו בשיחתו עם הנשיא כי השריפה פרצה באזור המצבר של הצוללת.
בעת פגישה בקרמלין בין פוטין ושויגו, הודה הנשיא כי הצוללת הופעלה על ידי כוח גרעיני. שר הבטחון הבטיח לו כי "הכור שהפעיל את כלי השיט נותר שלם, ולא נפגע בשריפה. נקטנו בכל אמצעי הזהירות על מנת להגן על הצוות".
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: רויטרס
כמו כן, אמר שויגו כי הצוללת תתוקן: "כרגע, אנו בוחנים כמה זמן ייקח לתקן אותה, וכיצד ניתן להוציא את התיקון לפועל", וכי משפחות המלחים שמתו יזכו לתמיכה ממשלתית. משרד ההגנה דיווח לראשונה על התקרית ביום שלישי, יותר מ-24 שעות לאחר שהתרחשה. גם המידע על הפגישה בין פוטין לשויגו דווחה באותו היום, אך לא ידוע מתי הם נפגשו לדון בנושא.
 שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו
שר ההגנה הרוסי סרגיי שויגו | צילום: רויטרס
"לא שוחחנו עם רוסיה בנושא השריפה", מסר פר סטרנד, בכיר ברשות הגרעין והקרינה הנורבגית לסוכנות הידיעות רויטרס, בהתייחס לדליקה שאירעה סמוך לחופי מדינתו. "אנו מבינים שהרוסים השתלטו על השריפה במהירות, וכי הם פעלו תחת תנאים קשים. עקב הטיפול המהיר והיעיל במקרה, לא קרתה תאונה גרעינית - מה שהיה מאלץ את רוסיה ליידע אותנו", אמר סטרנד והוסיף: "בכל מקרה, היינו שמחים אם רוסיה תעביר אלינו מידע אודות אירועים דומים בעתיד".