"ניסיונות החיסול" של סולימאני הם קמפיין שנועד להאדיר את שמו

הריאיון שבו טען מפקד כוח קודס כי מל"ט ישראלי חג מעל ראשו ב-2006, והפרסום לפיו ישראל זממה לחסלו בפיצוץ, הם כנראה ניסיון של טהראן לחזק את תדמיתו לקראת התמודדות פוליטית • פרשנות

זמן צפייה: 02:55

הריאיון של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, לפי ישראל ניסתה לחסלו ב-2006 לצד מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה, והטענה שבאה אחריו לפיו ישראל לקחה חלק בניסיון לפוצץ אתר דתי שבו הוא אמור היה לשהות, הם ככל הנראה חלק מקמפיין שמנהלים האיראנים כדי להאדיר את שמו.

הפרסום לפיו היה ניסיון ישראלי-ערבי לחסל את סולימאני עם מאות ק"ג של חומר נפץ באתר דתי, נשמע לא אמין. לפי פרסומים זרים, כשישראל מבצעת חיסולים היא עושה זאת באופן מדויק, שלא כולל הרג המוני.

נדמה שמדובר בניסיון לפאר את שמו של מפקד כוח קודס, על ידי כך שהוא נראה כמי שישראל רודפת אותו באופן עקבי, אולי לקראת התמודדות פוליטית שלו בעתיד.

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני
מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני | צילום: ללא קרדיט

כאמור, אתמול הודיע ראש המודיעין של משמרות המהפכה באיראן, חוסיין טאיב, כי סוכלה תוכנית של שירותי מודיעין ישראלית-ערבית לחסל את מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה האיראניים, הגנרל קאסם סולימאני. טאיב הוסיף ששלושת חברי צוות החיסול נעצרו.

לדבריו, צוות החיסול, שתכנן את המשימה במשך שנים, קנה לאחר כניסתו לאיראן בית סמוך ל"חוסנייה", אתר דתי שיעי שבו מתקיימים טקסי אזכרה, במטרה לפוצץ את המטען כשסולימאני יגיע לאזכרה של אביו. עוד אמר טאיב כי צוות החיסול הכין בין 500-350 ק"ג של חומר נפץ והטמין אותם במנהרה מתחת לאתר הדתי. כמו כן, טאיב אמר כי צוות החיסול הודה לאחר מעצרו שתכנן לחסל את הגנרל סולימאני במהלך חודש העשורא, והוסיף כי מטרת החיסול היתה להצית מלחמה עדתית וניסיון להסוות את החיסול בכך שהעניין הינו נקמה פנימית בין העדות. טאיב ציין כי ניסיון החיסול הגיע לאחר ניסיון הכושל של "אויבי המהפכה" לפגוע במטה משמרות המהפכה.

ההצהרה של טאיב הגיעה יומיים אחרי שסולימאני התייצב לראשונה לריאיון בטלוויזיה האיראנית. בריאיון התייחס לעימות מול ארה"ב ולמלחמת לבנון השנייה ואפילו חשף רגע אחד דרמטי שבו, לטענתו, התמקד מל"ט ישראלי בו ובמפקד חזבאללה נסראללה לפני 13 שנים.

"לחזבאללה היה חדר מלחמה בלב הדאחייה בזמן המלחמה", שחזר. "מטוסי ריגול ישראליים חגו כל הזמן מעל שמי דאחייה בשלישיות, והם עקבו אחרי כל תנועה. לילה אחד יצאנו אני, נסראללה ועימאד מורנייה בשעה 23:00 ומל"טים ישראליים חגו מעלינו. כשהגענו למכונית המל"ט כיוון לעבר המכונית".

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני
מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה קאסם סולימאני | צילום: החדשות 13

סולימאני הוא מי שאחראי לפעילויות מחוץ לאיראן - האיש שאחראי על השיגורים מסוריה לעבר שטח מדינת ישראל, מי שמפקד בפועל על המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק שתקיפתן יוחסה לישראל בתקשורת הערבית, ומי שאחראי על כל הפיגועים של משמרות המהפכה בכל העולם. בריאיון רחב לטלוויזיה האיראנית סולימאני סיפר כיצד היה בלבנון בעת מלחמת לבנון השנייה, וכיצד התנהלה הלחימה: "חמינאי אמר לי שהמלחמה הזאת היא מלחמה קשה ואכזרית. הימים ה-27 וה-28 היו ימים קשים מאוד של לחימה".

הריאיון הראשון והנדיר של קאסם נועד להעביר מסר למוסלמים השיעים במזרח התיכון - לפיו סולימאני, נסראללה וחמינאי לא נכנעים למערב וממשיכים לדבוק בגישה לפיה האויבים העיקריים והמרים ביותר של מה שמכונה "ציר ההתנגדות" – הם ישראל וארה"ב.

מטרה נוספת שבגינה בחר סולימאני להתראיין היא על מנת למצב אותו בראש ההיררכיה האיראנית. סולימאני סיפר במהלכו איך הוא, מורניה ונסראללה ניהלו את המלחמה וכיצד "הצילו" את נסראללה. סולימאני הוא האיש ששם לעצמו בראש סדר העדיפויות של איראן לתמוך במזכ"ל חזבאללה - ולחמש את הארגון בכל מחיר.