איראן מבקשת לאותת לארה"ב: לא חוששים ממלחמה • פרשנות

אם איראן עומדת מאחורי הפיצוצים בספינות באיחוד האמירויות, הרי שהתקרית מגבירה את החשש לעימות ישיר בין המעצמות. בטהראן מנסים לשדר לטראמפ: אנחנו ששים אלי קרב - היזהר מאיתנו

זמן צפייה: 05:09

אם איראן עומדת מאחורי הפיצוצים בספינות באיחוד האמירויות, הרי שהתקרית מגבירה את החשש לעימות ישיר בין המעצמות. מדובר באירוע שמהווה את הגיץ הראשון בין שתי חביות הנפץ – בהתאם לתוכנית האיראנים.

איראן מנסה להעביר מסר לפיו היא מעוניינת להגיע לעימות, ומנסה לשדר לטראמפ - אנחנו ששים אלי קרב, היזהר מאיתנו. ייתכן שמדובר גם בהזמנה למשא ומתן מחודש. גם האופוזיציה האיראנית אומרת - הפכנו בני ערובה על ידי הגרעין האיראני, אנחנו הולכים למלחמה. אינדיקציה נוספת לכך היא תמונת הסלפי שצילם קאסם סולימאני, מפקד כוח אל-קודס של משמרות המהפכה, שהגיע לעיראק והצטלם עם ראשי מיליציות שיעיות במטרה להעביר מסר – איראן הולכת למלחמה.

עוד בחדשות 13:

בצל המתיחות במפרץ: "ארבע אוניות הותקפו בשטח איחוד האמירויות"

איראן: "אם ארה"ב תפעל נגדנו - נכה אותה על ראשה"

קאסם סולימאני, משמרות המהפכה
קאסם סולימאני בפגישות עם ראשי מיליציות שיעיות | צילום: החדשות 13

מוקדם יותר אתמול (ראשון) הודיעה איחוד האמירויות הערביות כי ארבע אוניות משא אזרחיות הותקפו בסמוך למים הטריטוריאליים בשטחה. זאת, לאחר שבבוקר דווח מפי כלי תקשורת איראניים על מיכליות שעולות באש בסמוך לאמירות פוג'יירה. הרשויות בפוג'יירה הכחישו אז את הדיווחים. ערוץ "אל-ערביה אל-חדת'" דיווח כי צוות חקירה בין-לאומי הגיע לפני זמן קצר לנמל פוג'יירה.

משרד החוץ הדגיש כי לא היו נפגעים בתקרית, והוסיף כי הרשויות חוקרות את נסיבות המקרה בשיתוף פעולה עם גורמים מקומיים ובין-לאומיים. עוד הובהר כי הפיצוצים לא הביאו לדליפה של דלק או חומרים רעילים מהספינות, ונכון לעכשיו הפעילות בנמל פוג'יירה מתנהלת כסדרה. משרד החוץ ציין כי אין אמת בשמועות לפיהן פעולות החבלה אירעו בתוך הנמל עצמו.

שר החוץ במדינה הצהיר כי "על הקהילה הבין-לאומית מוטלת האחריות למנוע ניסיונות לפגוע בנתיבי הסחר הימיים. חשיפת אוניות סחר למעשי חבלה, וסיכון אנשי הצוות שבהן - התפתחות מסוכנת".

אוניות משא בנסיכות אל פוג'יירה
אוניות משא באמירות אל פוג'יירה

בתוך כך, שגרירות ארה"ב בעיראק הורתה לנתינים האמריקנים השוהים במדינה לשמור על ערנות בשל המצב המתוח באזור. במקביל, מצרים גינתה את ההתקפה נגד אוניות איחוד האמירויות.

משרד החוץ של בחריין פרסם הודעה שבה גינה את פעולות החבלה. בהודעה נאמר כי פעולות החבלה הללו מהוות "מעשה עברייני מסוכן" עבור ביטחון השייט הימי באזור, וכי על הקהילה הבין-לאומית ליטול אחריות כדי להבטיח את ביטחון מעבר הספינות. בתוך כך, ראש ועדת הביטחון של הפרלמנט האיראני הצהיר כי הפיצוץ ליד נמל פוג'יירה מראה עד כמה האבטחה בדרום המפרץ הפרסי "שברירית כמו זכוכית".

מוקדם יותר אמר מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, אמיר עלי חאג'יזאדה, כי "אם ארצות הברית תפעל נגדנו, נכה אותה על ראשה". עוד הדגיש: "הנוכחות הצבאית האמריקנית במפרץ הפרסי היוותה בעבר איום. היום מדובר בהזדמנות".

בתוך כך, מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, הגיע לבגדאד וערך פגישות עם בכירי המיליציות השיעיות שם, בין היתר עם אבו מהדי אל-מוהנדס, סגן מפקד מיליציית "אל-חשד אל-שעבי". לפי חלק מהדיווחים, סולימאני ביקש מהם להתכונן לקראת השתתפות במלחמה נגד האמריקנים בעיראק.