המשבר האמיתי סביב הסכם הגרעין עם איראן - עוד 60 יום • פרשנות

החודשיים הקרובים, שבסופם תדרוש טהראן פתרונות לסנקציות האמריקניות, יהיו מבחן לדבקות של מדינות אירופה בהסכם הגרעין - וליכולתן לפעול בצורה עצמאית תוך כניסה לעימות עם טראמפ

זמן צפייה: 06:57

החודשיים הקרובים, שבמהלכם איראן תשעה חלק מהתחייבויותיה במסגרת ההסכם ובסופם תדרוש פתרונות לסנקציות האמריקניות, יהיו מבחן לדבקות של מדינות אירופה בהסכם הגרעין, וליכולתן לפעול בצורה עצמאית ולהתעמת עם טראמפ. עד היום המעצמות לא הפגינו יכולות כאלה. בשלב זה, האולטימטום האיראני לא מהווה שבירת כלים - טהראן מנסה למצוא פתרון שיאפשר לה להישאר בהסכם הגרעין, ולא ייתן לטראמפ תירוץ לאחד את כל העולם נגדם. נראה כי המשבר הבא והחמור יהיה בעוד 60 יום.

הסכם הגרעין עם איראן הוא אחד מיסודות מדיניות החוץ של האיחוד האירופי - בשנה הראשונה לכהונת טראמפ נאבקו מעצמות אירופה למנוע את הפרישה האמריקנית מההסכם ונכשלו, ובשנה השנייה לכהונתו ניסו לשמר את ההסכם חרף הפרישה האמריקנית ולמצוא דרך לעקוף את הסנקציות. המהלך הזה לא הצליח, והביא למצב העניינים הנוכחי.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הסכם הגרעין והאולטימטום האיראני - כל מה שאתם צריכים לדעת

ארצות הברית הטילה סנקציות חדשות על ייצוא מתכות מאיראן

איראן הודיעה למעצמות: משעים חלק מהתחייבויותינו בהסכם הגרעין

שר החוץ האיראני, מוחמד זריף
שר החוץ האיראני, מוחמד זריף | צילום: רויטרס (ארכיון)

כזכור, אתמול (רביעי) הודיעה איראן לשגרירי חמש המעצמות שנותרו בהסכם הגרעין - בריטניה, צרפת, גרמניה, סין ורוסיה - על החלטתה להפחית את התחייבויותיה לכמה מסעיפיו למשך 60 יום. במשך זמן זה, הציבה טהראן אולטימטום למעצמות לספק לה פתרונות לסנקציות האמריקניות בתחום הנפט והבנקאות. במידה ואיראן לא תקבל את ההקלות שדרשה, היא תחריף את צעדיה, תסיר מעצמה את ההגבלות על רמת העשרת האורניום ותחזור להעשיר אורניום עד ל-20% - כך הודיעה המועצה לביטחון לאומי במדינה.

נוסף על כך, הודיעה טהראן על שדרוג הכור הגרעיני באראק. מדובר בכור שנמצא תחת מגבלות במסגרת הסכם הגרעין, שהאיראנים התחייבו לא להמשיך ולפתח אותו. הכור באראק נועד לייצור פלוטוניום, והוא חלק מהתוכנית הצבאית של משטר האייתוללות. כל זאת, לאחר שכזכור הממשל האמריקני הפעיל לפני כמה ימים סנקציות שאוסרות על איראן לייצא מים כבדים ולייצר אורניום מועשר.

"לא טראמפ ולא עשרה טראמפים אחרים יוכלו להחזיר את הגלגל אחורה". נשיא איראן רוחאני (ארכיון)
"לא טראמפ ולא עשרה טראמפים אחרים יוכלו להחזיר את הגלגל אחורה". נשיא איראן רוחאני (ארכיון) | צילום: ללא קרדיט

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, התייחס להצהרה של איראן והאשים את ארצות הברית בהתנהגות לא אחראית בנושא הסנקציות. לדבריו, כתוצאה מהחלטותיו של ממשל טראמפ, המצב שנוצר סביב הסכם הגרעין הוא "בלתי מתקבל על הדעת". בתוך כך, בקרמלין האשימו את מדיניות וושינגטון בנושא: "הנסיגה של איראן מהבנות הסכם הגרעין הן תוצאה של הפרובוקציות האמריקניות והלחץ הקיצוני על המשטר בטהרן"

גם בצרפת לא נותרו אדישים להצהרה האיראנית ואמרו כי אם טהראן לא תכבד את התחייבויותיה, הטלת הסנקציות תעלה שוב על הפרק. שר ההגנה הצרפתי הוסיף כי "אין דבר גרוע יותר מהיציאה האיראנית מהסכם הגרעין, כיוון שהאירופים מעוניינים להמשיך לקיים את ההבנות".

מאוחר יותר באותו יום, חתם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על צו מנהלי להטלת סנקציות נוספות על איראן הנוגעות להכנסותיה מייצוא מתכות, ואיים שינקוט צעדים נוספים אלא אם המדינה "תשנה את התנהוגתה לחלוטין". הסנקציות כוללות את המתכות ברזל, פלדה, אלומיניום ונחושת. לפי הבית הלבן, מדובר בעשרה אחוזים מכלל הייצוא של איראן. טראמפ הוסיף כי המהלך נועד להזהיר מדינות אחרות מפני עקיפת הסנקציות. "לא נהיה סובלניים כלפי סחר במתכות עם איראן", אמר.