אסד צבר ביטחון - והעמימות נשברה

צה"ל שמר במשך תקופה ארוכה על עמימות, אך היה ברור שמדובר בעניין שברירי. אסד פעל ברוח גבית מרוסיה ושיגר טילים לעבר המטוסים - וחיל האוויר יירט. רוני דניאל בטור פרשנות

רוני דניאל
על פי מקורות זרים, זה לא היה הלילה הראשון שבו מטוסי חיל האוויר פוגעים במשלוחי נשק, שמגיעים בדרך כלל מאירן לסוריה ומשם לעיתים לחיזבאללה. אבל בכל זאת זה היה לילה שונה: ישראל נקטה עד כה במדיניות של עמימות – כלומר, לא לוקחים אחריות, לא מגיבים בפרסומים בתקשורת הבינלאומית וגם לאסד היה נוח להישאר בצד העמום כי הודאה מצידו שצה"ל תקף הייתה יכולה להביא עליו לחצים להגיב – וכך זה נמשך כבר כמה שנים. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת הפעם כאמור זה שונה: עצם העובדה שצה"ל יירט טיל ששוגר לעבר המטוסים באמצעות טיל "חץ", שזו לו הפעלה מבצעית ראשונה, חושפת את מה שמתרחש באישון לילה ובשקט יחסי.
האירוע מתגלגל כך: מידע מודיעיני מדויק מאפשר תקיפה של משלוח טילים כבדים ומדויקים - ואסד שצובר ביטחון בשל המעורבות הרוסית, מקבל החלטה לשגר טילי SA5 לעבר המטוסים. מערך הטילים נגד טילים של חיל האוויר מזהה את השיגורים ומפעיל לעברם מיירט – טיל "חץ". אלמלא השיגורים לעבר המטוסים, גם זה היה לילה שהיה מסתיים בשקט עם פרסומים בכל מיני מקומות על "תקיפה של חיל האוויר". היה ברור שבאיזשהו שלב מדיניות הפעלת הכוח של צה"ל תוך שמירה על עמימות ואי-הודאה במעשה תישבר מתישהו, וזה קרה אמש: אין זו פעם ראשונה שטילים משוגרים לעבר מטוסי חיל האוויר, שפרופיל הטיסה והפעולה שלהם משאיר אותם רחוקים והם אינם נחשפים לסיכונים של ממש. ישראל הכריזה על מדיניות של מניעת הגעת נשק מתקדם לידי חיזבאללה, בתחום טילי קרקע-קרקע, טילים נגד מטוסים וטילי חוף-ים. ברוח הגישה הזו פעלו מטוסי חיל האוויר, לא בפעם הראשונה, אבל הכל עדיין תחת העמימות המדוברת.
שאלת השאלות אם כן תהיה מכאן ואילך: מה יקרה בפעם הבאה שהמודיעין יחשוף וחיל האוויר יתקוף. אם סוריה נוטשת את מרחב העמימות ומגיבה בירי טילים לעבר המטוסים, זה יכול להיות פתח להתחממות – על אף שאסד, הרוסים וכל גורמי הכוח האחרים בסוריה ממש לא מעוניינים בהתחממות גם מול ישראל. תשובה לשאלה הזו תינתן כנראה רק אם תהיה תקיפה נוספת באחד הימים, ואז נדע אם אנחנו על סיפה של תקופה אחרת בהתמודדות של צה"ל מול משלוחי הנשק שבאים מאירן לסוריה ולחיזבאללה שבלבנון. מבחינתה של ישראל, דילול או פגיעה בכלי נשק כאלה זה הכרח, ולא נראה שישראל תשנה את מדיניותה בנושא זה בקרוב.