הפלס' מתנגדים לוועידה בבחריין - בגלל מה שיבוא אחריה • פרשנות

אבו מאזן ובכירים פלסטינים נוספים צפויים להחרים את הפסגה הכלכלית, כיוון שהם יודעים שהיא רק החלק הראשון של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ - שכוללת דרישות מדיניות שהם מתנגדים להן

זמן צפייה: 01:00

הבית הלבן הודיע שלשום בגאווה כי ב-25 ביוני תתקיים ועידה בת יומיים בבחריין לעידוד השקעה כלכלית בעזה ובגדה המערבית. אלא שהמשתתפים אולי החשובים ביותר, הפלסטינים, לא יגיעו לכנס מאחר והם יודעים שהדיון יתחיל בכלכלה וימשיך ליוזמות מדיניות שהם לא מעוניינים בהן. הפלסטינים, מן הסתם, מעדיפים דיון על גבולות 67' מאשר על משאיות שעוברות את המחסום.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אומנם לא הגיב עד כה לקיום הוועידה, אך דברי ראש הממשלה ושר החוץ הפלסטינים, שאמרו שמי שישתתף בכנס הוא בוגד, מעידים כי גם הוא יחרים אותה. כמו כן, הפלסטינים מקבלים חיזוק מהרוסים, שהודיעו כי הם מתנגדים ל"עסקת המאה" של טראמפ.

לכתבות נוספות בנושא >> 

שר פלסטיני: נחרים את הוועידה הכלכלית של ארה"ב בבחריין

תוכנית השלום יוצאת לדרך: ועידה כלכלית תתקיים בבחריין ביוני

ראש הממשלה הפלסטיני: "תוכנית השלום של טראמפ נולדה מתה"

יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
יו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן | צילום: החדשות 13

מוקדם יותר אתמול, השר לפיתוח חברתי ברשות הפלסטינית חמד מג'דלני אמר כי "הבכירים הפלסטינים לא ישתתפו בוועידה הכלכלית שתיערך בבחריין בחודש הבא", כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות רויטרס. זאת, בתגובה להודעת הבית הלבן מאמש על קיום הוועידה ב-25 ביוני, לעידוד כלכלית בעזה ובגדה המערבית.

נוסף על כך, איש העסקים הפלסטיני בשאר אל-מסרי אמר כי קיבל הזמנה להשתתף בוועידה בשם "שלום למען שגשוג" במנאמה, בירת בחריין. אל-מסרי כתב בדף הפייסבוק שלו כי לא ייטול חלק בוועידה זו וכך גם לא אף אחד מעובדי החברה שלו "OVA". עוד ציין כי אינו מתכוון לקחת חלק בשום אירוע שהוא מחוץ לקונצנזוס הלאומי-פלסטיני, והוסיף שהפלסטינים מסוגלים לקדם את הכלכלה שלהם בעצמם - ללא התערבות זרה. כמו כן, כתב  כי "רעיון 'השלום הכלכלי' הוא ישן, וכפי שהעם הפלסטיני דחה אותו בעבר, כך הוא דוחה אותו כעת".

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, התייחס מוקדם יותר אתמול להודעת הבית הלבן על קיום הוועידה, ואמר: "לא התייעצו איתנו בנושא הוועידה המתוכננת". לדבריו, "המשבר הכלכלי ממנו סובלת הרשות הפלסטינית נובע ממלחמה כלכלית נגדנו, שמטרתה לסחוט מאיתנו עמדה מדינית. פתרון הסכסוך צריך להיות מדיני - והוא צריך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית".

אבו מאזן מברך את מוחמד אשתייה, שמונה לראש הממשלה של הרשות הפלסטינית | צילום: רויטרס

בכיר הרשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, הגיב אף הוא להודעה בדבר קיום הוועידה: "לא קיימו איתנו התייעצות בנושא הוועידה. כל הניסיונות לקדם נורמליזציה כלכלית של הכיבוש הישראלי ושל פלסטין יידחו".

שלשום הודיע הבית הלבן כי ב-25 ביוני תתקיים ועידה בת יומיים בבחריין, לעידוד השקעה כלכלית בעזה ובגדה המערבית. לראשונה צפויה להגיע למדינה משלחת של אנשי עסקים ועיתונאים ישראלים. הוועידה תהיה חלק מתוכנית השלום של טראמפ, שחלקה הכלכלי יתפרסם באמצע חודש יוני. הפרק המדיני בתוכנית יפורסם במועד מאוחר יותר.

שר האוצר האמריקני מנוצ'ין יוביל את המשלחת האמריקנית לוועידה בבחריין יחד עם ראש צוות השלום של הבית הלבן ג'ארד קושנר. לוועידה יוזמנו שרי אוצר ממדינות ערב וממדינות המערב וכן אנשי עסקים וראשי חברות כלכליות גדולות מרחבי העולם.