חיסול סולימאני - הזדמנות לתפנית אסטרטגית עבור ארה"ב • פרשנות

התקיפה שביצעה ארצות הברית גורמת לה להיראות כמו מעצמה שחזרה לעצמה. איראן תחפש לנקום את מותו של האדם שהיה לב לבו של המשטר, אך ספק אם תסתכן בתגובה שתוביל להתנגשות מול האמריקנים

זמן צפייה: 02:50

חיסול סולימאני: חיסולו של מפקד כוח קודס האיראני קאסם סולימאני בידי חיל האוויר האמריקני הלילה (שישי) מהווה הזדמנות לתפנית אסטרטגית עבור ארצות הברית. החיסול שביצעה, שקשה להפריז בחשיבותו, גורם לה להיראות כמו מעצמה שחזרה לעצמה. ארה"ב פעלה הלילה נגד אדם שהוא לב לבו של המשטר האיראני, מרכז הכובד של המזרח התיכון החדש שאיראן ניסתה ליצור.

במצרים, סעודיה, ישראל ואפילו ברוסיה רואים חיסול זה, של האיש שהיה האדריכל, המהנדס והקבלן של המזרח התיכון בשני העשורים האחרונים, כפעולה של מעצמה שחזרה ליכולותיה - ולא חוששת לפעול נגד איראן.

לחיסול סולימאני יהיה מחיר. טהראן תחפש כיצד לנקום בוושינגטון, ויש לה לא מעט מטרות במזרח התיכון. אולם, ספק אם האיראנים יסתכנו בתגובה שעלולה להוביל אותם להתנגשות מול ארה"ב.

לעוד כתבות בנושא:

שיירת הרכבים עולה באש: הרגעים שאחרי חיסול סולימאני • תיעוד

איראן מאיימת: על ארה"ב לצפות לתגובה קשה לאחר חיסול סולימאני

חמינאי וטראמפ
חמינאי וטראמפ | צילום: רויטרס

כאמור, סולימאני חוסל הלילה בתקיפת חיל האוויר האמריקני בשדה התעופה בבגדד, כאשר שיירת הרכבים שלו הופצצה על ידי מסוקי קרב. משרד ההגנה האמריקני אישר התקיפה בוצעה בהוראת הנשיא דונלד טראמפ. בתקיפה נהרגו גם סגן מפקד המיליציה הפרו-איראנית "אל-חשד אל-שעבי", אבו מהדי אל-מהנדס ובכיר נוסף במיליציות השיעיות, מוחמד רידא אל-ג'אברי, האחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות.

בתגובה לחיסול, איים מנהיגה העליון של איראן, האייתולה עלי חמינאי איים בתגובה חריפה נגד ארצות הברית. "על ארה"ב לצפות לתגובה קשה", אמר חמינאי, "הפעולה מחזקת את המוטיבציה של ההתנגדות לישראל ולארצות הברית". בנוסף הכריז חמינאי על שלושה ימי אבל.

מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני
מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני | צילום:

גם נשיא איראן, חסן רוחאני, הגיב לפעולה האמריקנית: "חיסול סלימאני ידגיש את רצון העז לעמוד איתן ולהיאבק נגד החמדנות האמריקאית ולהגן על האומה האסלאמית", אמר, "העם האיראני והעמים החופשיים באזור ינקמו, ללא ספק, בארה"ב הפושעת על הפשע האיום הזה".

גם עיראק הגיבה בחריפות לתקיפה. ראש הממשלה, עאדל עבד אל-מהדי, אמר כי מדובר ב"תוקפנות אמריקנית נגדנו - שעלולה להצית מלחמה". בד בבד, ארצות הברית קראה לאזרחיה לעזוב באופן מיידי את המדינה.

זירת התקיפה שבה נהרג מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני
זירת התקיפה שבה נהרג מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני | צילום: חדשות 13

שר החוץ הרוסי אמר כי "חיסולו בעיראק של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני, יגביר את המתח במזרח התיכון". מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, אמר כי ארגונו "ימשיך בדרכו של מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, ויפעל להשיג את מטרותיו". עוד הוסיף: "האחריות על הענשת האחראים לחיסולו של סולימאני ושל האחרים מוטלת על כל הלוחמים".

בינתיים, בשגרירות ארצות הברית בבגדד קראו היום לכל האזרחים לעזוב את המדינה, מחשש לפיגוע נקמה. הנשיא טראמפ עדיין לא הגיב באופן רשמי לאירועים, למעט ציוץ בחשבון הטוויטר שלו עם הדגל האמריקני.

תיעוד השיירה שהופגזה בהתקפה שבה נהרג מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני
תיעוד השיירה שהופגזה בהתקפה שבה נהרג סולימאני | צילום: טוויטר

במקביל, מתיחות נרשמת הבוקר בישראל בעקבות החיסול. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקצר את ביקורו ביוון. משלכתו נמסר כי נתניהו הנחה את השרים שלא להתבטא בנושא החיסול. קודם לכן, לפני פגישתו עם שר החוץ של יוון, נמסר כי הוא מקבל עדכונים ביטחוניים שוטפים.

בתוך כך, פקיד ישראלי בכיר אמר לחדשות 13 כי "עדיין לא ברור אם האיראנים יגיבו. ההחלטה בישראל היא לשמור על פרופיל נמוך ככל האפשר".

קאסם סולימאני עם נסראללה וחמינאי
קאסם סולימאני עם מנהיג חיזבאללה נסראללה וחמינאי | צילום: חדשות 13

במקביל, הנהלת אתר החרמון קיבלה הבוקר הנחיה מצה"ל לסגור את אתר הסקי. למרות שמאות אנשים היו צפויים להגיע, בהודעה נכתב כי "הציבור מתבקש שלא להגיע לאזור". על אף הנחיית צה"ל השגרה ברחבי הצפון נשמרת, כאשר אין הנחיות מיוחדות ליישובים השונים לאורך קו הגבול.

בד בבד, שר הביטחון נפתלי בנט יקיים הערכת מצב בקריה, בהשתתפות בכירי מערכת הביטחון, בהם הרמטכ"ל אביב כוכבי, ראש השב"כ נדב ארגמן, מפקד אמ"ן ומפקד חיל האוויר.