התגובה המוגבלת של חזבאללה - כתוצאה מלחץ מדיני • פרשנות

מדינות כמו ארה"ב, צרפת ואחרות הפעילו לחץ על ארגון הטרור, לפיו תגובה חריפה תיענה במכה קשה של ישראל נגד המדינה כולה. גם ר"מ לבנון הצטרף למאמצים, כשפנה לאיראן בבקשה שתרסן את בת חסותה

זמן צפייה: 01:24

התגובה המוגבלת של חזבאללה היום (ראשון), במסגרתה שיגר הארגון טילי נ"ט לעבר רכב צבאי ובסיס צבאי ביישוב אביבים שבגליל, היא תולדה בין היתר של לחץ מדיני של מדינות רבות על חזבאללה, בהן ארה"ב, צרפת, מדינות נוספות ואפילו האו"ם.

אותם גורמי העבירו לחזבאללה מסר לפיו אם התגובה של חזבאללה לתקיפה בביירות תהיה חריפה, ישראל תגיב בצורה קשה מאוד נגד כל מדינת לבנון.

בין הגורמים שניסו להשפיע על ריסון התגובה הייתה אפילו ממשלת לבנן עצמה. ראש ממשלת לבנון סעד חרירי התחנן בפגישה עם מדינות במועצת הביטחון של האו"ם ללחוץ על ישראל ואיראן, כדי שלא ילחמו את מלחמותיהן על אדמת לבנון.

בינתיים, לאחר האירוע, מדינות ערביות מתייצבות לצד ישראל. כמו שר החוץ של בחריין. שר החוץ של בחריין תקף את ממשלת לבנון: "התקפה של מדינה אחת כלפי מדינה אחרת אסורה על פי החוק הבין-לאומי. כשמדינה צופה מן הצד על קרבות בתוך גבולותיה שמסכנים את תושביה ואינה עושה דבר זה חוסר אחריות מצד אותה מדינה".

תגובת חזבאללה - טילי נ"ט לעבר רכב ובסיס צבאי בגליל

מספר טילי נ"ט נורו משטח לבנון לעבר בסיס צה"ל ורכבים צבאיים ביישוב אביבים - כתגובה למתקפה בביירות על מכשיר איראני לדיוק טילים, המיוחסת לישראל. דובר צה"ל רונן מנליס ציין כי נורו כשניים-שלושה טילי נ"ט, לפי הערכתו מסוג קורנט, לעבר מוצב אביבים ולעבר רכב צבאי מסוג "זאב" שמשמש אמבולנס. עוד הוסיף כי לא היו נפגעים, אך הג'יפ נחדר ויש פגיעה בעמדת המוצב: "חזבאללה לא מימש את ההישג שרצה. הוא רצה להרוג חיילים. כלי טייס תקף את החולייה, ונורו כ-155 פגזים".

חזבאללה הוציא הודעה רשמית ובה טען כי "פגענו בכלי צבאי ליד אביבים וישנם נפגעים". לפי דיווח בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, הפצצות צה"ל התבצעו באזור העיירות מארון א-ראס ויארון שבדרום לבנון, ומזל"טים ישראלים טסו בגובה נמוך מעל האזור. מצבא לבנון נמסר כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לכיוון העיירה מארון א-ראס, וכי ההפצצות הישראליות מובילות לשריפות באזור. שר החוץ של בחריין תקף את ממשלת לבנון על רקע האירוע: "התקפה של מדינה אחת כלפי מדינה אחרת אסורה על פי החוק הבין-לאומי. כשמדינה צופה מן הצד על קרבות בתוך גבולותיה שמסכנים את תושביה ואינה עושה דבר זה חוסר אחריות מצד אותה מדינה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס להסלמה ואמר כי "ידעו כל מבקשי נפשנו שאנחנו מוכנים ונכונים להגן על אזרחי ישראל בכל מקום בו יהיו ללא כחל וסרק. אנחנו מוכנים, ולא רוצים להראות לכם עד כמה. שימו לב, השקט יכול לשרור רק בשני צידי הגבול". את הדברים אמר בפתח פגישתו עם ראש ממשלת אתיופיה. במקביל, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי פנה לארה"ב, לצרפת ולגורמים נוספים בקהילה הבין-לאומית כדי למנוע הידרדרות של המצב הביטחוני בגבול לבנון-ישראל.

המאמאצים המדיניים לריסון חזבאללה

צרפת ובריטניה העבירו מסר אזהרה מישראל לממשלת לבנון לפיו תגובה מצד חזבאללה לתקיפה בביירות המיוחסת לישראל תיענה במכה קשה של ישראל בכל לבנון - כך דווח בשבוע שעבר בעיתון א-שרק אל-אווסט. זאת, במקביל למסרים דומים שהעבירה ארה"ב ללבנון, כפי שפורסם בחדשות 13.

ביום שני כאמור, פורסם כי ישראל העבירה מסר חריף ללבנון באמצעות ארצות הברית, על רקע איומיו של מזכ"ל חזבאללה, חסן נסראללה - להגיב על מתקפת הרחפנים בביירות בה האשים את ישראל, כך מסרו לחדשות 13 פקידים ישראלים בכירים.

הפקידים הבכירים ציינו כי במהלך שיחת טלפון שקיים ראש הממשלה נתניהו עם שר החוץ של ארצות הברית, מייק פומפאו, הוא ביקש ממנו להעביר מסר לראש ממשלת לבנון, סעד חרירי, לפיו במקרה שחזבאללה תתקוף בתגובה לאירוע הרחפנים, ישראל תראה בממשלת לבנון אחראית ותגיב נגד מדינת לבנון כולה. זאת, בלי לבצע הפרדה בין חזבאללה לבין לבנון.

Hezbollah Fighter Walk Near A Military Tank In Western Qalamoun
פעילי חזבאללה בסוריה | צילום: רויטרס

מוקדם יותר דיווח העיתון מפי גורמים בלבנון כי ראש הממשלה סעד אל-חרירי מנהל מגעים מתמשכים עם פומפאו, ועם גורמים בין-לאומיים נוספים בהם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, בבקשה לרסן במישור הדיפלומטי תקיפות נוספות של ישראל בלבנון ולמנוע ממנה לדרדר את המצב הביטחוני באזור.

לפי אותו דיווח, גורמים בממשלת לבנון מסרו כי אל-חרירי מקיים מגעים תוך הבנה כי חזבאללה יגיב לתקיפות המיוחסות לישראל, שכן בארגון מאמינים שהיא זו שנושאת באחריות להפרת כללי העימות בין הצדדים, לראשונה מאז פרסום החלטה 1701 של האו"ם. לדבריהם, אל-חרירי סבור שישראל מנסה לכפות מציאות חדשה בדרום לבנון כדי לשנות את כללי העימות לטובתה, ולכן גדל הסיכוי לעימות בין חזבאללה לישראל - שיכלול גם את סוריה ועיראק.