חוק המצלמות עלול לשמש בסיס לערעור תוצאות הבחירות • פרשנות

לאור העובדה כי הממשלה אישרה הכנסת פקחים מטעם מפלגות לקלפיות בעוד שוועדת הבחירות אסרה על כך, עלולים להיווצר עימותים בקלפיות וייתכן שהתוצאות לא יהיו ברורות גם זמן רב אחרי ההצבעה

זמן צפייה: 07:20

חוק המצלמות שעבר היום (ראשון) בממשלה ומסעיר את המערכת הפוליטית כולה, עלול גם להוות בסיס לערעור תוצאות הבחירות בבוקר 18 בספטמבר. בעוד ועדת הבחירות אסרה על שימוש מפלגתי במצלמות – הממשלה אישרה אותו. במקרה בו אדם ישלוף מצלמה בקלפי – טרם ברור תחת איזה חוק הוא יישפט, של הממשלה או של הוועדה.

אם הבחירות יהיו צמודות, חוק המצלמות עלול להביא לעימותים בין כוחות שונים בקלפי, ויכול להיגרם מצב שבו אין חוקים ברורים באילו נסיבות ניתן לפסול קלפי. במקרים כמו בבחירות הקודמות, כאשר למפלגת הימין החדש היו חסרים כמה מאות קולות כדי לעבור את אחוז החסימה, עלול להיווצר מצב בו תוצאות הבחירות לא יהיו ברורות גם בשבועות שלאחר 17 בספטמבר.

עוד בחדשות 13:

היועמ"ש עשוי להסכים לחוק המצלמות – אם ירוכך • פרשנות

סערה בכנסת לאחר אישור חוק המצלמות: "נתניהו מכין הקרקע לכאוס"

חרף התנגדות היועמ"ש: הממשלה אישרה את חוק המצלמות

קלפי
קלפי | צילום: רויטרס

במקביל לאישור חוק המצלמות בממשלה, פרסמה היום ועדת הבחירות את מתווה הפיקוח שלה בקלפיות. המתווה אושר על ידי כל נציגי הוועדה, בהם נציג הליכוד ח"כ דוד ביטן. המתווה יכלול סיירת פיקוח על טוהר הבחירות שתהיה מורכבת מ-3,000 מפקחים, חלקם עורכי דין ורואי חשבון, אשר יהיו מצוידים במצלמות גוף משוכללות שעומדות בתקן של המשטרה.

המפקחים יסיירו במהלך יום הבחירות בכל הקלפיות בארץ, ויוכלו להפעיל את המצלמות רק באישור נציגי ועדת הבחירות המרכזית במקרה ויעלה חשש לפגיעה בטוהר הבחירות. בנוסף, בעת ספירת הקולות, הליך הספירה יצולם במלואו בקלפיות בעייתיות מן העבר ובקלפיות שנבחרו על פי קריטריונים שגיבשה הוועדה.

מיקי זוהר (הליכוד) שוקל להוסיף לחוק המצלמות סעיף שישלול את יום השבתון מאנשים שלא יגיעו להצביע. שלילת יום השבתון היא דרישה של ישראל ביתנו, כך שמדובר בצעד שנועד להבטיח את תמיכתם בחוק.עם זאת, ההליך קשה עד בלתי אפשרי - רישום כל מי שהגיע ולא הגיע להצביע, זיהוי במצלמות ואז שלילת השבתון.

בחירות 2019
בחירות 2019 | צילום: חדשות 13

כאמור, מוקדם יותר היום אישרו שרי הממשלה פה אחד את חוק המצלמות, חרף עמדת היועמ"ש אביחי מנדלבליט שבצעד חריג השתתף בישיבה על מנת להביע את התנגדותו והצהיר כי "‏אני בעד מצלמות - אבל צריך לדעת איך לעשות את זה נכון".

ראש הממשלה נתניהו אמר במהלך הישיבה כי "אני מבין למה לפיד, גנץ וליברמן מסכימים עם הרשימה המשותפת נגד פיקוח במצלמות על הקלפיות, כדי לאפשר זיופים וגניבת בחירות. אני לא מבין למה הגורמים המשפטיים מעלים טיעונים טכניים מופרכים במקום להתייצב בעד שמירה על טוהר הבחירות, במקום לעשות את תפקידם". בפתח הישיבה אמר נתניהו כי "כל אחד מצלם. הכול בסטורי. אז דווקא את אולם הקלפיות אי אפשר לצלם? מצלמות לטוהר הבחירות זה שקוף וזה צודק".

בני גנץ
בני גנץ | צילום: אלון מאור

אישור החוק בממשלה עורר סערה במערכת הפוליטית. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, התייחס לחוק שאושר ואמר: "מי שמערער על ההליך הדמוקרטי הבסיסי ביותר, לא ראוי להנהיג את המדינה. נתניהו רוצה לפגוע בלגיטימציה של תוצאות הבחירות העתידיות, ומכין את הקרקע לכאוס ביום הבחירות ואחריהן", גנץ הוסיף: "כחול לבן תגבה כל החלטה של ועדת הבחירות המרכזית והיועץ המשפטי לממשלה, ותילחם למען טוהר הבחירות".

מוועדת הבחירות נמסר: "נשיאות הוועדה סברה כי יש במתווה זה הסדר מספק לכל ההסתייגויות שהועלו, וכי נקיטה בדרך אחרת עלולה לפגוע בטוהר הבחירות ובסדר התקין של הבחירות".