החלטת חמאס שלא להצטרף לירי הג'יהאד - מחזקת את כוחו • פרשנות

רבים מתושבי עזה אומנם מאשימים את הארגון וסבורים שההחלטה שקיבל נובעת מפחד. אולם, ההרתעה של חמאס התעצמה, וכעת ישראל עשויה להתייחס אליו כגוף שיש להגיע עמו להבנה – ולא לעימות

זמן צפייה: 02:33

מבצע חגורה שחורה: החלטת חמאס שלא לתמוך בג'יהאד האסלאמי ולעמוד בצד במשך הסבב האחרון חיזקה את הארגון הגדול ברצועה. רבים ברחוב העזתי אומנם לא ראו בעין יפה את ההחלטה, כאשר בין היתר חלק מהאוכלוסייה כינה את חמאס "חולדות ועכברים שנכנסו למחילות מהפחד", אולם מבחינה מדינית, כוחו התעצם.

הסיפור האמיתי בסבב האחרון אינו הגי'האד האסלאמי. הארגון הקיצוני קטן, וסבב שלו מול ישראל הוא "לא כוחות". למעשה, סבב כזה רק מדגיש את העוצמה של חמאס לעומת הארגונים האחרים ואת השליטה שלו ברצועה. נוסף על כך, ההרתעה שלו גדלה וכעת מתייחסים אליו בישראל כגוף חזק מבחינה מדינית, שיש להגיע אליו להבנה ולא לעימות.

כתבות נוספות בנושא >>

אחרי השיגורים אמש: צה"ל תקף ברצועה; הלימודים בעוטף בוטלו

שתי רקטות נורו לעבר ישראל – ויורטו; צה"ל תקף ברצועה

חזרה לשגרה? מטח הרקטות באמצע יום הלימודים בנתיבות

יחיא סינוואר בעצרת לציון 31 שנה להקמת תנועת החמאס
יחיא סינוואר בעצרת לציון 31 שנה להקמת תנועת החמאס | צילום: חדשות עשר

אחרי השיגורים אמש: צה"ל תקף ברצועה

צה"ל תקף הלילה (שישי) יעדי טרור של הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, לאחר שכעשר רקטות שוגרו אתמול לעבר עוטף עזה - למרות הפסקת האש שנכנסה לתוקפה אתמול לפנות בוקר. בעקבות הירי, הוחלט לבטל את הלימודים באשקלון, בשדרות וביישובי העוטף.

בין היעדים שהותקפו היה מתחם צבאי ששימש, בין היתר, כאתר לייצור רכיבים המשמשים לייצור רקטות, ומפקדת חטיבת חאן יונס, שבה נמצאים כמה משרדי מפקדים של הארגון - כך נמסר מדובר צה"ל. לפי דיווחים פלסטיניים, הותקף גם מתקן קומנדו ימי של הארגון.

הסלמה במצב הביטחוני
הסלמה במצב הביטחוני | צילום: רויטרס

כאמור, אתמול הופרה הפסקת האש עם שש אזעקות שנשמעו במהלך היום, וכעשר רקטות שנורו לעבר שדרות ויישובי עוטף עזה. בצה"ל העריכו כי פלגים קטנים מנסים לחבל בהפסקת האש. עם זאת, ההערכה במערכת הביטחון היא שהירי ייפסק.

אתמול ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בחמ"ל המבצעים המיוחדים של השב"כ, שממנו נוהל המבצע לסיכולו של בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל-עטא, שחיסולו החל את מבצע "חגורה שחורה".

בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל-עטא, שחוסל ברצועת עזה
בכיר הג'יהאד האסלאמי, בהאא אבו אל-עטא, שחוסל ברצועת עזה | צילום: חדשות 13

נתניהו נפגש עם העובדות והעובדים מהיחידות המבצעיות הטכנולוגיות והמודיעיניות שהשתתפו במבצע, שיבח אותם ובירך על הפעולה המוצלחת. ״מדובר במבצע ייחודי בו הפגנתם תעוזה יוצאת דופן ויצירתיות, אשר הביאו לתוצאה מוצלחת ביותר עבור ביטחון ישראל", אמר ראש הממשלה. "בשם אזרחי ישראל - אני מצדיע לכם".

עוד לפני הירי לעבר שדרות אמש, החליטו ראשי הרשויות בעוטף עזה שלא לקיים היום לימודים במוסדות הלימוד שברחבי העוטף. לאחר הירי, גם באשקלון הודיעו על ביטול הלימודים. "אנו עומדים בקשר עם צה"ל ובוחנים את ההתפתחויות. כרגע אין שינוי בשאר הנחיות ההתגוננות", נמסר מרשויות העוטף. "ההחלטה התקבלה מתוך דאגה לתלמידים ולצוותים החינוכיים". בתוך כך, בחמאס הודיעו על ביטול ההפגנות על הגדר היום.

כזכור, אתמול בשעות הצהריים הודיע צה"ל כי בתום הערכת מצב בפיקוד הדרום, הוחלט להסיר את כלל המגבלות באזור עוטף עזה ומערב לכיש. במקביל, נפתחו מחדש המעברים כרם שלום וארז בגבול רצועת עזה, ומרחב הדייג  של הדייגים הפלסטינים הוחזר ל-15 מיילים ימיים. זאת, לאחר שהג'יהאד האסלאמי הסכים להפסקת אש שהחלה בשעה 5:30.