המסרים בסביבת חזבאללה מעידים - לא תהיה תגובה נוספת • פרשנות

גורם בארגון הכריז שלא מעוניין בהסלמה, סגנו של נסראללה אמר שנקבעה משוואת כוח חדשה, ובלבנון אמרו שהתקרית "הוכלה נקודתית". מסרי הניצחון עשויים להעיד על כך שמבחינת חזבאללה - האירוע תם

זמן צפייה: 07:58

ארגון חזבאללה משווק את אירוע ירי טילי הנ"ט לעבר שטח ישראל מוקדם יותר היום (ראשון) כהצלחת הנקמה שהבטיחו שיעשו. גורם בכיר בחזבאללה ציין כי הארגון "אינו מעוניין בהסלמה" וסגנו של נסראללה הכריז על כי חזבאללה קיבע משוואת כוח חדשה. האמירות הללו יכולות להעיד על כך שבארגון הטרור בחרו להכיל את התגובה הישראלית ולחזור לשגרה.

במקביל, בלבנון מצהירים כי "הכילו את התגובה הנקודתית", והליגה הערבית אף הוציאה הודעה שארגון כמו חזבאללה לא יכול לעשות כל העולה על רוחו. כאמור, אם המשוואות לא שונו, ארגון חזבאללה אכן הכיל את האירוע הזה וניתן לצפות כי לא תהיה תגובה נוספת מצדו.

לכתבות נוספות בנושא >> 

סגנו של נסראללה על התקיפה: "הצלחנו לקבע את משוואת הכוח"

טילי נ"ט נורו מלבנון לעבר בסיס ורכבים בגבול – אין נפגעים

הסלמה בצפון: חזבאללה מותיר לעצמו פתח לתגובה עתידית • פרשנות

Lebanon's Hezbollah Supporters Chant Slogans During Last Day Of Ashura, In Beirut
תומכי חזבאללה בלבנון | צילום: רויטרס

מוקדם יותר, נעים קאסם, סגנו של מזכ"ל חזבאללה חסן נסראללה, התייחס לירי טילי הנ"ט לשטח ישראל ואמר: "חזבאללה הצליח לקבע את משוואות הכוח. במצב של מלחמה עם ישראל - אנחנו נרוויח. התחייבנו להגיב לכל תוקפנות של ישראל", את הדברים אמר בטקס לרגל החג השיעי - חג העשוראא.

"ישראל רצתה לבצע פעולה ביטחונית בדאחיה בלי להשאיר טביעות אצבעות - אך היא הסתבכה בכך, עליה לשלם את המחיר. חזבאללה רוצה לשמור על ההרתעה", הוסיף קאסם. בתוך כך, מזכ"ל המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני, התייחס לתקרית ואמר כי "הפעולה שביצע חזבאללה מדגישה את הרצון להתנגד בפני האיומים של אויבי ציר ההתנגדות הרוצים לזעזע את ביטחון האזור".

אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם בהערכת מצב לאחר ירי הנ''ט
אלוף פיקוד צפון אמיר ברעם בהערכת מצב לאחר ירי הנ''ט | צילום: דובר צה''ל

מספר טילי נ"ט נורו משטח לבנון לעבר בסיס צה"ל ורכבים צבאיים ביישוב אביבים - כתגובה למתקפה בביירות על מכשיר איראני לדיוק טילים, המיוחסת לישראל. דובר צה"ל רונן מנליס ציין כי נורו כשניים-שלושה טילי נ"ט, לפי הערכתו מסוג קורנט, לעבר מוצב אביבים ולעבר רכב צבאי מסוג "זאב" שמשמש אמבולנס. עוד הוסיף כי לא היו נפגעים, אך הג'יפ נחדר ויש פגיעה בעמדת המוצב: "חזבאללה לא מימש את ההישג שרצה. הוא רצה להרוג חיילים. כלי טייס תקף את החולייה, ונורו כ-155 פגזים". המרחב האזרחי בכל הגזרה חזר לשגרה מלאה וכלל חסימות הצירים הוסרו.

חזבאללה הוציא הודעה רשמית ובה טען כי "פגענו בכלי צבאי ליד אביבים וישנם נפגעים". לפי דיווח בערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, הפצצות צה"ל התבצעו באזור העיירות מארון א-ראס ויארון שבדרום לבנון, ומזל"טים ישראלים טסו בגובה נמוך מעל האזור. מצבא לבנון נמסר כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לכיוון העיירה מארון א-ראס, וכי ההפצצות הישראליות מובילות לשריפות באזור. שר החוץ של בחריין תקף את ממשלת לבנון על רקע האירוע: "התקפה של מדינה אחת כלפי מדינה אחרת אסורה על פי החוק הבין-לאומי. כשמדינה צופה מן הצד על קרבות בתוך גבולותיה שמסכנים את תושביה ואינה עושה דבר זה חוסר אחריות מצד אותה מדינה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים התייעצות ביטחונית טלפונית עם הרמטכ"ל, ראש המל"ל ובכירי מערכת הביטחון. נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס להסלמה ואמר כי "ידעו כל מבקשי נפשנו שאנחנו מוכנים ונכונים להגן על אזרחי ישראל בכל מקום בו יהיו ללא כחל וסרק. אנחנו מוכנים, ולא רוצים להראות לכם עד כמה. שימו לב, השקט יכול לשרור רק בשני צידי הגבול". את הדברים אמר בפתח פגישתו עם ראש ממשלת אתיופיה. במקביל, ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי פנה לארה"ב, לצרפת ולגורמים נוספים בקהילה הבין-לאומית כדי למנוע הידרדרות של המצב הביטחוני בגבול לבנון-ישראל.