בדרך לאחוז החסימה? הוורטיגו של חולדאי ואנשיו • פרשנות

על פי סקר "שישי", מפלגתו של ראש עיריית תל אביב צוללת מ-9 ל-5 מנדטים. לא מדובר באירוע מקומי אלא במגמה. במפלגה מאבדים כיוון ועלולים להצטרף לשורת מפלגות הגוש שנעות ב"אזור המסוכן"

זמן צפייה: 15:35

בחירות 2021: אמש פורסם בתוכנית "שישי" סקר מנדטים לפיו מפלגתו הטרייה של רון חולדאי, ה"ישראלים", צונחת לחמישה מנדטים, אחרי שבסקר קודם, לאחר הקמתה, היא זכתה לתשעה מנדטים. לא מדובר בתנועה טקטית מקומית, אלא בצלילה שעלולה ללכת ולהתגבר.

חולדאי ומפלגת "הישראלים" אמורים היו להיות ההבטחה הגדולה של גוש המרכז-שמאל, אבל בימים האחרונים נראה שהקוקפיט של הטייס רון חולדאי נמצא בוורטיגו. כשטייס חווה ורטיגו הוא למעשה לא יודע לאיזה כיוון הוא טס, וזה מה שקורה לראש עיריית תל אביב ואנשיו. הם לא מבינים שהם צוללים למטה.

רון חולדאי
רון חולדאי | צילום: חדשות 13

במרכז שמאל בשלב הזה יש יותר מידי מפלגות שנמצאות סמוך ל"אזור המסוכן", קרוב מדי לאחוז החסימה. לא רק חולדאי עם 5 המנדטים שלו, אלא גם מרצ שעומדת על 5 מנדטים לפי הסקר וכחול לבן שנמצאת אפילו קרוב יותר לשם, עם 4 מנדטים.

נתון מעניין נוסף שכדאי לשים לב אליו בסקר הוא בחינת האפשרות שאהוד ברק יעמוד בראשות מפלגת העבודה. על פי הסקר, בתרחיש שכזה מפלגת העבודה מטפסת מעל לאחוז החסימה אל עבר החמישה מנדטים, על חשבונו של חולדאי שיורד לארבעה מנדטים.

אהוד ברק
יחזור לשקם את מפלגת העבודה? אהוד ברק | צילום: חדשות 13

תרחיש שכזה הוא ספקולטיבי, ברק לא הצהיר עד כה בכלל שהוא מתכוון לשוב לפוליטיקה, אולם לעתים סקרים יוצרים מציאות. כך או כך דבר אחד ברור: מי שחפץ בטובתו של גוש המרכז שמאל צריך לפעול לחיבורים כבר כעת, מוקדם מהצפוי, שכן עדיף מוקדם ממאוחר.