ההסכם החלקי עם חמאס מציב את ישראל על סף הסלמה תמידי • פרשנות

ירי הרקטה שפגעה בישיבה בשדרות מסמל את שאיפות ארגון הטרור להגדיל את מענקי הכסף הקטארי הנכנסים לרצועה. במקביל, ההתחייבויות העמומות של שני הצדדים מונעות מישראל להציב גבול ברור לחמאס

זמן צפייה: 02:59

ירי הרקטה לעבר ישראל אמש (חמישי) הוא סממן לשאיפות חמאס להגדיל את סכומי הכסף הקטארי שנכנסים לרצועת עזה. כשבמקביל, הפרחת בלוני הנפץ לעבר יישובי עוטף עזה השבוע, מסמנת את התקרבותו של סבב הסלמה נוסף.

ישראל נמצאת בימים אלו במצב של סף הסלמה תמידי מול חמאס, וזאת בשל ההסכם הבעייתי שהושג מול הארגון. בהסכם הפסקת האש אמנם סוכם מה ייתן כל אחד מהצדדים בתמורה לרגיעה, אך לא סוכמו הקצב והכמות. בשל כך, ישראל אינה יכולה "לחנך" את חמאס לעמוד בהסכם.

עוד בחדשות 13:

גנץ על הירי לשדרות: "יש לשים את בכירי חמאס על הכוונת"

נס בשדרות: רקטה פגעה בישיבה – ונבלמה על ידי קורת המבנה

לראשונה מאז הפסקת האש: בלוני נפץ הופרחו לעבר עוטף עזה

תקיפת צה''ל ברצועת עזה
תקיפת צה''ל ברצועת עזה | צילום: דובר צה''ל

בתגובה לירי הרקטה לשדרות: צה"ל תקף מטרות חמאס ברצועה

חיל האוויר תקף הלילה מוצבים ומטרות של חמאס בעזה. זאת בתגובה לירי הרקטה לעבר ישראל אמש, שפגע בישיבה בשדרות. למבנה נגרם נזק, אך הרקטה נבלמה על ידי קורה ונמנעה פגיעה בתלמידים ששהו באותה שעה במקום. מדובר צה"ל נמסר: "הותקפו מספר יעדי טרור בהם תשתיות טרור במתחמים צבאיים וכן מתחם צבאי של הכוח הימי של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה".

כאמור, אמש נורתה רקטה מרצועת עזה ופגעה ישירות בישיבה בעיר שדרות. אזעקת צבע אדום הופעלה בעיר ובמועצה האזורית שער הנגב, וצה"ל מסר כי זוהה שיגור אחד משטח הרצועה. ככל הנראה, הרקטה שוגרה מאזור בית חנון שבצפון עזה. הלימודים בעוטף עזה מתקיימים כרגיל.

תוצאות הפגיעה הישירה בבניין ישיבת לב לדעת ליד בית חב''ד, שדרות
תוצאות הפגיעה הישירה בבניין ישיבת לב לדעת ליד בית חב''ד, שדרות | צילום: חדשות 13

הרב משה זאב פיזם, שליח חב"ד בשדרות, סיפר: "ישבנו במבנה הסמוך בבית חב"ד, היינו עסוקים בשיעור תורה ובאמצע השיעור הייתה אזעקת צבע אדום, ותוך שניות פיצוץ אדיר, חזק, שהקפיץ את כולנו. רגע אחרי זה הבנו שאנחנו חיים. הטיל פגע במבנה של ישיבת ההסדר הסמוכה לבית חב"ד. היה נס גדול, יש רק נזק במבנה ואין נזק לאף אחד בגוף ובנפש". אשר פיזם, שהיה בתוך בניין הישיבה, סיפר: "היינו בשיעור שבועי, שמענו צבע אדום ואז פיצוץ אדיר, יצאנו וראינו נזק גדול במקום. זה תמיד מפחיד ,זה לא יכול להימשך ככה. חייבים להביא שקט".

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הגיב לירי על הישיבה ואמר: "כשמתעסקים בדייגים והעברת פרוטקשן מקטאר לא פותרים את המשבר בעוטף ואת התוצאה רואים בשטח. אז מה עושים אחרת? ראשית תוקפים בעוצמה רבה וחסרת תקדים. שמים את הכוונת על בכירי חמאס. יוזמים הפסקת אש בתיווך בינלאומי ולא נותנים לחמאס להכתיב אותה".

"אחר כך מנצלים את השקט ליוזמה מדינית עם מנופים כלכליים - פרויקטים של התפלת מים וחשמל ותעסוקה של אלפי פועלים ועובדי הייטק בישראל וברמאללה, שיהיו תלויים בשמירה על השקט. אנחנו מחויבים לעשות הכל כדי להחזיר את היוזמה לידינו ואת השקט ואורחות החיים לתושבי הנגב המערבי". את הדברים כתב גנץ בחשבון הפייסבוק שלו.

[brightcove_iframe video_id='news-politics-security-20190613-2312' autoplay='0' credit='' desc='הרב משה זאב פיזם, שהיה בסמוך לזירת פגיעת הרקטה' kid='1_z3b5l8m4' duration='55'']

בלילה שבין רביעי לחמישי נורתה רקטה לעבר המועצה האזורית אשכול, סמוך ליישוב נירים, ויורטה על ידי כיפת ברזל. בעקבות זאת מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מנהרת טרור של חמאס בדרום הרצועה. זאת, לאחר שצה"ל ביטל את מרחב הדיג ברצועה, בעקבות הפרחת בלוני הנפץ והתבערה לעבר יישובי העוטף.

ביום רביעי הופרחו שני בלוני נפץ מרצועת עזה לעבר שטח ישראל והתפוצצו מעל אחד היישובים במועצה אזורית אשכול. זאת, בפעם הראשונה מאז הפסקת האש. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק באירועים. גם הפרחת בלוני התבערה מהרצועה נמשכו – כאשר פרצו שמונה שריפות בעוטף, ומתחילת השבוע היו כ-20 דליקות. ביום שלישי שוגרו תשעה בלוני תבערה לעבר יישובי הדרום, ובעקבות זאת צה"ל הודיע על צמצום מרחב הדיג ברצועה לטווח של עד שישה מיילים ימיים, ובהמשך כאמור, החליט לסגור לחלוטין את מרחב הדיג.