הפריימריז בליכוד: מנגנון המפלגה התגייס לטובת נתניהו • פרשנות

העובדה שמוסדות מפלגה תומכות ביושב הראש שלה - היא לא מפתיעה. אך ההירתמות של מנגנון הליכוד למען ניצחונו של ראש הממשלה בבחירות לראשות המפלגה הייתה טוטאלית לחלוטין

זמן צפייה: 04:45

המנגנון של מפלגת הליכוד התגייס לחלוטין לטובת ראש הממשלה בנימין נתניהו בפריימריז לראשות המפלגה שייערכו מחר (חמישי). אמנם הליכוד היא מהמפלגות הבודדות שעורכות פריימריז, ונכון לומר שהמנגנונים הפנימיים של כל מפלגה פועלים לרוב לטובת היושב ראש, אך ההתגייסות הנוכחית כלפי ראש הממשלה היא חד משמעית.

המנגנון של הליכוד דאג להקשות על ההצבעה, ולא מאפשר לחברי המפלגה להצביע בקלפי שהוא לא רשום בה – מה שמצריך מהמצביע לנסוע למקומות רחוקים. אך ההתגייסות המוחצנת ביותר היא של דובר הליכוד, שהוציא הודעה נגד חבר הכנסת גדעון סער כאילו הוא הדובר של נתניהו.

גדעון סער בכנס השקת קמפיין לפריימריז
גדעון סער בכנס השקת קמפיין לפריימריז | צילום: חדשות 13

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

השרה רגב: "לא ניתן לבוכרים לנצח"; סער: "בוכרי גאה"

ארדן הודיע כי יתמוך בנתניהו בפריימריז: "המועמד המתאים ביותר"

סער על טענות נתניהו: "התקפות מופרכות ובלתי ענייניות"

השרה רגב: "לא ניתן לבוכרים לנצח"; סער: "בוכרי גאה"

הקרבות בין מחנה סער לנתניהו לא פסקו גם ביממה שלפני ההצבעה. אמש נתפסה שרת התרבות מירי רגב באמירה שנויה במחלוקת, כאשר בזמן נאום בכנס באור יהודה אמרה "לא ניתן לבוכרים לנצח", והתייחסה לעדתו של בכיר הליכוד, גדעון סער, שמתמודד מול ראש הממשלה בנימין נתניהו בפריימריז במפלגה.

בתגובה לדבריה, סער כתב ברשתות החברתיות כי הוא "בוכרי גאה", והוסיף כי "בימים האחרונים מפיץ הצד השני פייק ניוז קיצוני: שקרים, הכפשות, השמצות ואף אמירות גזעניות. זוהי לא דרכנו. זוהי לא דרך הליכוד. התחייבנו לקמפיין מכובד ומכבד ועמדנו בכך. לצערנו קמפיין נתניהו נמנע מעימות רציני וענייני והחליט לנהל קמפיין שלילי ולא ענייני".

מירי רגב, גדעון סער
מירי רגב, גדעון סער | צילום: דוברות הכנסת, נועם רבקין פנטון, רויטרס

תגובת השרה מירי רגב: "בייאושם ובמצוקתם הגדולה בוחרים במטה סער לקחת אמירה הומוריסטית ולייחס לה גזענות. ראש המטה של סער באור יהודה הוא בוכרי, ומי שאמורה לסייע בהבאת בני הקהילה הבוכרית להצביע נתניהו, ג'נה כהן היא -: נחשו מה... בוכרית גם כן". "פניתי אליה במהלך הכנס אתמול ואמרתי לה שלא ניתן לבוכרים לנצח, כלומר שהיא תסייע בהבאת יותר מתפקדים, תושבי המקום, שבחלקם הגדול בוכרים להצביע נתניהו, לעומת אלו שיגיעו להצביע לסער. אין אדם בכנס שלא הבין את האמירה ואת הקריצה, בליכוד ישנן קבוצות שמייצגות בני עדות שונות ובני קהילות שונות ואני גאה מאוד על כך. פעלתי רבות למען העדה הבוכרית ואוסיף לפעול למענה ולמען כלל העדות בישראל. צר לי שגורמים מטעם מטה סער פועלים כדי לפגוע בי, הם עושים זאת בשם אידיאולוגיית אנטי ביבי, מבית מדרשם של השמאל", לשון התגובה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה לדברי רגב כי "מדובר בכתם של בושה לליכוד. מפלגה שהפכה למנותקת והפסיקה לספור בני אדם. ההתבטאות הגזענית של רגב נגד קהילת יהודי בוכרה בישראל לא יכולה לעבור לסדר היום, על ראש הממשלה נתניהו להודיע כי הוא משעה אותה מכל תפקידיה במטה הבחירות שלו".

בהמשך, נאם סער בכנס מעריב ואמר כי "קראתי לנתניהו להתייצב לעימות. במקום דיון ענייני, נענינו בהתקפות פרועות, השתלחויות, שקרים וניסיונות לדה לגיטימציה".