חמאס עשה עסקה טובה: למרות הירי – ישראל מיישמת ההסכם • פרשנות

הארגון מנסה למנוע את המשך השיגורים לעבר ישראל, שככל הנראה בוצעו על ידי גופים שמנסים לחבל במאמצי ההסדרה. בצה"ל הוחלט להעניק ההקלות - ובמקביל לתגבר הכוחות באזור

הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה
אסמאעיל הנייהבמוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה | צילום: צילום פלסטיני

המשך הירי לעבר ישראל עשוי לפוצץ את מאמצי ההסדרה - וזה בדיוק מה שמנסים לעשות הארגונים שעומדים מאחורי הירי. בחמאס לא אהבו את השיגורים, שכנראה נעשה על ידי הג'יהאד האסלאמי, אבל בצה"ל מבינים שאלה אנשים שמנסים להכשיל את מאמצי ההסדרה, ולכן הוחלט - למרות הירי - להמשיך בהקלות לפלסטינים: פתיחת המעברים והרחבת אזורי הדייג.

נראה שחמאס עשה עסקה טובה – הוא ירה "בטעות" טילים בשבוע שעבר, במהלך סוף השבוע והבוקר – וזה השתלם לו. ישראל כבר מיישמת את ההסכם, ואילו חמאס הכניס שני אלמנטים מעורפלים להסכם: הראשון הוא מה יקרה כאשר יפגעו פלסטינים שיגיעו להפגין בגדר, והשני – מה יעלה בגורל הארגונים הסוררים שעומדים מאחורי הירי. מדובר בעסקה משתלמת מבחינת חמאס: הוא גם קיבל את ההקלות המבוקשות -  וגם הכניס אלמנטים לא ברורים.

ברקע הדברים, ניתן לראות פעולה נמרצת של חמאס במטרה למנוע את חידוש הירי. צה"ל השאיר כוחות מתוגברים סביב עזה, מתוך הבנה שהימים הקרובים יהיו שבריריים ולכן הם יקבעו אם נלך להמשך אלימות - ואז לא יהיה מנוס מפעולה רחבה יותר.

הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה
הנייה במוקד ההפגנות ממזרח לעיר עזה | צילום: צילום פלסטיני

ברקע מאמצי ההסדרה - שקט מתוח בדרום

מוקדם יותר היום נשמעה התרעת "צבע אדום" במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב. מדובר צה"ל נמסר כי הרקטה שנורתה לעבר ישראל - נפלה בשטח הרצועה. מוקדם יותר הבוקר, נפתחו מעברי הגבול ארז וכרם שלום - כחלק מהבנות הרגיעה עם חמאס. בתוך כך, איחוד הדייגים בעזה מסר לתקשורת ברצועה כי ישראל הסכימה להרחיב את מרחב הדיג לחופי הרצועה ל-12 מייל. בהמשך יורחב מרחב הדייג ל-15 מייל.

"סוף השבוע האחרון היה כמו סרט עם עלילה שהסוף שלה ידוע מראש", סיפר בני חסון, תושב קיבוץ כיסופים שבעוטף עזה ל-"החדשות" עם יעקב אילון. "כרגע אין שום סבב, רק כוחות צה"ל על הגדר – אנחנו ממשיכים לשמוע את קולות הנפץ. פה ושם יש אזעקת צבע אדום, פעם זה בטעות ופעם זה אמת – וזה המצב.

"באזור שלנו – לתת לנו דרכונים, להכריז עלינו כמדינה שנייה בתוך ישראל ולתת לנו לעשות את הדברים בעצמנו. כי מי שמכתיב לנו את היומיום זה לא מדינת ישראל אלא החמאס. כל בוקר אנחנו קמים ומחליטים אם יהיה בית ספר או לא לפי איך שהתנהל הלילה. כשהחמאס מכריז על הכרזת אש – אנחנו חוזרים לחיים".

מפקדי פיקוד דרום בגבול הרצועה
מפקדי פיקוד דרום בגבול הרצועה | צילום: דובר צה''ל

חמש רקטות נורו הלילה מרצועת עזה לשטח ישראל, ונחתו ככל הנראה בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתגובה, טנקים של צה"ל תקפו מטרות ברצועה. על פי דיווחים פלסטיניים, הותקפו היעדים סמוך לדיר אל-בלח שבמרכז הרצועה. זאת, בתום יום של הפגנות מאופקות יחסית בגדר הרצועה, שאירעו לציון יום האדמה וברקע המגעים לגיבוש הבנות בתיווך המשלחת המצרית.

זמן קצר קודם לכן, אמר ראש הממשלה נתניהו: "ההנחיה שלי עכשיו היא להשאיר את הכוחות במקום. אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזו תימשך, אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מנהלים את העניינים - מפעילים כוח כשצריך, ונמנעים אם אפשר ממלחמות מיותרות. אנחנו עושים את זה לא רק בגזרה הדרומית, אלא גם בצפונית, בהצלחה בלתי רגילה. בלמנו את איראן, אנחנו הולמים שם כשצריך, אבל נמנעים שוב ממלחמה מיותרת".

בתום הפגנת "צעדת המיליון" שנערכה אתמול בגבול רצועת עזה, נמסר מדובר צה"ל כי רמת האלימות הנמוכה הייתה בין היתר כתוצאה מאנשי חמאס שחצצו בין המפגינים לגדר. בשיא ההפגנה השתתפו 40 אלף מפגינים, שלושה נהרגו מאש צה"ל ו-207 נפצעו - כך לפי משרד הבריאות הפלסטיני. לאחר מכן, בכיר בחמאס הודיע כי ייתכן ויגיעו להבנות עם ישראל בימים קרובים. כמו כן, הצוות העליון המארגן את ההפגנות הודיע כי הוא קורא לציבור בעזה להשתתף בהפגנות גם ביום שישי הבא.

רוב המפגינים ישבו במקום, נמצאו במרחק של כמה מאות מטרים מהגדר ולא רצו אליה, בעקבות ההבנות אמש של חמאס וישראל בתיווך מצרי. בניגוד להפגנות קודמות, סדרנים של חמאס מנעו מרוב המפגינים לרוץ אל הגדר. בצד הישראלי היו כוחות רבים של הנח"ל ויחידות מיוחדות.

מצה"ל נמסר כי רוב המפגינים היו במאהלים הפנימיים וכי רמת האלימות הייתה נמוכה משישי רגיל לאור היערכות צה"ל מראש וההרתעה של צה"ל. כמו כן, הדגישו בצה"ל כי הריסון שהפעילו מאות אנשי חמאס עם ווסטים כתומים שחצצו בין ההמון לגדר היה כזה שמעולם לא נראה כדוגמתו בשנה האחרונה. לפי צה"ל מדובר בהוכחה לכך שחמאס שולט בגובה הלהבות. במסגרת ההפגנות היו אירועי אלימות בין המפגינים לפקחי חמאס. כמו כן, היו מצרים שהסתובבו בשטח והיו חלק מהמנגנון שמנע הסלמה.

צה"ל הבהיר כי סיבות נוספות לרמת האלימות הנמוכה היא תקיפות צה"ל השבוע. "הריסון של חמאס איפשר לנו להיות מאופקים יותר", מסר רונן מנליס, דובר צה"ל. "עדיין הכול שברירי מאד. אני לא מקבל לילות שהעוטף לא יכול לישון בהם. עדיין לא משחררים את הכוחות".